Niedziela, 17 lutego 2019 r.   Imieniny: Aleksego, Zbigniewa, Lukasza
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
2018-11-30, 06:11 Magda Jasińska/Redakcja

Leszek Walczak

Leszek Walczak. Fot. Archiwum PR PiK
Leszek Walczak. Fot. Archiwum PR PiK
- Po blisko roku od wejścia ustawy o zakazie handlu w niedziele można śmiało powiedzieć, że nie spełniły się przepowiednie i czarnowidztwa o stratach w PKB czy masowych zwolnieniach - stwierdził na antenie Polskiego Radia PiK przewodniczący bydgoskiej "Solidarności" Leszek Walczak.

Magda Jasińska: Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny przyjęła zgłoszone przez PiS poprawki do ustawy ograniczającej handel w niedzielę. Przepisy doprecyzowują warunki jakie muszą spełnić bliscy krewni osoby prowadzącej działalność gospodarczą, ale także uszczelniają cały system. Zgłoszone zostały również poprawki przez "Solidarność". Po roku możemy powiedzieć, jak działa to ograniczenie. Czy rzeczywiście spełnia zakładane warunki, aby mniejsi handlowcy, małe sklepy na tym zakazie ograniczenia handlu w niedzielę zyskały?
Leszek Walczak: Nie jest tak do końca. Chciałem tylko przypomnieć, że ten projekt, który był projektem obywatelskim, w komisjach sejmowych, przez Sejm i Prawo i Sprawiedliwość został tak zmieniony, że to właściwie nie był już nasz projekt. Wyłączał większość tych przepisów i zapisów, które były proponowane, dotyczących uszczelniania ograniczenia handlu w niedzielę. Po roku mamy tego skutki. Kiedy zgłaszaliśmy to wcześniej, nie chciano nas słuchać. Widać, że jest taki mały „bubel” legislacyjny, który będzie trzeba ciągle poprawiać. Zbyt dużo jest do interpretacji własnej. Luki prawne, które wyszukują przedsiębiorcy zajmujący się handlem, zwłaszcza dużymi powierzchniami sklepowymi - ci, którzy są ich właścicielami, powoduje, że będziemy jeszcze mieli parę innych zmian, które wypłyną po kolejnych nowelizacjach i poprawkach, do momentu, kiedy ten zakaz obejmie wszystkie niedziele.
Jak widzimy po roku czasu, strach i czarnowidztwo były niepotrzebne - nie ma strat w PKB, nie ma masowych zwolnień pracowników. Wielokrotnie na antenie Polskiego Radia PiK mówiliśmy, że jest to fałszywy obraz. W gruncie rzeczy są ogromne zyski dla
sklepów wielkopowierzchniowych, natomiast widać również, że indywidualni przedsiębiorcy, którzy mają małe sklepiki jakoś za bardzo nie korzystają z tego, że mogliby mieć więcej zysków (...).

Niestety jesteśmy znani z tego, że lubimy obchodzić prawo i szukać luk. W związku z tym nie potrafimy wykorzystywać tego, co daje nam to prawo. Podczas dyskusji nad nowelizacją Ryszard Petru stwierdził, że z badań jednego z banków wynika, że na ograniczeniu handlu tracą głównie małe polskie sklepy, bo przed niedzielą niehandlową w supermarketach mamy kumulację zakupów. Coś w tym jest.
- Tak, choć to też nie jest do końca prawda, dlatego że ci mali sklepikarze niechętnie pracują w niedzielę. Każdy jednak kto zwykle kupuje w osiedlowym sklepie, jak wie, że nie będzie w niedzielę czynny, to robi zazwyczaj tzw. duże zapasy w dużych marketach. Jak można zauważyć, za dużo się kupuje i później jest problem, co z tym zrobić.

Zobaczymy, czy te sklepy, które udają placówki pocztowe rzeczywiście zamkną lokale w niehandlowe niedziele?​
- Mam nadzieję, że tak, natomiast z pewnością będą szukać obejścia i luk prawnych po tych nowelizacjach.

Po roku nie byłoby lepiej wprowadzić do kodeksu pracy chociażby dwie niedziele obligatoryjnie wolne dla wszystkich?
- Nad tym się wszyscy zastanawiają, natomiast znów będziemy mieli mnóstwo oponentów, którzy będą głośno krzyczeć, krytykować (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa dnia - Leszek Walczak

Zobacz także

2019-02-15, godz. 06:00 Hanna Nowak i Sylwia Kasprzyk Rolnicy mogą starać się o finansową pomoc państwa w zakładaniu małego przetwórstwa oraz handlu detalicznego. Chodzi o to, by mogli sami produkować żywność z t ... » więcej 2019-02-14, godz. 06:01 Mariola Wach Od początku 2019 r. obowiązuje znowelizowana ustawa dotycząca bezpłatnej pomocy prawnej. Kto może z niej skorzystać i z jakimi problemami najczęściej przychod ... » więcej 2019-02-13, godz. 06:31 Bartosz Kownacki Dlaczego Rumunia za 18 wyrzutni Himers płaci 218 mln dolarów, a Polska za 20 wyrzutni aż 414 mln dolarów? Czy państwo polskie jest przygotowane na ewentualne ... » więcej 2019-02-12, godz. 06:06 Leszek Walczak Przedstawiciele "Solidarności" spotkali się w poniedziałek w Bydgoszczy z parlamentarzystami Prawa i Sprawiedliwości, aby przedstawić swoje postulaty i porozm ... » więcej 2019-02-11, godz. 08:42 Radosław Bogusławski W poniedziałek 11 lutego obchodzimy Europejski Dzień Numeru 112. W jakich sprawach powinniśmy korzystać z tego numeru, na jaką pomoc możemy liczyć? Jaki jest ... » więcej 2019-02-08, godz. 06:00 Jan Rulewski Mija 30 lat od rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu. Czy powinniśmy pamiętać tę datę jako dzień przełomu? Czy to był wielki sukces czy kompromis? Czy można było ... » więcej 2019-02-07, godz. 06:30 Wojciech Polak Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu przygotowuje nowy statut. Zgodnie z uchwaloną kilka miesięcy temu ustawą zwaną konstytucją dla nauki, uczelnie mają s ... » więcej 2019-02-06, godz. 06:01 Paweł Skutecki Kukiz'15 pójdzie do wyborów europejskich samodzielnie - taką decyzję ogłosił we wtorek lider tego ugrupowania Paweł Kukiz. Nie tylko o wyborach, z posłem Pawł ... » więcej 2019-02-05, godz. 06:08 Dr Sławomir Sadowski Gościem Rozmowy Dnia był politolog dr Sławomir Sadowski, z którym rozmawialiśmy o niedzielnym kongresie inaugurującym działalność ugrupowania "Wiosna", stworz ... » więcej 2019-02-04, godz. 06:30 Antoni Mężydło Nie milkną komentarze wokół nagrań z udziałem lidera Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego oraz publikacji Gazety Wyborczej. Prezes Prawa i Sprawiedl ... » więcej
12345