Niedziela, 16 maja 2021 r.   Imieniny: Andrzeja, Jedrzeja, Szymona
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
2021-04-30, 12:03 Redakcja

Majówka w regionie. Patriotycznie, kulturalnie, rodzinne i...pysznie [program]

103 metry mierzyła flaga, którą rozłożono na Błoniach Nadwiślańskich w Grudziądzu, oczywiście jeszcze w czasach mocno przedpandemicznych. To zdjęcie z roku 2018. /fot. Marcin Doliński/archiwum
103 metry mierzyła flaga, którą rozłożono na Błoniach Nadwiślańskich w Grudziądzu, oczywiście jeszcze w czasach mocno przedpandemicznych. To zdjęcie z roku 2018. /fot. Marcin Doliński/archiwum
Na świąteczny weekend przygotowano wiele wydarzeń związanych z Konstytucją 3 Maja, Dniem Flagi czy z rocznicą III Powstania Śląskiego, ale znajdzie się też czas na rozrywkę - na żywo i online.
1 maja

Inowrocław: godz. 12, kościół pw. św. Mikołaja w Inowrocławiu, ul. Ks. Bogdana Gordona 4 - uroczysta msza święta pod przewodnictwem arcybiskupa Wojciecha Polaka, połączona z poświęceniem Drzwi Jubileuszowych.

Inowrocławskie Drzwi Jubileuszowe powstały dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości z inicjatywy grupy społeczników pod przewodnictwem Piotra Jóźwiaka, starszego Cechu Rzemiosł Różnych w Inowrocławiu. Autorem projektu jest artysta plastyk z Inowrocławia Andrzej Prokopiuk. Drzwi są odlane z brązu, wykonane na nich płaskorzeźby przedstawiają historię Inowrocławia od średniowiecza po XX wiek.

Strzelno: na Rynku Miejskim w Strzelnie rozpocznie się Festiwal Czekolady. By przekonać mieszkańców, że zarówno najmłodsi, jak i ci całkowicie dojrzali mogą mieć...słodkie życie, organizatorzy przygotowali miedzy innymi: warsztaty tworzenia własnej tabliczki, przy akompaniamencie występów lokalnych artystów, a także najważniejsze - degustację słodyczy sprowadzanych z całej Polski. Podczas wydarzenia będzie również możliwość oddania krwi, w zamian za paczkę łakoci. Impreza potrwa do trzeciego maja.

Ostromecko
: od południa z parkowych głośników polecą nagrania pianistów na odrestaurowanych fortepianach Marty i Krall & Seidler, z kolei 3 maja między 12.00 a 16.00 usłyszymy mazurki Chopina z debiutanckiej płyty Aleksandry Bobrowskiej. Warto wspomnieć, że 1 maja, podobnie jak rok temu, rusza wypożyczalnia koszy piknikowych.

2 maja
Toruń: o godzinie 10 odbędzie się uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszcie na Rynku Staromiejskiego, a miastem przejadą zabytkowe samochody i motocykle przyozdobione w biało-czerwone barwy, które wyruszą spod Przystani AZS w Toruniu i przejadą trasą przez Bulwar Filadelfijski, ulicę Lubicką, Most gen. Elżbiety Zawackiej oraz ulice Łódzką, Poznańską i gen. Władysława Andersa.

Bydgoszcz: uroczystość z okazji 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego rozpocznie się o godzinie 11.00 przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy (ul. Jagiellońska 3). Wezmą w niej udział: Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau, Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Zbigniew Ostrowski i Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy Edyta Cisewska.

Podczas uroczystości nastąpi otwarcie wystawy plenerowej pt. „Powstania śląskie 1919-1921" przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach w ramach projektu wystaw elementarnych Instytutu Pamięci Narodowej. Następnie zostaną złożone kwiaty pod tablicą upamiętniającą bohatera walk o polski Śląsk Wojciecha Korfantego, umieszczoną na ścianie K-PUW.

- patriotycznym koncertem uczczą Święto Flagi Narodowej artyści: Joanna Wojnowska i Krzysztof Filasinski. Wydarzenie, pod hasłem "Pod biało-czerwoną", będzie transmitowane na kanale youtubowym , godz. 15.00.

