Środa, 16 stycznia 2019 r.   Imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Waldemara
Utrudnienia na A1 na odc. w. Włocławek Zach. - w. Włocławek Pn. w kierunku Gdańska. Zajęty jeden pas ruchu.
Utrudnienia na A1 na odc. w. Włocławek Zach. - w. Włocławek Pn. w kierunku Gdańska. Zajęty jeden pas ruchu.
Utrudnienia na A1 na odc. w. Włocławek Zach. - w. Włocławek Pn. w kierunku Gdańska. Zajęty jeden pas ruchu.
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
2018-09-05, 18:28 Elżbieta Rupniewska

Roman Jasiakiewicz

Roman Jasiakiewicz, fot. Archiwum PR PiK
Roman Jasiakiewicz, fot. Archiwum PR PiK
Z jakimi zamiarami startuje do Sejmiku Województwa Roman Jasiakiewicz? Czy pozostał sympatykiem lewicy? Czy podziela zdanie, że tym razem marszałek województwa powinien być z Bydgoszczy? I czy jego sąsiad na liście wyborczej reprezentuje w Sejmiku Bydgoszcz, czy nie? O to Michał Jędryka pyta w Rozmowie Dnia radnego Jasiakiewicza.

Michał Jędryka: Zapowiadał pan już kilka razy, powiedział mi pan też gdy umawialiśmy się na dzisiejszą rozmowę, że do momentu rejestracji listy wyborczej nie udziela pan komentarza co do swojego startu z listy Platformy Obywatelskiej. Będzie pan konsekwentny i nie da się pan namówić?

Roman Jasiakiewicz: Tak, podtrzymuję to zdanie, ponieważ winna nastąpić rejestracja, aby rozpocząć tok kampanii wyborczej, pewnych ocen i własnego spojrzenia na tę rzeczywistość Dlatego proszę o uszanowanie mojego zdania.

MJ: Dobrze. Porozmawiamy więc o kończącej się kadencji Sejmiku. Wydaje się, że w tej kadencji udało się radnym z Bydgoszczy tworzyć pewien rodzaj koalicji ponad podziałami w interesie swojego miasta. Czy Bydgoszcz na tym zyskała?

RJ: Tak, podzielam to zdanie, ponieważ warto, abyśmy spojrzeli na Samorząd Województwa jako na zdecydowanie inną instytucję niż samorządy gminne. To jest instytucja, która kieruje się długofalowymi planami. Realizacja pewnych działań w tej kadencji jest pokłosiem tego co było 8 - 9 lat temu. To nie jest samorząd gminy, miasta, gdzie radni podejmują uchwałę i już organ wykonawczy: wójt, burmistrz, prezydent realizuje.

MJ: Inna perspektywa czasowa i inne środki finansowe...

RJ: Warto pamiętać, że poza radnymi wojewódzkimi jest cała pula środków unijnych, na które nie mają wpływu, tak zwane RPO. Poza radnymi jest kontrola spółek podległych samorządowi województwa. A więc ten wpływ jest siłą rzeczy w zdecydowany sposób ograniczony. Jestem rad, że od samego początku tej kadencji mówiliśmy jednym głosem jako radni z Bydgoszczy na rzecz naszego okręgu wyborczego i myślę, że to się nam udało. Proszę zauważyć, że pewnymi zachowaniami radnych z okręgu północnego i południowego naszego województwa można być odrobinę zdziwionym, że nie uzyskiwaliśmy ich poparcia. Mam nadzieję, że doszło do działań, które, jak deklarowano, sprawią, że w ciągu 3 lat powstanie czwarty krąg Opery Nova. To jest ciężka praca bydgoskich radnych od 2016 roku. Inwestycji typu: czwarty krąg Opery Nova, Filharmonia Pomorska, dojazd do S10 nie było w żadnym planie i żadnym budżecie. Pierwsze interpelacje składałem w 2016 roku. Pozostali koledzy i koleżanki radni te działania popierali. Proszę zważyć na to, że dopiero w budżecie na 2018 rok dokonano zmian i zamieszczono następujące zapisy: na Operę Nova 76 milionów, na Filharmonię 150 milionów. Następnie powstanie kolejnej spółki Inwestycje Regionalne. Czytamy, nie ma tego. Trzeba powiedzieć, że pan marszałek Całbecki był w tym momencie bardzo życzliwy.

MJ: To jest spółka, która ma rozbudowywać Filharmonię.

RJ: Spólka będzie finansowała wszystkie inwestycje regionalne, bo budżet województwa to jest mniej więcej 860 milionów, budżet miasta Bydgoszczy to jest prawie miliard 400 milionów. A więc te pieniądze są gdzieś poukładane. Jeżeli spółek nie będzie to nie będzie możliwości spełnienia oczekiwań mieszkańców.

MJ: Wspomniał pan o życzliwości marszałka Całbeckiego...

RJ: Marszałek Całbecki, jeśli chodzi o te inwestycje, zrobił rzecz wyjątkową. Mianowicie przerwał wtedy sesję, poprosił nas (radnych z Bydgoszczy - dop. red) o spotkanie i zapytał jakie są nasze oczekiwania. Powiedzieliśmy, że poza budżetowymi kwestiami chcemy w Inwestycjach Regionalnych wpisać też zadania bydgoskie i trzeba przyznać, że to się zdarzyło.

MJ: Kiedyś był pan bardzo krytyczny wobec polityki marszałka Całbeckiego. Przypomnę, że w 2014 mówił pan, że mamy do czynienia z dorzynaniem interesów Bydgoszczy. Jak pan ocenia całościowo tę kadencję?

