Wtorek, 30 listopada 2021 r.   Imieniny: Andrzeja, Maury, Konstanteg
Polskie Radio PiK » PiKtogramy

Historia pewnej piosenki

Każda piosenka ma swoją historię, żeby nie powiedzieć, tajemnicę. Jaką? Codziennie Krzysztof Wilczyński zdradza niejeden sekret związany z największymi przebojami.

Perfect - Niepokonani (Odcinek nr 1000)

Tysięczny odcinek "Historii Pewnej Piosenki" jest najlepszą okazją ku temu, aby jednak rzucić okiem na biografię wybitnego polskiego zespołu, którego historia zaczęła się w Warszawie w 1977 roku. Wyjątkowy odcinek poświęcony wyjątkowej, niestety nie istniejącej już grupie PERFECT.
Historia pewnej piosenki (Odc. nr 1000) - Perfect - Niepokonani

Robert Chojnacki - Niecierpliwi

Jak na znakomitego instrumentalistę przystało, Robert Chojnacki na swojej debiutanckiej solowej płycie, oprócz piosenek umieścił też utwór instrumentalny. Jednak utwór ten został także opatrzony tekstem, a piosenka, która się z tego zrodziła, przez wiele tygodni, święciła triumfy na listach przebojów.
Historia pewnej piosenki - Robert Chojnacki - Niecierpliwi

Anna German - Tańczące Eurydyki

To ewidentny przykład, że piosenka, by odnieść sukces, musi trafić na swojego wykonawcę. Ten przebój, który wprowadził Annę German w świat piosenki, wielokrotnie nagradzany na festiwalach w Sopocie i Opolu oraz zagranicą, stanowiący do dzisiaj jej wizytówkę, na swój czas musiał poczekać, bo w pierwotnej wersji nie była to przecież dla niej napisana piosenka.
Historia pewnej piosenki - Anna German - Tańczące Eurydyki

Lombard - Przeżyj to sa

Piosenka stała się MEGA-przebojem, mimo że praktycznie nie zdążyła nawet zaistnieć na liście przebojów. Cenzorzy byli czujni i zaledwie po dwóch dniach utwór został zdjęty z anteny. Jednak ten zabieg ze strony władz na nic się zdał, bo piosenka natychmiast zaczęła żyć własnym życiem w tzw. drugim obiegu, zgrywana z kasety na kasetę.
Historia pewnej piosenki - Lombard - Przeżyj to sam
1234567