Wyszukiwarka
Znalezione informacje z "historia"
Z Meksyku do Torunia w poszukiwaniu nieznanej rodziny. Ten film łapie za serce
2024-02-22Światowa premiera tego filmu dokumentalnego odbyła się w ubiegłym roku na festiwalu w Chinach, europejska podczas warszawskiego Festiwalu Filmowego. Teraz twórcy wracają do rodzinnego miasta. Bo ta historia zaczęła się w Toruniu i… Czytaj dalej »
Harcerze podjęli wyzwanie. W Roku gen. Sikorskiego poszukiwali grobów jego żołnierzy
2024-02-18W Roku gen. Władysława Sikorskiego w Powiecie Inowrocławskim Muzeum im. Jana Kasprowicza próbowało zachęcić młodzież do wspólnego poszukiwania grobów żołnierzy generała. Wyzwanie podjęli harcerze - bohaterem ich poszukiwań… Czytaj dalej »
„Kujawskie piramidy” są starsze od tych egipskich! O megalitach na wystawie w Lubrańcu
2024-02-16Mają ponad pięć tysięcy lat, czyli więcej niż osada w Biskupinie - w Lubranieckim Centrum Dziedzictwa Kulturowego została otwarta wystawa poświęcona tzw. kujawskim piramidom, czyli grobowcom znajdującym się na terenie dzisiejszego… Czytaj dalej »
82 lata temu powstała Armia Krajowa. W regionie uczczono pamięć bohaterów
2024-02-14Według historyków Armia Krajowa była największą i najlepiej zorganizowaną konspiracyjną formacją w okupowanej przez Niemców Europie. 82. rocznicę jej powstania upamiętniono między innymi w Toruniu, Włocławku i Grudziądzu. Czytaj dalej »
Historia na wyciągnięcie ręki i pod stopami. W Inowrocławiu o Powstaniu Styczniowym
2024-02-11Biblioteka Miejska w Inowrocławiu będzie przybliżać mało znaną historię Inowrocławia związaną z Powstaniem Styczniowym. Już 15 lutego Książnica zaprasza mieszkańców do wzięcia udziału w questingu. Co to takiego? Czytaj dalej »
Po 20 latach do Kruszwicy wróci kino. Filmy znów będą wyświetlane w „Ziemowicie”
2024-02-07Jak zawiadamia gmina Kruszwica, Budynek Centrum Kultury i Sportu „Ziemowit” zostanie rozbudowany i doczeka się sali kinowej z prawdziwego zdarzenia. Filmowa historia miasta pod szyldem „Ziemowit” sięga 1927 roku. Czytaj dalej »
Odkrycia z czasów II wojny światowej. W rejonie Golczewa znaleziono tasak i szablę [wideo]
2024-02-07Przedmioty z okresu II wojny światowej odkryto przy DW 106 w rejonie Golczewa (pow. kamieński). Wśród znalezionych przez Stowarzyszenie Eksploracyjnego im. św. Korduli rzeczy była m.in. kula armatnia, tasak Czerwonego Krzyża III Rzeszy… Czytaj dalej »
Krzysztof Kolumb był polskim księciem? Tak twierdzi amerykański badacz
2024-02-07Krzysztof Kolumb nigdy więcej nie będzie znany jako Włoch, ale jako polski książę - powiedział we wtorek dr Manuel Rosa w konsulacie RP w Nowym Jorku. Rosa jest autorem książek o żeglarzu m.in. „Kolumb - historia nieznana”. Czytaj dalej »
We Włocławku uczczono ofiary Holokaustu. „Świat powoli zapomina o tragedii”
2024-01-2727 stycznia to Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. We Włocławku w ramach obchodów złożono kwiaty pod macewą przy Zespole Szkół Budowlanych, a Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli zorganizowało konferencję… Czytaj dalej »
Młodzi pokazują w spektaklu, że każde życie jest ważne. Pamiętają o ofiarach Holocaustu
2024-01-25Miejski Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbył się po raz 10. w Bydgoszczy. Młodzi z VII i VIII Liceum Ogólnokształcącego przygotowali specjalny spektakl, który zaprezentowali w czwartek w sali widowiskowej Pałacu Młodzieży. Czytaj dalej »