RJ: Krok po kroku, najróżniejszymi formami z Zarządem Województwa, przy udziale pozostałych radnych województwa, próbowaliśmy przedstawiać bydgoskie argumenty z lepszym i gorszym skutkiem. Jako porażkę traktuję na przykład fakt, iż w przyjętym planie spójności drogowej i kolejowej w pierwszej wersji, inwestycji kolejowych w zachodniej części województwa nie ma. Ostatnio Zarząd Województwa zakomunikował, że PKP PLK ma ochotę spojrzeć na tę sławetną linię kolejową 356 Szubin - Kcynia do Poznania.

MJ: Chciałbym zapytać jeszcze o marszałka Ostrowskiego, bo tam była bardzo duża kontrowersja, czy w momencie jego powołania jest to przedstawiciel Bydgoszczy, czy to nie jest przedstawiciel Bydgoszczy. Jak to pan dzisiaj ocenia?

RJ: Będzie panu łatwiej uzyskać odpowiedź kiedy zaprosi pan marszałka Ostrowskiego.

MJ: Oczywiście panie mecenasie, ale nikt nie może być sędzią w swojej sprawie.

RJ: Proszę zwolnić mnie z odpowiedzi na to pytanie. Ja natomiast chciałbym wspomnieć o porcie multimodalnym, który jest także dużym sukcesem tej kadencji, gdzie krok po kroku przełamywaliśmy opory. Ostatnie informacje z PKP PLK o bazie przeładunkowej, tak zwanym suchym porcie w Emilianowie, a więc tam gdzie już mamy około 10 czy 12 torów kolejowych przy linii 201 na Gdynię, która jest modernizowana. Potrzeba znów stanowiska Samorządu Województwa, by w tak zwanych uchwałach krajobrazowych wyłączyć około 100 - 150 hektarów, bo jeżeli przejdzie to w obecnej postaci, to nie będzie bazy przeładunkowej.

MJ: Część rzecznatego projektu będzie mogła być zrealizowana dopiero za 20 - 30 lat...

RJ: Dlatego wyraźnie mówimy, niech będzie tak zwana platforma multimodalna. Na nią składa się port rzeczny, składa się transport drogowy i składają się linie kolejowe, ponieważ linie kolejowe, a w szczególności transport kolejowy, mamy prawie na dotknięcie ręki, to jest perspektywa 3 - 5 lat. Kaskadyzacja Wisły to jest około 25 - 30 lat, a więc nie czekajmy z tym, skoro port w Gdyni przeładowuje dzisiaj ponad 21 milionów ton i się dusi.

MJ: Na zakończenie jeszcze jedno pytanie: Czy marszałek z Bydgoszczy, to jest realne w najbliższej kadencji czy nie?

RJ: Nawiązuje pan do tych kwestii, o których mówiłem, że porozmawiamy. A liczę na pana zaproszenie po rejestracji listy.
Pr PiK - Rozmowa Dnia - Roman Jasiakiewicz

Zobacz także

2019-01-16, godz. 06:30 Daria Frach i Iwona Pozorska W Panamie rozpoczynają się Światowe Dni Młodzieży. O przygotowaniach do spotkania z papieżem, a także o tym jak młodzież reprezentować będzie nasz region prze ... » więcej 2019-01-15, godz. 06:30 Radosław Sajna Co należy zrobić w przestrzeni publicznej, aby nie dochodziło do aktów przemocy, takich jak zabójstwo prezydenta Gdańska? Czy ta śmierć może przynieść jakąś z ... » więcej 2019-01-14, godz. 06:03 Kosma Złotowski - Wygraliśmy bitwę, ale nie wojnę - mówią przedstawiciele polskich firm transportowych o decyzji Komisji Transportu Parlamentu Europejskiego, która odrzuciła ... » więcej 2019-01-11, godz. 06:12 Sławomir Wittkowicz Rozmowy minister edukacji narodowej z przedstawicielami związków zawodowych w sprawie rozporządzenia płacowego dla nauczycieli zakończyły się bez porozumienia ... » więcej 2019-01-10, godz. 09:26 Marek Grugel Gościem Rozmowy Dnia był Marek Grugel - łowczy Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Bydgoszczy. A jej tematem sprawa masowego odstrzału dzików, związanego ... » więcej 2019-01-09, godz. 06:00 Zbigniew Ostrowski Prezydent Bydgoszczy wraz częścią bydgoskich radnych województwa zwrócił się do marszałka województwa o 16,5 miliona złotych na budowę Teatru Kameralnego w By ... » więcej 2019-01-08, godz. 08:10 Nadbrygadier Janusz Halak Tragedia w koszalińskim escape roomie wstrząsnęła Polską. Trwają kontrole takich miejsc w całym kraju. Stwierdzono już ponad tysiąc nieprawidłowości. Co możem ... » więcej 2019-01-06, godz. 18:40 Robert Szatkowski Przeniesienie niektórych urzędów centralnych poza Warszawę to pomysł, który zdaniem mediów ma niebawem zaprezentować wicepremier Jarosław Gowin. W Bydgoszczy ... » więcej 2019-01-04, godz. 06:00 dr Mateusz Soliński Gościem Rozmowy Dnia był dr Mateusz Soliński, filozof, historyk sztuki i kustosz Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. A rozmawialiśmy o obrazach przedstawiających ... » więcej 2019-01-03, godz. 06:23 Marek Piątkowski O genezie i celach Orszaku Trzech Króli - zjawiska kulturowo-społecznego, które rozwinęło się w polskich miastach w ostatnich latach. Rozmowa Dnia z Markiem P ... » więcej
12345