bez kontrastu mapa strony
Strona startowa » Rozmowa dnia

Rozmowa dnia

Joanna Scheuring-Wielgus

21 tysięcy osób zadeklarowało dotąd udział w piątkowych protestach przeciwko zmianom w ustawie antyaborcyjnej. Chodzi o obywatelski projekt zakazujący przerywania ciąży ze względ ...21 tysięcy osób zadeklarowało dotąd udział w piątkowych protestach przeciwko zmianom w ustawie antyaborcyjnej. Chodzi o obywatelski projekt zakazujący przerywania ciąży ze względu na wady płodu. O procedowanym w Sejmie projekcie i odrzuconej wcześniej odwrotnej inicjatywie pod nazwą „Ratujmy Kobiety" dziś w Rozmowie Dnia w Polskim Radiu PiK. Z toruńską posłanką Nowoczesnej, Joanną Scheuring-Wielgus, rozmawia Marcin Friedrich.


Marcin Friedrich: Czy wybiera się pani na jutrzejszy protest kobiet?

Joanna Scheuring-Wielgus: Oczywiście, będę na proteście. Przyjeżdżają kobiety z całej Polski. Ale nie tylko kobiety, również mężczyźni wspierają nas w tym działaniu. Mobilizacja jest większa niż 3 października. Na portalu społecznościowym widziałam, że 21 tys. osób - przynajmniej wczoraj - deklarowało chęć udziału, 45 tys. jest zainteresowane.

- Ale zdaje się, że trochę się sytuacja zmienia, bo odwołano posiedzenie sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny, która miała zająć się tą sprawą, czyli projektem obywatelskim "Zatrzymaj aborcję".

- To, że odwołano tę komisję, to nie znaczy (...), że dziewczyny odwołują jutrzejszą akcję. Wręcz przeciwnie, pokażą siłę kobiet. I (jutro) nie tylko będzie ona widoczna, ale również będzie słyszalna. Będzie naprawdę bardzo, bardzo głośno.

Myślę, że nie trzeba przypominać, czego dotyczy projekt "Zatrzymaj aborcję" środowiska pani Kai Godek, ale powiem o tym, bo tu chodzi o tę tak zwaną przesłanka eugeniczną, czyli zakaz dopuszczalności przerywania ciąży w momencie, kiedy doszło do choroby dziecka, do ciężkiego uszkodzenia płodu. Przeczytam takie zdanie: " Jak może być powodem do przerwania ciąży, czyli do zabicia dziecka nienarodzonego jego ciężka, nieuleczalna choroba, albo wada rozwojowa, której nie da się usunąć? Mam tu zasadnicze wątpliwości konstytucyjne". Wie pani kto to powiedział?

- Nie...

Pan profesor Andrzej Zoll, były Rzecznik Praw Obywatelskich, prezes Trybunału Konstytucyjnego. Ma on w tej sprawie zasadnicze wątpliwości. Twierdzi wprost, że ta przesłanka jest niekonstytucyjna.

- Tak, tylko że kobiety powinny mieć wybór w podejmowaniu decyzji. Przecież nikt nie nakazuje kobietom, które chcą urodzić dziecko z wadami, żeby usuwały ciążę. Nie ma takiego prawa i nigdy nie będzie. Każda kobieta powinna sama zadecydować o tym, co zrobić, bo w momencie kiedy decyduje się na to, aby urodzić takie dziecko, to bardzo często zostaje z tym sama. Ma wielkie szczęście, jeżeli jest przy niej rodzina, jeżeli jest przy niej mąż czy partner. Ale bardzo często jest tak, że kobiety zostają z tym same, nie mają też pomocy psychologa, nie mają też pomocy lekarza i dlatego my mówimy o wyborze. Nikt nie powinien nam nakazywać, jaką decyzję powinnyśmy podjąć, bo ta decyzja jest po prostu bardzo, bardzo trudna. (...)

Chciałbym jeszcze porozmawiać o wyborach samorządowych, które się zbliżają. Poseł Tomasz Lenz powiedział, że jeśli Nowoczesna zaakceptuje jego kandydaturę ,to będzie startował jako kandydat na prezydenta Torunia. Co pani na to jako Nowoczesna?

