Poniedziałek, 21 czerwca 2021 r.   Imieniny: Alicji, Alojzego
Polskie Radio PiK » Polskim piórem » Piękno języka ojczystego
Plichta
2019-03-07, 22:33 Ireneusz Sanger

Luty

28 lutego 2019

Władysław Broniewski - wiersze pisał od dziecka. Jego cykl poetycki "Anka", poświęcony zmarłej córce, to jedno z największych dokonań poety. Był postacią pełną sprzeczności: komunistą, który chlubił się swoim szlacheckim pochodzeniem, uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej w szeregach legionów Piłsudskiego, uhonorowanym Virtuti Militari i czterema Krzyżami Walecznych, żarliwym lewicowcem, który stracił wszystkie zęby w więzieniu na Łubiance. Zwykł się przedstawiać tymi słowy - "Polak, katolik, alkoholik". W audycji Ewy Dąbskiej z cyklu "Polskim piórem" o życiu i twórczości Władysława Broniewskiego. Zabrzmiał też głos poety, recytującego swoje wiersze.
Polskie Radio PiK - Polskim Piórem z 28.02.2019

21 lutego 2019

Idąc za radą Tadeusza Boya Żeleńskiego, Wojciech Sobociński "odbrązowił" nieco postać polskiego wieszcza Adama Mickiewicza. Wszak oprócz genialnego operowania słowem wierszowanym miał także, jak każdy człowiek, swoje wady, przywary i skłonności, które ani na krztyne nie pomniejszają wartości jego dorobku literackiego, a jedynie czynią go bardziej ludzkim, bliższym czytelnikowi, niźli ten, którego znamy z pomników w Warszawie czy Krakowie. Opowiedzieliśmy jak naprawdę wyglądała owa wiosna, którą opisał w strofach "Pana Tadeusza". Dowiedzieliśmy się za co Mickiewicz grubym słowem potraktował Juliusza Słowackiego i komu nie był miły zapach mickiewiczowskiej wody brzozowej.
Polskie Radio PiK - Polskim Piórem z 21.02.2019

14 lutego 2019

Któż piękniej śpiewał "Niepewność" Adama Mickiewicza czy "W malinowym chruśniaku" Bolesława Leśmiana? Niesamowity poeta, elektryzujący artysta, bohater wyobraźni nie tylko jednego pokolenia - MAREK GRECHUTA. W audycji Ewy Dąbskiej z cyklu "Polskim piórem" zabrzmiała oczywiście jego śpiewana poezja, ale także wspomnienia żony Danuty, która zawarła je w książce.
Polskie Radio PiK - Polskim Piórem z 14.02.2019

7 lutego 2019

Polska literatura okazała się być świetną inspiracją dla scenarzystów i reżyserów. Nie sposób wyliczyć wszystkich ekranizacji dzieł polskiej literatury. Dlaczego chcemy oglądać naszych literackich bohaterów na ekranie? Czy współczesna zekranizowana literatura opowiada prawdę o polskiej rzeczywistości? Czy sfilmowanie kanonu polskiej literatury, czyli obowiązkowych lektur szkolnych, to nie jest zwolnienie dla dzieci i młodzieży od sięgnięcia po książkę? Mariaż filmu i literatury współcześnie - scenarzyści piszą także książkowe wydania. Na ten temat z filmoznawcami, naukowcami z naszego regionu rozmawiał Wojciech Sobociński.
Polskie Radio PiK - Polskim Piórem z 07.02.2019