3 maja
Bydgoszcz: uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja w Bydgoszczy rozpoczną się w bazylice św. Wincentego a Paulo, gdzie o godzinie 10 zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny celebrowana przez biskupa ordynariusza bydgoskiego Jana Tyrawę. Po mszy wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski udadzą się na Plac Wolności, gdzie wspólnie złożą wieniec pod Pomnikiem Wolności.

Toruń: obchody zaczną się o godzinie 11.30 wraz z uroczystym podniesieniem flagi na Rynku Staromiejskim. Następnie marszałek Piotr Całbecki złoży kwiaty pod znajdującą się na fasadzie kościoła św. Ducha tablicą upamiętniającą toruńskie manifestacje „Solidarności” z 1 i 3 maja 1982 roku. O godzinie 12 w katedrze św. Janów przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny.

Pod siedzibą Urzędu Marszałkowskiego z okazji 190. rocznicy manifestacji z 3 maja 1981 roku zostanie zaprezentowana wystawa zdjęć autorstwa Lecha Różańskiego, byłego działacza NSZZ „Solidarność" i fotoreportera oraz redaktora technicznego biuletynu informacyjnego „Wolne Słowo". O godzinie 17:30 w programie TVP3 Bydgoszcz odbędzie się koncert pt. „Wolność to ta najjaśniejsza z gwiazd – nadzieja” wykonany przez Orkiestrę Wojskową z Torunia.

- godzi. 12. na fanpage'u Książnicy Kopernikańskiej zostanie zaprezentowany zostanie wykład „Konstytucja 3 maja 1971 roku i konstytucje II Rzeczypospolitej”. Prelegentem będzie Mateusz Hübner, pracownik wydziału Nauk Historycznych UMK oraz instytutu Nauki PAN.

Włocławek: godz. 10.00 Bazylika Katedralna - Msza Święta za Ojczyznę.

Godz. 10.00 - 230. rocznica Konstytucji 3 Maja – lekcje biblioteczne online. Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. Zdzisława Arentowicza.

Godz. 10.00 (Filia nr 2) - 230. rocznica Konstytucji 3 Maja – prezentacja multimedialna online. Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. Zdzisława Arentowicza.

Godz. 12.00 na portalach społecznościowych Centrum Kultury „Browar B." i ZPiT „Kujawy" odbędzie się emisja koncertu pieśni patriotycznych i ludowych w wykonaniu członków zespołu „Kujawy”. Na scenie CK "Browar B." zaprezentują się wszystkie grupy "Kujaw" - "Skrzaty", "Stokrotki", "Malwy", grupa reprezentacyjna oraz grupa wokalna. Zespołowi będzie akompaniować kapela ludowa. W repertuarze koncertu znajdą się polskie pieśni patriotyczne i ludowe. Materiał będzie dostępny do 10 maja br. Organizator: Centrum Kultury „Browar B.”

Galeria Sztuki Współczesnej zaprezentuje w wersji filmiku jak zrobić kotylion. Prezentacja odbędzie się na FB i stronie Galerii. Organizator: Galeria Sztuki Współczesnej.

- na włocławskim Placu Wolności stanie kostka z banerami w barwach narodowych Polski. Banery z motywami, które przy odpowiednim kadrowaniu będą stanowiły spójny element z fotografowaną osobą, posłużą jako tło do zdjęć indywidualnych lub rodzinnych. Urząd miasta zachęca, by swoje zdjęcia na narodowym tle przesyłać na adres edukacja@ckbb.pl lub przez wiadomość na Facebooku. Wybrane zdjęcia opublikowane zostaną na stronie i facebookowym profilu.
Majówka z kulturą

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu zaprasza do udziału w akcji „Flaga w kadrze”. Zadanie polega na wykonaniu jednego lub kilku zdjęć, na których nasza flaga narodowa stanowi zauważalny barwny akcent kompozycji. Prace należy wysłać do 4 maja na adres: filia@galeriadziecka.com lub za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych mogą spróbować swoich sił w konkursie „Symbole i barwy narodowe 2021” organizowanym przez Książnicę Kopernikańską w Toruniu. Zadanie dla młodszych polega na wykonaniu zakładki do książki, która nawiązuje do barw narodowych, nieco starsi przygotują godło Polski. Biblioteka czeka na zgłoszenia do 6 maja.