- Ja bym chciała, aby kandydat na prezydenta był z całej siły demokratycznej w Toruniu, nie tylko z Platformy, nie tylko Nowoczesnej, ale również Czasu Mieszkańców, ale również z SLD. Przed nami są rozmowy i mam nadzieję, że finał będzie OK. Natomiast niepokojące jest to, co się dzieje w przy organizacji wyborów samorządowych. Wczoraj brałam udział w komisji samorządowej, której jestem wiceprzewodniczącą, i powiem panu szczerze, że byliśmy przestraszeni, bo dowiedzieliśmy się, że generalnie nie ma żadnej koncepcji technicznej w przygotowaniu tych wyborów. A przypomnę, że żeby zorganizować wybory zgodnie z ustawą, która teraz obowiązuje, potrzeba prawie 600 milionów złotych i niesamowitej obsługi technicznej do zakupu całego oprzyrządowania tych wyborów. Nie ma pomysłu jak to zorganizować i nawet jeden z posłów wczoraj rzucił taką informację, która wcale nie jest nieprawdopodobna, czy przypadkiem nie lepiej jest, aby te wybory zorganizować na wiosnę, skoro nie jesteśmy do nich jeszcze przygotowani. A wybory - przypomnę - za niecałe 8 miesięcy. (...)

Krzysztof Matela

Krzysztof Matela. Fot. Bartosz GrzankowskiSzef rządu przedstawił Konstytucję dla Biznesu, która ma ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej. Szef "Solidarności" domaga się natomiast ochrony pracowników przed zachodnimi korporacjami, które nazywa "pseudopracodawcami". Jak na te problemy spoglądają przedsiębiorcy z Kujaw i Pomorza? O tym gość Marcina Kupczyka w "Rozmowie dnia" w Polskim Radiu PiK - Krzysztof Matela, kanclerz bydgoskiej loży Business Centre Club.

Marcin Kupczyk: Zaczniemy od konstytucji dla biznesu - premier Mateusz Morawiecki niedawno spotkał się z organizacjami przedsiębiorstwo w związku z wejściem w życie lub mającym wejść w życie pakietem ustaw "Konstytucji Biznesu". Dziś pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, czy dla pana też ta wiosna w biznesie kojarzy się z nadzieją na to co proponuje premier?

Krzysztof Matela: Wiosna kojarzy mi się z tym, że robi się ciepło i robi się ładnie. Jako motocyklista bardzo boleję na tym, że nie możemy na ulicę wyjechać. "Konstytucja Biznesu" jest piękną nazwą, która na razie jeszcze jest daleko do realizacji. Postulaty, który tam są również pięknie brzmią - chylę czoła przed tymi ludźmi, którzy wymyślali te hasła - natomiast od wielu miesięcy zastanawiamy się w Business Centre Club, rozmawiałem o tym wielokrotnie z Markiem Goliszewskim tak dokładnie na czym te zmiany będą podlegały. Weźmy np. zasady domniemania niewinności przedsiębiorcy. Jeżeli jest kontrola, przychodzi jakiś zespół inspektorów, który bada przedsiębiorce i sprawdza czy jest winien jakiemuś zarzutowi, czy też nie jest winien. Z założenia, od progu przedsiębiorca jest winien. Nie ma przed tym jakiejkolwiek szansy obrony. Druga rzecz, która w "Konstytucji Biznesu" się pojawia jako bardzo szczytne hasło jest to, że jakiekolwiek wątpliwości będą rozstrzygane na korzyść przedsiębiorcy.

Słyszymy w tych sformułowaniach czas przyszły, że ma nastąpić pozytywna zmiana na korzyść przedsiębiorców. Tak ja rozumiem zapowiedzi i szefa rządu.

Zapowiedź, ja też tak rozumiem. Natomiast nie ma najmniejszych szans, że to zostanie zrealizowane. Mało tego, obserwujemy większe ciśnienie związane z kontrolowaniem przedsiębiorcy i "dokręcaniem śruby". W tym momencie przedsiębiorców może kontrolować 40 instytucji. Nie ma żadnych mechanizmów obronnych, dla których np. przedsiębiorca nie może być kontrolowany przez wiele instytucji jednocześnie. Dlatego, że jest rzesza wyjątków od ustawy, która mówi, że teoretycznie może być prowadzona jedna kontrola, ale jest praktycznie kilkadziesiąt wyjątków, w których może okazać się, że w firmie jest pięć kontroli. Przedsiębiorca nie może odmówić, musi skompletować dokumenty, przestawić cały sztab ludzi, żeby kontroler mógł kontrolę prowadzić w należyty sposób. Kontrole w praktyce ciągną się miesiącami i dopóki praktyka się nie zmieni, tak długo konstytucja będzie bardzo ładną nazwą, która będzie tylko i wyłącznie kolportowana na stronach rządu

Co nie jest zabronione, jest dozwolone - już to słyszeliśmy kiedyś.

