Niedziela, 17 lutego 2019 r.   Imieniny: Aleksego, Zbigniewa, Lukasza
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2018-12-09, 08:12 Polska Agencja Prasowa/Rafał Czerkawski/Joanna Chmiel/Roman Skiba

Na południu Polski można szusować na nartach

Jedynie trasy sztucznie zaśnieżone pozwalają korzystać z nich amatorom narciarstwa. Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Jedynie trasy sztucznie zaśnieżone pozwalają korzystać z nich amatorom narciarstwa. Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Na południu Polski można szusować na nartach, ale na sztucznym śniegu. Narciarze nie mają co liczyć na szybkie przygotowanie tras narciarskich na Kasprowym Wierchu. Ze względu na ochronę przyrody w Tatrzańskim Parku Narodowym nie stosuje się sztucznego naśnieżania.
Naturalnego białego puchu jest tam zbyt mało, aby narciarze mogli bezpiecznie szusować. W tym rejonie grubość pokrywy waha się od 8 do 25 cm.

Na Podhalu termometry wskazują od 1 do 5 stopni powyżej zera, jednak panująca kilka dni wcześniej mroźna pogoda pozwoliła wielu zarządzającym tras narciarskich przynajmniej częściowo je naśnieżyć. W tygodniu narciarze szusować mogą w Białce Tatrzańskiej na Kotelnicy, Bani i Kaniówce, oraz pod zakopiańskim Nosalem. Pokrywa śnieżna na tych stokach wynosi od 20 do nawet 100 cm. W sobotę uruchomiono też dwa z dziewięciu stoków położonej w Beskidzie Sądeckim stacji Dwie Doliny w Muszynie-Wierchomli. W przyszły weekend otwarcie sezonu zimowego planują m.in. ośrodki Rusin-Ski w Bukowinie Tatrzańskiej, Witów-Ski w Witowie oraz Suche-Ski w Suchem. W listopadzie przedstawiciele 14 ośrodków narciarskich z Podtatrza podpisali porozumienie o wspólnym skipassie "Tatry Super Ski". O ile tylko dopisze zimowa aura wszyscy, którzy kupią tę kartę, będą mogli wybrać każdą z 90 tras o łącznej długości 45 km leżących w kompleksach narciarskich Bania Ski & Fun, Kaniówka i Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej, Czorsztyn-Ski w Kluszkowcach, Grapa-Ski i Koziniec-Ski w Czarnej Górze, Jurgów-Ski w Jurgowie, Harenda i Polana Szymoszkowa w Zakopanem, Stacja Narciarska Suche w Suchem, Witów-Ski w Witowie, stacje Polskich Kolei Linowych Palenica w Szczawnicy i Mosorny Groń w Zawoi oraz słowacka Bachledova-Ski w Zdziarze.

W Beskidach sezon narciarski ruszył wraz z początkiem grudnia. Wówczas zaczęły działać: Beskid Sport Arena w Szczyrku Biłej, Zagroń w Istebnej i Siglany w Wiśle. Zjeżdżać można też na Białym Krzyżu. Jednak według sobotniej informacji dyżurnego goprowca ze stacji grupy beskidzkiej w Szczyrku Tomasza Górnego obecnie ta ostatnia nie jest czynna. Ze względu na stosunkowo wysokie temperatury nie wiadomo jak długo będzie można jeszcze szusować w pozostałych dwóch miejscach.

"Naturalnego śniegu nie ma w ogóle, jedynie niektóre stoki są sztucznie naśnieżone" - powiedział przedstawiciel GOPR. W Karkonoszach można już jeździć w Białym Jarze w Karpaczu oraz w Zieleńcu, gdzie uruchomiono już dwa wyciągi kanapowe, a od soboty będą czynne też m.in. trzy wyciągi talerzowe.

"Na początku grudnia przyszło ocieplenie, które trochę negatywnie wpłynęło na przygotowany wcześniej śnieg. Jednak powróciły mrozy, dzięki czemu pozwala to dobrze przygotować narciarską infrastrukturę. Liczymy, że będzie coraz lepiej z warunkami narciarskimi” - powiedział PAP Grzegorz Głód z ośrodka narciarskiego Zieleniec Ski Arena. W obu miejscach na nartostradach jest od 20 do 40 centymetrów śniegu. (PAP)

Kraj - świat

2019-02-16, godz. 13:15 W niedzielę sklepy zamknięte. Zakupy tylko w placówkach prowadzonych przez właścicieli W niedzielę (17 lutego) zakupy będzie można zrobić tylko m.in. na stacjach benzynowych czy w placówkach prowadzonych przez właścicieli. Otwarta będzie część g ... » więcej 2019-02-16, godz. 11:22 Uroczystości pogrzebowe byłego premiera Jana Olszewskiego W Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie rozpoczęły się główne uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego. Były premier spoczął na cmentarz ... » więcej 2019-02-15, godz. 19:20 Trump ogłosi stan wyjątkowy, by bez zgody Kongresu zbudować mur na granicy Prezydent USA Donald Trump powtórzył w piątek, że ogłosi stan wyjątkowy, by bez zgody Kongresu zdobyć fundusze na mur na granicy z Meksykiem; dodał, że wykorz ... » więcej 2019-02-15, godz. 15:37 Wojewoda pomorski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację przekopu przez Mierzeję Wiślaną Wojewoda pomorski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Decyzja posiada rygor natychmiastowej wykonalności i dotyczy częśc ... » więcej 2019-02-14, godz. 08:39 Drugiego dnia konferencji bliskowschodniej m.in. wystąpienia Pence'a, Morawieckiego i Kushnera Po godz. 9 w czwartek w Warszawie rozpocznie się drugi dzień konferencji poświęconej sprawom pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Podczas obrad spodz ... » więcej 2019-02-14, godz. 08:04 Prezydent: system artyleryjski HIMARS posłuży bezpieczeństwu Polski i regionu Zakup amerykańskiego systemu artylerii rakietowej HIMARS doprowadzi do wzmocnienia potencjału obronnego polskiej armii, a także bezpieczeństwa naszej części E ... » więcej 2019-02-14, godz. 06:52 Badanie: 79 proc. Polaków wierzy w miłość na całe życie Miłość nadaje sens życiu - uważa 90 proc. Polaków, ankietowanych w ramach badania „Jak kochają Polacy?”. Aż 79 proc. badanych wierzy w miłość na całe życie. W ... » więcej 2019-02-13, godz. 19:31 Pence: Możecie być pewni, że USA nie zawahają się, by wykonać deklarację dot. naszej wspólnej obrony Możecie być pewni tego, że Stany Zjednoczone Ameryki nigdy nie będą się wahały, by wykonać deklarację dotyczące naszej wspólnej obrony - zadeklarował w środę ... » więcej 2019-02-13, godz. 16:31 W Warszawie podpisano umowę na dostawę amerykańskiego systemu artylerii rakietowej HIMARS W środę w Warszawie została podpisana umowa na dostawę amerykańskiego systemu artylerii rakietowej HIMARS. Cena za 20 wyrzutni z amunicją, kupowanych w ramach ... » więcej 2019-02-13, godz. 08:22 Dialog, tolerancja i pokój. Świętujemy Światowy Dzień Radia! [wideo] 13 lutego obchodzimy 'World Radio Day' czyli 'Światowy Dzień Radia' - dzień świętowania radia jako medium, poprawy międzynarodowej współpracy między nadawcami ... » więcej
1234567