Ponadto

Muzeum Etnograficzne w Toruniu prezentuje na swojej stronie internetowej okolicznościowe publikacje w ramach cyklu „Sztuka z kalendarza”. Tematyczna galeria dotyczy Święta pracy (1 maja) oraz święta ustanowienia konstytucji 3 maja. Więcej informacji na stronie placówki.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy zaprasza na dwie prezentacje multimedialne, które tematycznie łączą się z obchodami świąt majowych: „Ku naprawie Rzeczpospolitej – w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja” oraz „Ku naprawie Rzeczpospolitej – publicystyka XVI-XVIII w.”. Szczegóły na stronie placówki.

Po świętach majowych miłośnicy muzealnych eksponatów będą mieli powody do radości. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie już od dziś (30 kwietnia) udostępni Rezerwat archeologiczny dla części zwiedzających, pełne otwarcie ekspozycji nastąpi 4 maja – więcej szczegółów na stronie.

Dla rodziny

2021-05-16, godz. 21:15 Ekspert: powikłania po COVID-19 dotyczą różnych aspektów zdrowotnych Osoby, które przeszły COVID-19, powinny zachować czujność jeszcze długo po pokonaniu choroby. Powikłania po tej chorobie dotyczą różnych aspektów zdrowotnych ... » więcej 2021-05-16, godz. 20:52 Starosta toruński spotkał się z małym kucharzem. Przyrządza nawet ośmiornicę! Skradł serca jurorów szóstej edycji ogólnopolskiego proramu MasterChef Junior. Kazik Józefowicz ze Starego Torunia znalazł się w gronie trojga finalistów kuli ... » więcej 2021-05-14, godz. 06:44 16 maja minie 130 lat, odkąd na ulicach Torunia pojawiły się pierwsze konne tramwaje Wystawa, przejażdżki zabytkowymi autobusami będą głównymi punktami programu komunikacyjnego święta Torunia, które zaplanowano na weekend 15 -16 maja. » więcej 2021-05-13, godz. 17:16 Zakochani w starych samochodach nie mogli się napatrzeć! [zdjęcia] Zabytkowe samochody i motocykle można było podziwiać w środowy wieczór (12.05.) w Bydgoszczy. Stylowe, stare auta prezentowały się na parkingu przed Torbydem. » więcej 2021-05-11, godz. 07:20 Rejs „Słonecznikiem” po Brdzie. Propozycja rodzinnej wycieczki [film z drona, zdjęcia] Tramwaj wodny „Słonecznik” pojawił się na Brdzie w Bydgoszczy po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. » więcej 2021-05-09, godz. 19:27 Na szlakach powiatu świeckiego. Z tym przewodnikiem można przekraczać granice! Trzy w jednym - taki jest pierwszy Przewodnik po Ziemi Świeckiej. Na prawie 300 stronach przedstawione zostały trzy rodzaje szlaków turystycznych w tej okolic ... » więcej 2021-05-09, godz. 16:28 Mały lemur Leoś uratowany. Noce spędza w domach pracowników zoo Ma zaledwie miesiąc, a już wiele przeszedł. Mowa o lemurze wari czarno-białym, który przyszedł na świat w Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu. Leosia odrzuciła ... » więcej 2021-05-09, godz. 09:18 Za mało bydgoszczan zgłasza się po bransoletki życia. One ratują życie! Bransoletki życia monitorują stan zdrowia seniorów, szczególnie tych mieszkających samotnie, i ostrzegają, gdy dzieje się coś złego. Bydgoszczanie wciąż mogą ... » więcej 2021-05-08, godz. 19:00 Dla Mikołaja: biegacze na starcie dobroczynnego biegu w Myślęcinku 11 - miesięczny Mikołaj cierpi na bardzo rzadką wadę genetyczną nogi (fibular hemimelia). Chłopiec nie ma kości strzałkowej, nóżki różnią się długością, a ta ... » więcej 2021-05-07, godz. 14:47 Stworzą punkt widokowy w Myślęcinku. Między wejściem do botanika a stokiem Punkt widokowy zostanie przygotowany w sobotę (8 maja) w bydgoskim Myślęcinku. Leśny Park zaprasza bydgoszczan, by się włączyli w jego tworzenie. Zbiórka o go ... » więcej
1234567