Czwartek, 18 października 2018 r.   Imieniny: Juliana, Łukasza
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
2018-10-02, 06:30 Michał Jędryka

Piotr Całbecki

Piotr Całbecki. Fot. archiwum PR PiK
Piotr Całbecki. Fot. archiwum PR PiK
Gościem "Rozmowy dnia" w Polskim Radiu PiK był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Piotr Całbecki. Michał Jędryka rozmawiał z marszałkiem o zbliżającym się odsłonięciu Pomnika Ofiar Zbrodni Pomorskiej, a także o wykorzystaniu funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz o podsumowaniu kończącej się kadencji sejmiku województwa.

Michał Jędryka: Panie marszałku, zacznijmy od tego, że wraz z marszałkiem województwa pomorskiego przyjął pan patronat nad budową pomnika Zbrodni Pomorskiej, który ma być odsłonięty w najbliższą sobotę. To ważne wydarzenie dla całego regionu.

Piotr Całbecki: Na pewno tak bo oczekiwanie wielu środowisk, zarówno z województwa pomorskiego, jak i z naszego województwa kujawsko–pomorskiego a kiedyś, przed II Wojną Światową właściwie jednego regionu, aby jedno miejsce upamiętniało ogrom ofiar i tragedie ludzi, którzy na początku wojny stracili życie z rąk okupantów. Straszna zbrodnia, mało znana w Polsce. Historycy wciąż zastanawiają się dlaczego? Było to pierwsze ludobójstwo na taką skalę, które zgotowali nam naziści w okupowanej Polsce.

Chodzi o egzekucje prowadzone przez Niemców na początku okupacji na cywilnej ludności, zarówno z naszego regionu, jak i z Pomorza. Według przygotowanych jeszcze przed wojną list proskrypcyjnych wciąż pewne szczegóły tej zbrodni nie są znane. Chyba dlatego oczekuje pan, że wpisy do ksiąg pamiątkowych mogą nam przynieść pewną wiedzę od rodzin ofiar na ten temat.

Tak. Do dziś znamy już przeszło 400 miejsc kaźni, gdzie zamordowani zostali mieszkańcy naszego województwa i województwa pomorskiego. Wciąż jednak przybywa nowych informacji. Niemcy, kiedy stąd odchodzili, zostali wyparci pod koniec wojny, bardzo często zacierali ślady. Tak się stało w wielu miejscach i do dziś właściwie są nieznane. Mówi się o przeszło 30 tysiącach udokumentowanych ofiar, przy czym wciąż przybywają nowe. Nie chcemy aby ten pomnik kolejnym monumentem. Chcielibyśmy aby stał się również lekcją historii i możliwością dokumentowania nieznanych wciąż faktów oraz pewną formą i możliwością otwierania się rodzin, sąsiadów, którzy mają niezapisane, przekazywane z pokolenia na pokolenie informacje na temat tego okropnego czasu.

Odsłonięcie tego w najbliższą sobotę i o tym będziemy jeszcze wielokrotnie informować. Przejdźmy natomiast do wykorzystywania środków Unii Europejskiej, bo z jednej strony minister inwestycji i rozwoju, który nie tak dawno był w Bydgoszczy, porównując nasz region do województwa opolskiego mówił, że mamy znacznie niższy poziom wykorzystania środków i stawiał budzik przypominając, że jak ktoś nie wyda pieniędzy w ciągu trzech lat to je traci. Pan marszałek mówi, że wszystko jest pod kontrolą i, że wszystko jest na czas. W białej księdze, która jest opublikowana przez województwo widnieje kilkanaście procent wydanych środków.

Tak. Jest to zgodne z naszym planem. Minimum certyfikacji, które zaplanowaliśmy na rok 2018 osiągnęliśmy już w trzecim kwartale, a nawet je przekroczyliśmy. Ściganie się na procenty i liczby nie ma najmniejszego sensu. Przytoczone województwo opolskie zakończyło poprzednią perspektywę trzy lata wcześniej od nas. Taki mieli plan. Porównując ich program do naszego to jest co najmniej dwukrotnie niższy jeśli chodzi o jego wartość. Myślę, że ten budzik jest zupełnie niepotrzebny. Dzisiaj chcemy wysłać panu ministrowi kalendarz, bo kalendarz liczony kwartałami, miesiącami, dniami jest podstawowym narzędziem do monitorowania czy realizujemy nasz Regionalny Program Operacyjny poprawnie czy też nie. Sądzę, że jest to po prostu akcja związana z wyborami samorządowymi. Muszę tak to nazwać, bo przecież rozmawiam z innymi regionami, które są na zupełnie innym poziomie certyfikacji i tam też otrzymują razy od pana ministra za niewłaściwe wykorzystywanie środków unijnych. Sądzę, że chyba nie chodzi tu o tempo a raczej o jakieś inne aspekty.

