Od poniedziałku do czwartku mówimy o sprawach ważnych, aktualnych, zawsze w odniesieniu do sytuacji w regionie. Wśród tematów m.in.:
- rynek pracy
- gospodarka odpadami
- rodziny zastępcze
- program Senior +
- gospodarka wodna
- rzemiosło
- kondycja kin
- gospodarka leśna
- sytuacja i rola bibliotek
- kluby sportowe
- rewitalizacja zabytków
- uczelnie - ciekawe, nowatorskie projekty naukowe
- sytuacja fundacji, stowarzyszeń
- niepełnosprawni - aktywizacja, dostęp do urzędów.
W każdy piątek podsumowujemy najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia z udziałem ekspertów reprezentujących uczelnie naszego regionu.
11 października 2024
2024-10-10
Liczą się kompetencje, nie polityka - mówią jedni. To przejaw hipokryzji i partyjnego desantu - mówią inni. Rada Nadzorcza Totalizatora Sportowego zajmuje się dyrektorskimi nominacjami dla lokalnych działaczy KO, PSL i Nowej Lewicy. Sprawa dotyczy także naszego regionu. Czy jest o co kruszyć kopie?
Marszałek Sejmu ma wątpliwości w sprawie oświadczenia toruńskiego posła Arkadiusza Myrchy. Wiceminister sprawiedliwości stwierdził, że jest zameldowany w Warszawie tylko w celach podatkowych. Wcześniej wątpliwości niektórych budził fakt, że poseł Myrcha razem z żoną pobierają z Sejmu dwa dodatki na wynajęcie jednego mieszkania. Czy parlamentarzystę czekają polityczne kłopoty?
Porozmawiamy także o kongresie Prawa i Sprawiedliwości, połączeniu PiS-u z Suwerenną Polską oraz pomyśle odwołania Krzysztofa Czabańskiego z Rady Mediów Narodowych. Zaprasza Michał Słobodzian.
Goście:
prof. Magdalena Mateja, medioznawca z UMK w Toruniu
dr Patryk Tomaszewski, politolog z UMK w Toruniu
10 października 2024
2024-10-09
9 października 2024
2024-10-09
Jak sprawić, by w wypadkach drogowych ginęło mniej ludzi? Czy da się pogodzić na ulicach naszych miast interesy kierowców, rowerzystów i pieszych? Jak budować bezpieczną infrastrukturę? Czy sztuczna inteligencja pomoże rozładować miejskie korki?
O tym rozmawiają we Włocławku samorządowcy, naukowcy, drogowcy, ratownicy medyczni, policjanci i strażacy z regionu i kraju. W "Regionalnym Punkcie Widzenia" relacja z IV Kujawsko-Pomorskiego Sympozjum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Ratownictwa Medycznego. Do wysłuchania audycji zaprasza Agnieszka Marszał.
8 października 2024
2024-10-07
7 października 2024
2024-10-07
Zajęcia pozalekcyjne zawsze są w modzie. To najlepsza forma rozwijania zainteresowań dzieci w czasie wolnym. Na przykładzie trzech projektów pokazaliśmy ciekawy sposób spędzania czasu poza szkołą.
1. Chór dziecięcy (dzieci lekarzy z Izby Lekarskiej przygotowały specjalny teledysk. Ten projekt może rozpocząć działalność zespołu dziecięcego)
2. Studio baletowe przy Operze Nova (dzieci przez kilka lat biorą udział w zajęciach i występują w spektaklach z profesjonalistami. To może być przygoda życia, albo początek pięknej kariery)
3. Harcerstwo (wcale nie analogowe, możliwość zdobycia sprawności, które przydadzą się w dorosłym wieku. Tym bardziej, że w niedzielę obchodzimy Dzień Polskiej Harcerki .)
Czy podstawowym magnesem zajęć pozalekcyjnych jest dobrowolność uczestnictwa wychowanków i dowolność ich wyboru? Zajęcia w czasie wolnym nie tylko dają dziecku możność ujawniania skłonności i dążeń, ale przede wszystkim umożliwiają zaspokajanie szeregu potrzeb człowieka.
4 październik 2024
2024-10-04
Słowem tego tygodnia jest słowo ... alkotubki! O tym, co się działo w związku z pojawieniem się na sklepowych półkach (i szybkim ich wycofaniem) saszetek z alkoholem, jak zareagowali politycy, jak wykorzystano to w polityce, rozmawiali goście Regionalnego Punktu Widzenia, politolodzy z UKW w Bydgoszczy: dr Marcin Jastrzębski i dr Sławomir Sadowski.
Wśród tematów programu także o nadziejach i obawach związanych z nowym rokiem akademickim na uczelniach w naszym regionie oraz wyjaśnieniach małżeństwa toruńskich posłów w sprawie pieniędzy na wynajmowanie mieszkania. Do wysłuchania audycji zaprasza Maciej Wilkowski.
3 października 2024
2024-10-03
Co nowego na teatralnych scenach naszego regionu? W Teatrze Polskim w Bydgoszczy zmiana warty i trwający remont. Naszym gościem był Beniamin Maria Bukowski, który wygrał konkurs na dyrektora bydgoskiej sceny. W Toruniu bez zmian – Renata Derejczyk oraz Łukasz Czuj po raz kolejny zaproponują widzom nowe premiery. Jakie? O tym porozmawiamy w Regionalnym Punkcie Widzenia. Do odsłuchania audycji zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
2 października 2024
2024-10-02
W naszej audycji przypomnieliśmy, jak powstawało to dzieło. Opowie o tym żona kompozytora Elżbieta Penderecka i Cezary Nelkowski – zastępca dyrektora Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Wspominali także niezwykłą przyjaźń, jaka łączyła instytucję i Bydgoszcz z jednym z największych współczesnych kompozytorów polskich. Do odsłuchania audycji zaprasza Magdalena Gill.
1 października 2024
2024-09-30
To kampania społeczna, która promuje polską muzykę i zwiększa świadomość Polaków na temat znaczenia muzyki dla rozwoju polskiej kultury i gospodarki.
W audycji porozmawiamy o muzyce w Bydgoszczy – Mieście Muzyki (UNESCO). Co sprawia, że to miasto muzyki? Jak obchodzimy to święto? Które instytucje są muzyczną wizytówką? Kiedy powstał pomysł, aby zawalczyć o tytuł Miasta Muzyki?
Gośćmi Magdy Jasińskiej byli: prof. Elżbieta Wtorkowska - rektor AM, Anna Tarnowska - szefowa programu Miasto Muzyki UNESCO, Maciej Puto - dyrektor FP, Henryk Martenka - Stowarzyszenie A. Szwalbego Dziedzictwo. Do posłuchania audycji zaprasza Magda Jasińska.