Piątek, 14 grudnia 2018 r.   Imieniny: Alfreda, Izydora, Jana
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
2018-12-07, 06:00 Michał Jędryka

Agnieszka Słowik

Agnieszka Słowik, fot. Monika Kaczyńska
Agnieszka Słowik, fot. Monika Kaczyńska
Gościem Rozmowy Dnia była w piątek Agnieszka Słowik - terapeuta uzależnień, kierownik poradni Towarzystwa "Powrót z U" w Toruniu. Tematem rozmowy była akcja "Masz jedno życie - Stop dopalaczom".

Michał Jędryka: Jak powstała akcja "Stop dopalaczom"?

Agnieszka Słowik: - Sama akcja "Stop dopalaczom"została zainicjowana przez Główny Inspektorat Sanitarny, w odpowiedzi na dużą liczbę zatruć, które miały miejsce w wakacje tego roku na terenie całego kraju. Finansowana jest ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości i jest przede wszystkim akcją uświadamiającą, edukacyjną, skierowaną do młodzieży, rodziców, do środowisk wychowawczych pracujących z tą młodzieżą. W ramach tej akcji prowadzone są prelekcję, warsztaty, konferencję, różnego typu zajęcia, właśnie po to, żeby wyedukować i uświadomić społeczeństwo na temat szkodliwości używania właśnie tych nowych substancji psychoaktywnych.

M.J.: Czym są to substancje, które popularnie określa się jako dopalacze?

A.S.: - To są substancje przede wszystkim chemiczne, bardzo toksyczne, które wprowadzają w stan odurzenia i zaburzeń świadomości, które mają działanie podobne do działania substancji pobudzających, mają działanie halucynogenne, albo podobne do działania substancji takich marihuana - mówimy o syntetycznej marihuanie. Czyli jednym słowem chemia, która może być pomieszana z dodatkami też substancji naturalnych, halucynogennych, o działaniu psychodelicznym.

M.J. Mówi pani "podobne". Co to znaczy? Czy dopalacze to jest to samo, co narkotyki, czy to jest jednak coś innego niż narkotyki?

A.S.: - To jest to samo co narkotyki inne, typu amfetamina, metamfetamina. Tylko one są wytwarzane w dość szybkim procesie produkcji chemicznej i bardzo często są to całkowicie syntetyczne substancje, których działanie jest trudno przewidzieć, ponieważ w takim dopalaczu może być mieszanka różnych substancji chemicznych i jak ta substancja będzie działać na organizm to tak naprawdę testują na sobie przede wszystkim użytkownicy.

M.J.: Jak pani ocenia aktualną świadomość społeczną w tym zakresie? Czy to niebezpieczeństwo testowania na sobie takich substancji istnieje wśród ludzi młodych, wśród ich rodziców?

A.S.: - Wydaje mi się, że świadomość wzrasta. Jednakże pamiętajmy, że właśnie użytkownikami są bardzo młodzi ludzie. Ten wiek charakteryzuje się tym, że młody człowiek raczej nie myśli o konsekwencjach swoich postępowań czy działań i - mówiąc językiem młodzieży - lajtowo podchodzi do różnych sytuacji, szczególnie właśnie narkotyków, co jest bardzo, ale to bardzo niepokojące. Młodzi ludzie zdają sobie sprawę z konsekwencji, ale z mojego doświadczenia zawodowego wynika, że uznają iż używanie substancji psychoaktywnych czy nawet dopalaczy jest tylko i wyłącznie wtedy niebezpieczne, kiedy zacznie się dziać coś niepokojącego. I niestety tutaj w tym zakresie świadomość również rodziców jest też bardzo niska.

M.J. - Czy spotyka się pani z takim milczącym przyzwoleniem rodziców lub nauczycieli?

A.S.: - Trudno tu mówić o przyzwoleniu, bo musimy sobie zdawać sprawę, że jak dziecko zaczyna eksperymentować z narkotykami, to naprawdę bardzo trudno jest rozpoznać czy to są narkotyki, czy też to co się dzieje z dzieckiem jest takim wynikiem procesu dojrzewania, bo te dzieci faktycznie zachowują się - przepraszam - jak takie nieznośne nastolatki. Wydaje mi się, że tutaj rodzicom brakuje trochę wiedzy na temat tego, jak może zachować się dziecko, które zaczyna eksperymentować z narkotykami. I bardzo często to lekceważenie czy ignorancja wynika bardziej z niewiedzy niż tak naprawdę z cichego przyzwolenia. Jestem pewna, że jednak rodzic ma jakąś intuicję i gdyby pewnie wiedział, że dotyczy to zachowanie narkotyków, to przypuszczam - i zakładam, że faktycznie tak się dzieje - że wielu rodziców szybciutko trafia po pomoc.

M.J.: A gdzie mogą rodzice zdobyć taką wiedzę?