Po 1988 roku, jak ta ustawa weszła, to był szok dla wszystkich - jak to jest, że mogą być przepisy, które zezwalają na to, co nie jest zabronione?! Ustawa Wilczka poczyniła bardzo dużo dobrego. Wydaje mi się, że to była najlepsza ustawa dotycząca biznesu w Polsce i bardzo dobrze. Natomiast w praktyce po wielu latach uległa tylu wypaczeniom i modyfikacjom... ona w pierwotnym znaczeniu była bardzo prosta, tam było bardzo mało zapisów i ustawa było bardzo pro-przedsiębiorcza. Natomiast teraz zakazy, które są wprowadzone - regulację do regulowania, regulację do regulacji, wyjaśnienia do wyjaśnień - spowodowały to, że przepisy stały się wielokrotnie bardziej skomplikowane. Bijemy rekordy w Europie i prawdopodobnie na świecie pod względem regulacji, które dotyczą biznesu. Nie rozumiemy tego skomplikowania i bardzo byśmy poprosili przedstawicieli rządu, żeby przepisy prostować i upraszczać tak, żeby zwykły przedsiębiorca prowadzący jedno-dwu-trzyosobową działalność gospodarczą, mógł nad tymi przepisami panować.

Ma być tak, że coś dla początkujących w biznesie - działalność nierejestrowana czyli na najmniejszą skalę, przychody z 2017 roku nie wyższe niż tysiąc złotych, nie będzie uznawana za działalność gospodarczą. Bardzo drobny handel, świadczenie drobnych usług np.korepetycji, ulga na start czyli zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwszych sześć miesięcy działalności, likwidacja numeru regon...

Rozmawiamy o wielu wielu procesach. Jeżeli mówimy - rejestrować działalność, jeżeli mówimy - nierejestrowana działalności, ekwiwalentem w Wielkiej Brytanii jest kilka tysięcy funtów dochodów przez pierwszy rok, który nie podlega ewidencjonowaniu rozumiana jako rejestracji działalności gospodarczej, to są takie firmy, które są tworzone na próbę - zobaczymy czy biznes wyjdzie, jak wyjdzie to go rejestrujemy. Podobnie jest z ZUS-em, niewielkie opłaty - kilkadziesiąt funtów miesięcznie za ubezpieczenia państwowe i znowu w Polsce ulega to wypaczeniu. Ja nie widzę istotnej różnicy między firma zarejestrowana - niezarejestrowana, natomiast pytanie jest związane z kosztami tego procesu i jeżeli zarejestrowanie firmy w Polsce teoretycznie dotyczy jednego okienka, w praktyce musi pan pójść do Urzędu Skarbowego, musi pan też pójść do ZUS-u. Jeżeli chodzi o niższe składki ZUS-owskie w Polsce, nie wiedzieć czemu ZUS mówi, że pracuje nad tym by zastanowić się, czy jest możliwe ewentualnie wprowadzenie połowy składki ZUS do pewnej niewielkiej wysokości przychodu. A co z zyskiem?! Bez względu na to czy firma zarabia czy nie, będzie płaciła ZUS - to również jest w mojej ocenie "słabe", chociaż na pewno lepsze niż te wysokie składki ZUS, które są teraz.

Likwidacja numeru regon...

Mieliśmy bardzo fajny pomysł - ktoś w Ministerstwie Finansów - żeby wprowadzić dla wszystkich jednolite numer NIP. Pracowaliśmy jeszcze nad tym, dlaczego mamy oddzielny numer rejestracyjny w ZUS skoro mamy numer NIP. Wszystko szło w dobrą stronę i ktoś wpadł na genialny pomysł żeby dla osób fizycznych zostawić PESEL, który jest numerem identyfikacyjnym każdej osoby. No i zacząło się rozjeżdżać. W krajach anglosaskich, w Stanach Zjednoczonych jest numer ubezpieczenia, w naszym przypadku niech to będzie numer NIP ale ten numer niech oznacza wszystko: dowód osobisty, prawo jazdy, zgłoszenie podatkowe... Nie widzę potrzeby, dla którego miałaby być taka taka różnorodność.

