Środa, 19 grudnia 2018 r.   Imieniny: Gabrieli, Dariusza, Eleonory
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2018-12-07, 09:38 Polska Agencja Prasowa

W sobotę w Warszawie posiedzenie Rady Krajowej Nowoczesnej

Przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer w Sejmie, 6 bm. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer w Sejmie, 6 bm. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Podsumowanie wyborów samorządowych oraz opracowanie strategii na nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego, a także wyborów do Sejmu i Senatu - to główne cele sobotniego posiedzenia Rady Krajowej Nowoczesnej, które odbędzie się w Warszawie.
Spotkanie ma mieć dwie części; pierwsza, otwarta dla mediów, będzie podsumowaniem wyborów samorządowych, w których Nowoczesna startowała w ramach Koalicji Obywatelskiej.

Wiceszef partii Jerzy Meysztowicz mówił PAP, że na posiedzenie Rady Krajowej zaproszono samorządowców Nowoczesnej. "Mamy około 250 radnych, mamy 31 radnych sejmików wojewódzkich, mamy wiceprezydentów miast. Chcielibyśmy się tez pochwalić tymi osobami, które udało nam się wprowadzić do samorządu terytorialnego, to są osoby z dużym doświadczeniem i mam nadzieję, że dobrze będą reprezentować swoich wyborców. Cieszymy się, że Nowoczesna zafunkcjonowała w całej Polsce i ma reprezentację w samorządzie" - mówił polityk.

Podczas posiedzenia głos mają zabrać prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej oraz wiceprezydent Poznania Katarzyna Kierzek-Kopreska.

W drugiej, zamkniętej dla mediów, części niedzielnego zjazdu delegaci rozmawiać będą nt. strategii na najbliższy rok wyborczy - także w kontekście środowych odejść z partii.

W środę z klubu Nowoczesnej odeszło siedmioro posłów - szefowa klubu Kamila Gasiuk-Pihowicz, Kornelia Wróblewska, Elżbieta Stępień, Krzysztof Truskolaski, Paweł Kobyliński, Michał Jaros, Marek Sowa. Przeszli oni do nowopowstałego klubu parlamentarnego Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska. Szeregi nowego klubu zasilił także Piotr Misiło, który został w ostatni piątek wyrzucony z Nowoczesnej. Środowe odejścia posłów sprawiły, że klub Nowoczesnej w Sejmie przestał istnieć i stał się kołem.

"Musimy się do tego odpowiednio przygotować, musimy porozmawiać, w jakiej formule chcemy wystartować, musimy się zastanowić, jak sporządzać listy i sprawdzać kandydatów, by nie zrobili takiego numeru, jak jeden z naszych reprezentantów na Śląsku" - mówił Meysztowicz.

Chodzi o radnego Wojciecha Kałużę, który choć startował do sejmiku województwa śląskiego z list Koalicji Obywatelskiej, zawiązał w tym sejmiku koalicję z PiS. Porozumienie programowe PiS z Kałużą umożliwiło PiS-owi stworzenie zarządu województwa – Kałuża został jego wicemarszałkiem.

Sekretarz generalny Nowoczesnej Adam Szłapka powiedział PAP, że niewykluczone jest uzupełnienie składu zarządu partii (za Ryszarda Petru i Joannę Scheuring-Wielgus, którzy odeszli z Nowoczesnej w maju br. oraz za Kamilę Gasiuk-Pihowicz).(PAP)

Kraj - świat

2018-12-19, godz. 08:21 Kolej przygotowuje się do świątecznego szczytu. Będą dodatkowe pociągi Dodatkowe wagony, monitorowanie frekwencji w pociągach i informatorzy mobilni na peronach - takie m.in. usługi dodatkowe wprowadzi PKP Intercity podczas szczy ... » więcej 2018-12-18, godz. 20:55 Para prezydencka przyjęła Betlejemskie Światło Pokoju od harcerzy - Niech to światło będzie symbolem łączności harcerskich serc, tak jak łączą się serca Polaków - powiedział prezydent Andrzej Duda, który razem z pierwszą dam ... » więcej 2018-12-18, godz. 07:00 Protest antyrządowy pod siedzibą radia i telewizji w Budapeszcie Kilka tysięcy osób wzięło w poniedziałek udział w demonstracji przed siedzibą państwowego radia i telewizji w Budapeszcie, protestując m.in. przeciw nowelizac ... » więcej 2018-12-18, godz. 06:00 Policja do kierowców: Uwaga na pieszych! Zimą kierowcy i piesi muszą zachować większe środki bezpieczeństwa - przypomina policja. Ze względu na pogodę i wcześniej zapadający zmrok liczba wypadków z u ... » więcej 2018-12-18, godz. 01:11 Podpis prezydenta pod nowelą ustawy o Sądzie Najwyższym Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym umożliwiającą sędziom SN i NSA, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. rok ... » więcej 2018-12-17, godz. 14:45 Prezydent i premier wzięli udział w pogrzebie posłanki Jolanty Szczypińskiej 17 grudnia na cmentarzu komunalnym w Słupsku odbyły się uroczystości pogrzebowe posłanki PiS Jolanty Szczypińskiej. Uroczysty kondukt pogrzebowy przeszedł uli ... » więcej 2018-12-17, godz. 08:19 Zmarł Polak - ofiara zamachu w Strasburgu Znałem go z widzenia; nie zdawałem sobie sprawy, że to właśnie On został śmiertelnie ranny, chroniąc innych ludzi; cześć Jego pamięci - tak prezydent Andrzej ... » więcej 2018-12-17, godz. 08:01 48. rocznica krwawej pacyfikacji robotniczych protestów na Wybrzeżu 17 grudnia 1970 r. w Gdyni wojsko otworzyło ogień do robotników idących do pracy. Było to najtragiczniejsze wydarzenie w czasie pacyfikacji robotniczych prote ... » więcej 2018-12-16, godz. 18:29 Likwidacja zakazu handlu w niedziele - takie hasło wyborcze dla całej opozycji proponuje Petru Apeluję do całej opozycji, aby w nadchodzących wyborach jej hasłem była likwidacja zakazu handlu w niedziele - powiedział w niedzielę poseł partii Teraz! Rysz ... » więcej 2018-12-16, godz. 16:43 Prezydent Duda: celem ofiar Grudnia'70 była ojczyzna będąca wspólnym domem Celem tych, którzy zginęli w grudniu 1970 r. była ojczyzna będąca wspólnym domem, w którym każdy może znaleźć swoje miejsce, w którym nikogo nie spycha się na ... » więcej
1234567