A.S.: - W szkołach robione są różne zajęcia, spotkania. Apelowałabym do państwa, żeby jednak przechodzić na tego typu spotkania, pogadanki, bo czasem może się okazać, że to co było mówione na takich spotkaniach, może być bardzo przydatne w praktyce. Druga rzecz - Krajowe Biuro Przeciwdziałania Narkomanii prowadzi stronę internetową i poradnię internetową. Jest bardzo fajna strona przygotowana też dla rodziców, dla młodych ludzi: dopalacze pl. Tam możecie państwo również sobie poczytać, pooglądać też filmiki, które instruują. Tam są również opisane konkretne kroki jak postępować w sytuacji, kiedy dziecko eksperymentuje. W przypadku dopalaczy bardzo ważne jest też, gdy dziecko przychodzi pod wpływem substancji psychoaktywnych, żeby umieć natychmiast udzielić mu pomocy, żeby wiedzieć w jaki sposób można udzielić tej pomocy.W przypadku dopalaczy ich działanie może się przedłużyć nawet do trzeciej doby i naprawdęzachęcam wszystkich rodziców, żeby - w sytuacji kiedy widzimy, że dziecko jest pod wpływem narkotyków - wzywali jednak pogotowie, żeby lekarz zdiagnozował to dziecko, żeby dziecko trafiło jednak na oddział i zostało objęte odpowiednią opieką medyczną. Stan zatrucia po dopalaczach wymaga odtrucia, czyli tak zwanej szybkiej intensywnej detoksykacji. To może uratować życie, ponieważ dziecko pod wpływem narkotyku typu dopalacz może przez pierwsze dwie godziny bardzo dobrze funkcjonować, nie musi mieć złych objawów, a po dwóch - trzech godzinach może się okazać, że dopalacz zaczyna działać, może zatrzymać akcję serca, może spowodować różnego typu zaburzenia, stwarzające wysokie ryzyko dla życia i zdrowia.

M.J.: A kiedy już ta pierwsza pomoc zostanie udzielona, to jak dalej wygląda terapia takiego człowieka?

A.S. Ja przy okazji chciałabym uświadomić Państwu, że w momencie, kiedy dziecko pod wpływem dopalaczy, albo innych substancji, trafia na oddział czy do szpitala, by tego nie ignorowali. Jeżeli dziecko wymaga opieki czy obserwacji na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży, to musimy sobie zdawać sprawę, że nie jest to normą, to dziecko się zatruwa i jest autoagresywne. Uważam, że należy dalej monitorować i diagnozować dziecko, niezależnie od tego, czy to jest jednorazowe użycie, czy dziecko już wcześniej zażywało narkotyki. Jeżeli jest to jednorazowe użycie, to podejmuje się działanie o charakterze psychologicznym. Jeżeli dziecko stale używa narkotyków, to wtedy bardziej są to działania skierowane na terapię uzależnień. Tych miejsc w naszym województwie jest bardzo dużo: w Toruniu Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień, jest nasza poradnia "Powrót z U", Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii w Bydgoszczy, bydgoski ośrodek BORPA...
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Agnieszka Słowik

Zobacz także

2018-12-14, godz. 06:00 Agnieszka Szarecka Czy toruńskie Schronisko dla zwierząt zmieni zarządcę? Do ogłoszonego pod koniec października przetargu stanęły tylko dwa podmioty: obecny zarządca czyli "Per ... » więcej 2018-12-13, godz. 06:00 Krzysztof Osiński Dr Krzysztof Osiński był gościem Michała Jędryki w "Rozmowie dnia" na antenie Polskiego Radia PiK. Historyk z Instytutu Pamięci Narodowej mówił o wydarzeniach ... » więcej 2018-12-12, godz. 06:02 Tomasz Kośmider Gościem Rozmowy Dnia był Tomasz Kośmider, dyrektor Klubu Biznesu J. Academy. Klub Poprzednia strona zrzesza przedsiębiorców, którzy wspierają bydgoską szkółkę ... » więcej 2018-12-11, godz. 06:00 Łukasz Schreiber Łukasz Schreiber, który od dwóch tygodni jest sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zapowiada, że swoją nową funkcję traktuje m.in. jako szans ... » więcej 2018-12-10, godz. 06:00 Marcin Sypniewski Marcin Sypniewski, przewodniczący Rady Krajowej partii Wolność, który był dziś gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK zadeklarował, że koalicja partii Wolno ... » więcej 2018-12-06, godz. 06:00 Krystyna Michałek Gościem "Rozmowy dnia" Polskiego Radia PiK była Krystyna Michałek, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o elektronicznych zwol ... » więcej 2018-12-05, godz. 06:03 Robert Biedroń - Nie interesują mnie stołki, dlatego nie przystąpię do Koalicji Obywatelskiej - zadeklarował Robert Biedroń w "Rozmowie dnia" na antenie Polskiego Radia PiK. ... » więcej 2018-12-04, godz. 06:00 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był Tomasz Latos, prezes zarządu Prawa i Sprawiedliwości w okręgu bydgoskim. Rozmawialiśmy o rocznicy utworzenia rząd ... » więcej 2018-12-03, godz. 06:15 Mikołaj Bogdanowicz Gościem Michała Jędryki w "Rozmowie dnia" na antenie Polskiego Radia PiK był wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz. W rozmowie znalazły się wątki: k ... » więcej 2018-11-30, godz. 06:11 Leszek Walczak - Po blisko roku od wejścia ustawy o zakazie handlu w niedziele można śmiało powiedzieć, że nie spełniły się przepowiednie i czarnowidztwa o stratach w PKB cz ... » więcej
12345