Przejdźmy do tematu zakazu handlu w niedzielę, a w zasadzie rządzący bronią się przed używaniem sformułowania "zakaz", tylko regulację lub ograniczenia tych niedziel. Państwo są przeciwni ograniczeniu handlu w niedzielę, dlaczego?


Wprowadzenie zakazu pracy w niedzielę powoduje tylko szkody nie ma żadnego pozytywnego przykładu. Proszę sobie wyobrazić, że w jednej z sieci handlowych w Polsce powstała akcja - Zgłosili się pracownicy do zarządu spółki "chcemy pracować w niedzielę dlatego, że w niedzielę zarabiamy więcej". W innym przypadku okazuje się że pracownicy mają gorzej dlatego, że dotychczas rytm tygodnia pracowali do 20.00-21:00, a później "towarowali" sklep i rano w niedzielę w godzinach troszkę późniejszych niż zwyczaj sklep był otwierany i pracował do popołudnia, czasem do 14:00, czasem do 15:00 sklepy były zamykane. Teraz jest tak, że pracownicy w sobotę pracują praktycznie do północy, bo muszą obsługiwać klientów, obsłużyć kasę, zabrać gotówkę, zamknąć sklep przed północą z soboty na niedzielę, po czym - ku zdumieniu wszystkich - muszą iść do pracy z niedzieli na poniedziałek, żeby "zatowarować" sklep, żeby klienci w poniedziałek o 6.00 czy 7.00 rano mogli dokonać zakupów. Nie wiem co ustawodawca miał na myśli, bo to myślenie naiwne, że przedsiębiorcy w ogóle nic nic nie zrobią i nie zareagują. Znam wiele przykładów dotyczących tego jak wręcz przedsiębiorcy kpią z tych zapisów i mają w sumie rację (...)

Czy rządy Niemiec, Austrii i 9 innych państw szkodzą własnym gospodarkom zamykając sklepy w niedzielę i szkodzą pracownikom?


Tego nie wiem, natomiast zamykają krótkoterminowo. Skoro są same szkody tego procesu, warto rozważyć, czy się z tego pomysłu nie wycofać. Tak zrobiły Węgry mówiąc - "Sorry, źle zrobiliśmy!". Przyznali się do błędu, wycofali się z tego. Zawsze warto zadać sobie pytanie po co się dzieje jeżeli wprowadzane są jakieś regulacje dotyczące zakazu pracy w niedzielę. Wielu studentów straciło robotę dzięki zakazowi pracy w niedzielę, to jaki jest cel tego przepisu? Ja go nie rozumiem! Związkowcy mówią - żeby ludzie bardziej byli rodzinni. Ale co to znaczy - dla rodziny? To znaczy, że oni muszą późno z soboty na niedzielę przyjść z pracy i w niedzielę późnym popołudniem wrócić do pracy.

W grę wchodzą ewentualne nowelizacja tych ustaw. Na pewno jeszcze będą okazje rozmawiać o tych regulacjach, które wchodzą lub wejdą w życie.

Piotr Duda

Piotr Duda. Fot. facebook.com/PiotrDudaNSZZGłówny Urząd Statystyczny mówi o wzroście produkcji przemysłowej w porównaniu z ubiegłym rokiem. Spada bezrobocie, a pracodawcy walczą o pracownika. Czy dane o gospodarce przekładają się na rzeczywisty komfort pracowników? M.in. o tym w "Rozmowie dnia" w Polskim Radiu PiK. Gościem Marcina Friedricha jest przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda.

Marcin Friedrich: Maleje bezrobocie, pracodawcy wręcz uganiają się za pracownikiem. To chyba powinien być powód do zadowolenia przewodniczącego związku zawodowego, bo to chyba oznacza, że los pracownika poprawia się?

