Poniedziałek, 18 stycznia 2021 r.   Imieniny: Piotra, Małgorzaty
Polskie Radio PiK » Wieczór z reportażem » Wieczór z reportażem
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-02-07, 01:24 Adam Droździk

Styczeń

30 stycznia 2019

Fragmenty widowiska przygotowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu. Fot. Małgorzata Szydłowska
Fragmenty widowiska przygotowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu. Fot. Małgorzata Szydłowska
Wystarczyła plotka lub zwykłe pomówienie, by stracić życie. Oskarżali się sąsiedzi, znajomi, członkowie rodzin. Kluczowe było przyznanie się do kontaktów z diabłem. W czasie tortur mało kto się do tego nie przyznawał. W audycji opowiemy o procesach o czary. W podbydgoskim Fordonie i w Nowem nad Wisłą stracono w sumie kilkadziesiąt osób podejrzewanych o czary, na stosach ginęły przede wszystkim kobiety. "Przez lata o ofiarach milczano, należy przywrócić o nich pamięć" - mówią regionaliści, którzy dokumentują procesy sprzed niemal 300 lat. Do wysłuchania audycji zaprasza Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK - Wieczór z reportażem z 30.01.2019

23 stycznia 2019

Budynek i maszt Rozgłośni Pomorskiej Polskiego Radia w Toruniu. Fot. archiwum PR PiK
Budynek i maszt Rozgłośni Pomorskiej Polskiego Radia w Toruniu. Fot. archiwum PR PiK
"W tramwaju, na ulicy, w kawiarniach, sklepach słyszano tylko słowa *radjostacja*, *otwarcie*, *przyjazd*, *dostojnicy*. Z wszystkich tych fragmentów rozmów, ze spojrzeń, ruchów przebijała duma i świadomość znaczenia tego, co ma się stać w ich mieście" - tak Codzienna Gazeta Handlowa opisywała dzień otwarcia radiostacji w Toruniu. Pomorska Rozgłośnia Polskiego Radia oficjalnie zaczęła nadawanie 15 stycznia 1935 roku. Sygnał był taki silny, że niektóre osoby pobierały prąd z anteny i oświetlały w ten sposób ogródki... A o czym wtedy mówiło radio? Jak wyglądały radiowe korytarze? O tym w reportażu Adriany Andrzejewskiej.
Polskie Radio PiK - Wieczór z reportażem z 23.01.2019
84 lata Polskiego Radia PiK. Wideo: Janusz Wiertel

16 stycznia 2019

Zdarzył się cud... Fot. Henryk Żyłkowski
Zdarzył się cud... Fot. Henryk Żyłkowski
Czy w Piotrkowie Kujawskim w 1974r zdarzył się cud? Tu zdania są podzielone. Jedni widzieli wizerunek Matki Boskiej nad kościołem, inni przeciwnie. Wprawdzie kościół katolicki cudu nie uznał, możemy jednak mówić o "cudzie" socjologicznym, bowiem w owym czasie do Piotrkowa pielgrzymowali ludzie z całej Polski. Sprawą zainteresowała się milicja i tzw. bezpieka. Zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - Wieczór z reportażem z 16.01.2019

9 stycznia 2019

Brytyjczycy, Francuzi, Belgowie, Włosi, Amerykanie, Rosjanie a nawet Australijczycy - Toruń w czasie II Wojny Światowej stał się miejscem przetrzymywania tysięcy jeńców wojennych. Więźniowie z krajów zachodnich byli lepiej traktowani od Rosjan. Ci przeżywali prawdziwą gehennę. Jaka była obozowa codzienność? Dlaczego więźniów traktowano w różny sposób? W jaki sposób jeńcy walczyli o przetrwanie? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Michała Słobodziana pod tytułem "Za drutem".
Polskie Radio PiK - Wieczór z reportażem z 09.01.2019

2 stycznia 2019

Koźlak, Śmietanka Pomorska, Karamel Pomorski polecany "chorym, niedokrwistym i rekonwalescentom". Taki asortyment miał Browar Pomorski znajdujący się przed wojną w Podgórzu obok Torunia. Kupił go po pierwszej wojnie światowej Józef Chronowski, przedsiębiorca ze Stanów Zjednoczonych, który bazując na doświadczeniach zza oceanu utworzył nowoczesny zakład. Jego wyroby były znane w całej Polsce. Historię przedsiębiorstwa zakończył wybuch składu pociągu w 1945 roku. Do dziś nie wyjaśniono przyczyn potężnej eksplozji, w której zginęło kilkadziesiąt osób. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej.
Polskie Radio PiK - Wieczór z reportażem z 02.01.2019