Piątek, 14 grudnia 2018 r.   Imieniny: Alfreda, Izydora, Jana
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
2018-11-30, 06:11 Magda Jasińska/Redakcja

Leszek Walczak

Leszek Walczak. Fot. Archiwum PR PiK
Leszek Walczak. Fot. Archiwum PR PiK
- Po blisko roku od wejścia ustawy o zakazie handlu w niedziele można śmiało powiedzieć, że nie spełniły się przepowiednie i czarnowidztwa o stratach w PKB czy masowych zwolnieniach - stwierdził na antenie Polskiego Radia PiK przewodniczący bydgoskiej "Solidarności" Leszek Walczak.

Magda Jasińska: Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny przyjęła zgłoszone przez PiS poprawki do ustawy ograniczającej handel w niedzielę. Przepisy doprecyzowują warunki jakie muszą spełnić bliscy krewni osoby prowadzącej działalność gospodarczą, ale także uszczelniają cały system. Zgłoszone zostały również poprawki przez "Solidarność". Po roku możemy powiedzieć, jak działa to ograniczenie. Czy rzeczywiście spełnia zakładane warunki, aby mniejsi handlowcy, małe sklepy na tym zakazie ograniczenia handlu w niedzielę zyskały?
Leszek Walczak: Nie jest tak do końca. Chciałem tylko przypomnieć, że ten projekt, który był projektem obywatelskim, w komisjach sejmowych, przez Sejm i Prawo i Sprawiedliwość został tak zmieniony, że to właściwie nie był już nasz projekt. Wyłączał większość tych przepisów i zapisów, które były proponowane, dotyczących uszczelniania ograniczenia handlu w niedzielę. Po roku mamy tego skutki. Kiedy zgłaszaliśmy to wcześniej, nie chciano nas słuchać. Widać, że jest taki mały „bubel” legislacyjny, który będzie trzeba ciągle poprawiać. Zbyt dużo jest do interpretacji własnej. Luki prawne, które wyszukują przedsiębiorcy zajmujący się handlem, zwłaszcza dużymi powierzchniami sklepowymi - ci, którzy są ich właścicielami, powoduje, że będziemy jeszcze mieli parę innych zmian, które wypłyną po kolejnych nowelizacjach i poprawkach, do momentu, kiedy ten zakaz obejmie wszystkie niedziele.
Jak widzimy po roku czasu, strach i czarnowidztwo były niepotrzebne - nie ma strat w PKB, nie ma masowych zwolnień pracowników. Wielokrotnie na antenie Polskiego Radia PiK mówiliśmy, że jest to fałszywy obraz. W gruncie rzeczy są ogromne zyski dla
sklepów wielkopowierzchniowych, natomiast widać również, że indywidualni przedsiębiorcy, którzy mają małe sklepiki jakoś za bardzo nie korzystają z tego, że mogliby mieć więcej zysków (...).

Niestety jesteśmy znani z tego, że lubimy obchodzić prawo i szukać luk. W związku z tym nie potrafimy wykorzystywać tego, co daje nam to prawo. Podczas dyskusji nad nowelizacją Ryszard Petru stwierdził, że z badań jednego z banków wynika, że na ograniczeniu handlu tracą głównie małe polskie sklepy, bo przed niedzielą niehandlową w supermarketach mamy kumulację zakupów. Coś w tym jest.
- Tak, choć to też nie jest do końca prawda, dlatego że ci mali sklepikarze niechętnie pracują w niedzielę. Każdy jednak kto zwykle kupuje w osiedlowym sklepie, jak wie, że nie będzie w niedzielę czynny, to robi zazwyczaj tzw. duże zapasy w dużych marketach. Jak można zauważyć, za dużo się kupuje i później jest problem, co z tym zrobić.

Zobaczymy, czy te sklepy, które udają placówki pocztowe rzeczywiście zamkną lokale w niehandlowe niedziele?​
- Mam nadzieję, że tak, natomiast z pewnością będą szukać obejścia i luk prawnych po tych nowelizacjach.

Po roku nie byłoby lepiej wprowadzić do kodeksu pracy chociażby dwie niedziele obligatoryjnie wolne dla wszystkich?
- Nad tym się wszyscy zastanawiają, natomiast znów będziemy mieli mnóstwo oponentów, którzy będą głośno krzyczeć, krytykować (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa dnia - Leszek Walczak

Zobacz także

2018-12-14, godz. 06:00 Agnieszka Szarecka Czy toruńskie Schronisko dla zwierząt zmieni zarządcę? Do ogłoszonego pod koniec października przetargu stanęły tylko dwa podmioty: obecny zarządca czyli "Per ... » więcej 2018-12-13, godz. 06:00 Krzysztof Osiński Dr Krzysztof Osiński był gościem Michała Jędryki w "Rozmowie dnia" na antenie Polskiego Radia PiK. Historyk z Instytutu Pamięci Narodowej mówił o wydarzeniach ... » więcej 2018-12-12, godz. 06:02 Tomasz Kośmider Gościem Rozmowy Dnia był Tomasz Kośmider, dyrektor Klubu Biznesu J. Academy. Klub Poprzednia strona zrzesza przedsiębiorców, którzy wspierają bydgoską szkółkę ... » więcej 2018-12-11, godz. 06:00 Łukasz Schreiber Łukasz Schreiber, który od dwóch tygodni jest sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zapowiada, że swoją nową funkcję traktuje m.in. jako szans ... » więcej 2018-12-10, godz. 06:00 Marcin Sypniewski Marcin Sypniewski, przewodniczący Rady Krajowej partii Wolność, który był dziś gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK zadeklarował, że koalicja partii Wolno ... » więcej 2018-12-07, godz. 06:00 Agnieszka Słowik Gościem Rozmowy Dnia była w piątek Agnieszka Słowik - terapeuta uzależnień, kierownik poradni Towarzystwa "Powrót z U" w Toruniu. Tematem rozmowy była akcja " ... » więcej 2018-12-06, godz. 06:00 Krystyna Michałek Gościem "Rozmowy dnia" Polskiego Radia PiK była Krystyna Michałek, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o elektronicznych zwol ... » więcej 2018-12-05, godz. 06:03 Robert Biedroń - Nie interesują mnie stołki, dlatego nie przystąpię do Koalicji Obywatelskiej - zadeklarował Robert Biedroń w "Rozmowie dnia" na antenie Polskiego Radia PiK. ... » więcej 2018-12-04, godz. 06:00 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był Tomasz Latos, prezes zarządu Prawa i Sprawiedliwości w okręgu bydgoskim. Rozmawialiśmy o rocznicy utworzenia rząd ... » więcej 2018-12-03, godz. 06:15 Mikołaj Bogdanowicz Gościem Michała Jędryki w "Rozmowie dnia" na antenie Polskiego Radia PiK był wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz. W rozmowie znalazły się wątki: k ... » więcej
12345