Piotr Duda: - Zdecydowanie tak. Jak mantrę będę powtarzał to ograniczenie handlu w niedzielę. To jest dla mnie i dla związku zawodowego Solidarność bardzo ważne, właśnie w momencie, gdy jest koniunktura na rynku pracy, gdy nastał czas pracownika i pracodawcy. To jest właśnie moment, aby wprowadzać różnego rodzaju reformy pracownicze, które nie odbiją się negatywnie na gospodarce. Jako Związek Zawodowy "Solidarność" zawsze podchodziliśmy do współpracy z pracodawcami w sposób odpowiedzialny. Staramy się, jako związkowcy Solidarności, realizować artykuł 20. Konstytucji, który mówi o modelu naszej gospodarki jako społeczno-rynkowym, a nie tylko rynkowym. Szanujemy własność prywatną, swobodę działalności gospodarczej (...). Zawsze jednak powtarzam pracodawcom, że swoboda działalności gospodarczej nie może odbierać wolności pracownikowi.(...) 4 czwartego kwietnia w Warszawie podpisujemy z pracodawcami wspólne memorandum dotyczące chociażby pracowników, którzy nie mogą być członkami związku, bo są zatrudnieni na umowy cywilnoprawne.

Krytycy mówią, że polski wzrost gospodarczy opiera się na konsumpcji, a Państwo swoim projektem (o ograniczeniu handlu w niedzielę - red.) chcą ograniczyć tę konsumpcję.

- Co to za państwo, w którym gospodarka może się przewrócić tylko dlatego, że ludzie (...) w niedzielę nie kupią sobie sprzętu budowlanego i worka cementu? My uważamy, że będzie za to więcej klientów w usługach. Ta ustawa nie jest przeciwko klientom, nie jest przeciwko konsumentom. Ona jest dla osób, które nie muszą w niedziele pracować, czyli dla pracowników handlu, szczególnie kobiet. To jest ponad milion pracowników. (...)

Czy Solidarność ma już pierwsze obserwacje po tych dwóch niedzielach, kiedy obowiązywała ustawa?

- (...) Jakby nie przekaz społeczny na Twitterze, to byśmy nie wiedzieli, że są sklepy w niedzielę zamknięte. Sytuacja się uspokoiła. To była bardziej histeria polityków, niektórych przedsiębiorców. Szczególnie sieci wielkopowierzchniowe, które faktycznie robią wszystko za wszelką cenę, aby uprzedmiotowić i klienta i pracownika. Brakuje empatii, solidarności, bo przecież tu nie trzeba wysyłać żadnego sms-a, nie trzeba wrzucić nic do puszki, tylko po prostu wykazać trochę solidarności. Są tacy, którzy uważają, że trzeba by w tym temacie zrobić referendum, żeby się całe społeczeństwo wypowiedziało, bo przez tę ustawę Solidarność ogranicza wolność drugiej osoby. Powiem tak, że wolność każdego człowieka się kończy w tym miejscu, w którym odbiera się wolność drugiemu człowiekowi. A jeżeli chcą referendum, niech będzie w nim pytanie: czy pan/pani jest za tym, aby tydzień pracy wydłużyć do 7 dni, ale dla wszystkich, bez wyjątków. Otworzymy urzędy miast, otworzymy banki, które są w sobotę zamknięte i wtedy każdy będzie mógł sobie robić co chce, bo ja też bym chętnie w niedzielę pojechał na przegląd samochodowy albo do wydziału komunikacji załatwić sprawę , ale nie o to chodzi (...).

W Gdańsku ostatnio mówił pan, a właściwie głośno krzyczał: chcemy wolności związkowej a nie dyskryminacji. Kto wam te wolności ogranicza?

- Pseudopracodawcy. Są wspaniali pracodawcy, którzy rozumieją potrzebę partnerstwa, ale są właśnie tacy pseudopracodawcy, którzy uważają, że tylko i wyłącznie swoboda działalności gospodarczej, że oni są najważniejsi. To, o czym dzisiaj pan premier Morawiecki mówi tak głośno, że każdy biznes powinien być prowadzony zgodnie z prawem i nie tylko brać pod uwagę Kodeks Spółek Handlowych, to jak płacić podatki, ale także przestrzegać Kodeksu Pracy, a tym bardziej ustawy o związkach zawodowych (...). Są tacy, którzy postulaty Sierpnia 80 traktują w sposób wybiórczy. Ja się z tym nie zgadzam. Wielu członków Solidarności, którzy w 80 roku strajkowali, łapie się za głowę widząc to co się w tej chwili dzieje, jeżeli chodzi o tak zwany pluralizm związkowy, o przestrzeganie ustawy o związkach zawodowych, a tym bardziej o artykuł 12. Konstytucji, który mówi, że Rzeczpospolita gwarantuje wolność zrzeszania się i funkcjonowania związków zawodowych, stowarzyszeń, fundacji i tak dalej.
Jan Rulewski