Zasada „n+3” tutaj nam też nie zagraża? Bo w ciągu trzech lat trzeba wydać środki unijne.

Właśnie ta zasada już została osiągnięta. Polega ona na tym, że w każdym roku musimy osiągnąć pewien poziom certyfikacji. Ten, o którym mówimy, i który jest ważny dla naszego województwa czyli 13,8 został już osiągnięty. Nawet jakbyśmy chcieli utracić jakiekolwiek euro, jest to już w tym roku po prostu niemożliwe.

Panie marszałku, kończy się czteroletnia kadencja samorządu wojewódzkiego. Co pan uważa za największy sukces tego samorządu i co pan uważa za największą porażkę?

Myślę, że bez wątpienia sukcesem jest to, że uruchomiliśmy w regionie bardzo wiele nowych projektów w obszarze polityki społecznej. Mam tu na myśli chociażby politykę senioralną, opiekę długoterminową. Zmieniliśmy sposób funkcjonowania dawnych domów dziecka, wprowadziliśmy deisntytucjonalizację w tym obszarze. Te projekty najbardziej cieszą. Jeśli mógłbym powiedzieć, że są jakieś problemy z realizacją naszego planu rozwoju to na pewno jednak kryzys na rynku wykonawczym, który bardzo opóźnia nam realizacje inwestycji np. drogowych. To jest rzeczywiście wielki problem nie tylko w naszym regionie, ale w całym kraju (…). Tutaj rzeczywiście muszę powiedzieć, że jest sporo do zrobienia, bo inwestycje na niektórych odcinkach się bardzo ślimaczą.
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Piotr Całbecki

Zobacz także

2018-10-18, godz. 05:53 Radosław Sojak Dlaczego idziemy na wybory? Co i kogo wybieramy? Programy? Obietnice? Idee? Czy może osoby i życiorysy? Dlaczego niektórzy rezygnują z udziału w wyborach? Na ... » więcej 2018-10-17, godz. 06:00 Radosław Sajna Pismo o tematyce samorządowej Wspólnota ogłosiło ranking miast, w którym spośród miast wojewódzkich Toruń znalazł się na miejscu 12, a Bydgoszcz dopiero na 16 ... » więcej 2018-10-16, godz. 06:30 Stefan Hambura Mieszkający w Niemczech prawnik Stefan Hambura przekonuje, że Polacy mogą się starać o odszkodowania od Niemiec za straty poniesione podczas II Wojny Światowe ... » więcej 2018-10-15, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Posła Bartosza Kownackiego, członka sejmowej komisji obrony narodowej, zapytaliśmy o plany uzbrojenia polskiej armii i o perspektywy polskiego przemysłu zbroj ... » więcej 2018-10-12, godz. 06:30 Marek Wojtkowski Co zrobić, aby Włocławek był interesującym miastem dla inwestorów i młodych ludzi? A także o pomyśle budowy trzeciej przeprawy przez Wisłę, ale również o ewen ... » więcej 2018-10-11, godz. 06:00 Paweł Skutecki Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był poseł Kukiz'15 - Paweł Skutecki, który kandyduje na stanowisko prezydenta Bydgoszczy. Jaka jest jego wizja rozwo ... » więcej 2018-10-10, godz. 06:00 Marek Gotowski Wykonawcy inwestycji mają coraz większe problemy płatnicze. Rosną zaległości, rosną też straty firm, z powodu wzrostu cen. Czy może dojść do fali upadłości, k ... » więcej 2018-10-09, godz. 06:30 Tomasz Latos "Marginalizacja Bydgoszczy, likwidacja dwustołeczności" - takie przestrogi padły 8 października w trakcie konferencji prasowej z ust Tomasza Latosa - kandydat ... » więcej 2018-10-08, godz. 05:53 Piotr Król Gościem rozmowy dnia w poniedziałek, 8 października, był poseł Piotr Król, członek sejmowej komisji infrastruktury, którego zapytaliśmy między innymi o proble ... » więcej 2018-10-05, godz. 06:30 Jacek Tyburski Kandydat na burmistrza Brodnicy Jacek Tyburski, który był gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK przedstawił m. in. plan rewitalizacji dworca kolejowego w t ... » więcej
12345