Jan RulewskiPo 37 latach od strajków chłopskich i wydarzeń bydgoskiego marca to właśnie rolnicy są największymi beneficjentami przemian w Polsce - uważa jeden z uczestników marca senator Jan Rulewski. W 1981 roku walczono właśnie między innymi o poprawę sytuacji polskich chłopów. Wejście Polski do Unii Europejskiej rozwiązało prawie wszystkie problemy polskiego rolnictwa - dodał senator Rulewski.

Marcin Friedrich: W naszym studiu Jan Rulewski, uczestnik wydarzeń sprzed 37 lat. Kilka lat temu przyznał pan, że to wtedy trochę taki teatr był?


Jan Rulewski: Nie, to brednie opowiadają dziennikarze, którzy już nie mają co sprzedać w cieniutkich gazetkach. Jednak nie sami to wymyślają, rzeczywiście ten Bydgoski Marzec u niektórych ludzi wybija fantazją, bo ginie tam perspektywa tych spraw oraz ludzi, którzy w tym Bydgoskim Marcu wystąpili. Sprowadza to się wszystko do osłabionej szczęki czy też protezy. Było trzech pobitych, a inni dzisiaj piszą...

Rulewski, Bartoszcze, Łabętowicz.

Ale inni mówią też, że byli poddani opresji, m. in. Antoni Tokarczuk, ale dzisiaj, napisałem to na Facebooku, Radek Sikorski napisałem, że ja miałem prywatne porachunki z panem majorem Bednarkiem i chciałem utopić naród we krwi. Tokarczuk, który był obok mnie stał i też krzyczał jak go tam przyduszali do balustrady, powiada, że ja ukrywałem fakt tych zębów w postaci protezki, którą zgubiłem, a podawałem społeczeństwu, że to mnie pobito. Jeszcze gorszy kierunek, też uczestnik bezpośredni, zasłużona postać zresztą, Stefan Pastuszewski, który twierdzi, że ja rzeczywiście biłem głową w beton, bo to wyniosłem z kryminału - więc jedno, że jestem kryminalistą, drugie, że biłem głową w beton. No na szczęście film zrobiony przez komunistów, nieoczekiwanie, pokazany i autoryzowany przez Antoniego Tokarczuka, podał prawdę i dzięki temu komuniści pokazali. (..). Nikt nie mówi o chłopach okupujących, o setkach tysięcy ludzi, którzy stawali w trwodze w strajkach, milionach. Nikt nie mówi o tym czego ludzie chcieli wtedy. To był akt solidarności z nami, to była też rzecz na poprawę żywności, przypominam, że 1 marca wprowadzono wówczas kartki, ale to przede wszystkim było, takie wołanie: chcemy prawdy i wolności - to było podstawowe hasło dla którego zjednoczył się wówczas naród.

Przypomnijmy zaczęło się wszystko od strajków chłopskich, ludzie wsi domagali się rejestracji Solidarności Rolników Indywidualnych. Sąd im odmówił tej rejestracji w lutym, później właśnie dzięki wydarzeniom Marca, dzięki tej sesji, w maju doszło do rejestracji.

Tak, wtedy przyłożyliśmy pieczątkę. Zaczęło się, właściwie, tam też byłem uczestnikiem, w Ustrzykach i w Rzeszowie.

To były strajki chłopskie.

Tak, wspaniała lista postulatów, na ulicy Dworcowej w Bydgoszczy dzisiaj przeze mnie wywieszona, bo mało kto pamięta, to była konstytucja Solidarności w zakresie chłopstwa. No ale nie było dostatecznej determinacji, którą my wykazaliśmy. Przypominam, że jeszcze inną podstawą tych wydarzeń, niejako popularności naszego Zarządu Regionu, wielu ludzi, Koczwary, Jarociński i inni, był fakt, że do nas skierowano odpowiedzialność za realizację 10., 12., i 13. postulatu Porozumień Gdańskich, w których związek podjął się, wraz z rządem ówczesnym, poprawy wyżywienia, w tym w ostateczności, wprowadzenia kartek. Myśmy zorganizowali już w styczniu, w lutym, jedyne wydarzenia w skali światowej związkowej, że się do tych negocjacji, do poprawy żywności, przygotowali tak jak nikt na świecie, to nie jest przesada. Ludzie wtedy czytali gazetki, wiedzieli o tym, że się tak bardzo przejmujemy, że się tak dobrze przygotowujemy, tak umiemy artykułować, odbyła się największa konferencja ekspertów od żywności i działaczy. Zostało to wtedy spacyfikowane przez taki powiatowy pogląd miejscowych notabli partyjnych i stąd doszło - plus ingerencja Jaruzelskiego, Kani, Olszowskiego - spowodowała, że mieliśmy do wybuchu kryzysu o konstytucje polskiej wsi - własność, o prawdę i godność - bo przekłamywali i wreszcie o wolność. (...).

Adrian Mól

Adrian Mól. Źródło: www.bydgoszcz.uw.gov.plW najbliższy poniedziałek 19 marca przypada 37. rocznica Bydgoskiego Marca 1981 - wydarzeń, podczas których milicjanci pobili związkowców Solidarności zaproszonych na obrady Wojewódzkiej Rady Narodowej. Rozmowa Dnia z Adrianem Mólem - rzecznikiem wojewody kujawsko-pomorskiego o rocznicowych obchodach, kolejnych gminach przystępujących do Programu Senior Plus i negocjacjach ze związkowcami nt. podwyżek wynagrodzeń w sferze budżetowej.

Marcin Kupczyk: (...) Zaczniemy od rysu historycznego, bo o tym nigdy nie dość przypominać. 19 marca 1981 roku oddziały milicji brutalnie interweniowały wobec delegatów Solidarności zaproszonych na sesję Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy. Funkcjonariusze pobili wtedy Jana Rulewskiego, który był przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego Solidarności w Bydgoszczy, Michała Bartoszcze - delegata Solidarności chłopskiej na sesję WRN, podczas której miał omawiać właśnie sprawy rolnictwa oraz działacza związku Mariusza Łabentowicza. Związkowcy przyszli, aby upominać się o prawa rolniczej Solidarności. To był marzec '81. Solidarność, ta robotnicza, istniała już legalnie, była zarejestrowana. Solidarności chłopskiej zarejestrowanej wciąż nie było. O tym miała być rozmowa właśnie podczas sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej. Wtedy komuniści postanowili nie dopuścić Solidarności do głosu i przerwali sesję. Związkowcy zaczęli protestować, domagali się dopuszczenia do głosu, aby mogli mówić o sprawach rolników. Tymczasem już dawno przygotowane oddziały są milicji wkroczyły i wiemy doskonale do czego doszło...

Adrian Mól:
To 37. rocznica wydarzeń, o których mówiła cała Polska, o których mówił świat. To już trzecie obchody, które współorganizuje wojewoda kujawsko-pomorski wraz z marszałkiem województwa. Należy podkreślać, że te obchody są organizowane ponad podziałami. Nie może zabraknąć również związkowców Solidarności Regionu Bydgoskiego - Toruńsko-Włocławskiego. Kolejny rok zaangażowany jest ogromnie Instytut Pamięci Narodowej. Ta instytucja również współpracowała z nami w opracowaniu tablicy, która zawiśnie w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkiego - w sali, w której obradowała Wojewódzka Rada Narodowa. Od 19 marca ta sala będzie nosiła nazwę Bydgoskiego Marca 1981 roku.

Nadanie imienia tej sali będzie jednym z rocznicowych wydarzeń. Oczywiście, jak zawsze, delegacja pójdzie na ul. Dworcową 87, tam gdzie odbywał się strajk okupacyjny rolników, będzie sesja sejmiku województwa w Toruniu...

Tak, szereg wydarzeń w Bydgoszczy, o godz. 12:00 złożenie kwiatów pod tablicą na ulicy Dworcowej - to zawsze jeden z najważniejszych punktów każdych obchodów. Potem wszyscy przemaszerujemy do Kościoła św. Piotra i Pawła, gdzie o 13:00 odbędzie się msza święta pod przewodnictwem biskupa Jana Tyrawa. O godz.14:15 złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą wydarzenia Bydgoskiego Marca, a o 14:30 nadanie nazwy sali, o której wcześniej mówiłem. To oczywiście wydarzenia w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

Będziemy mieć też znamienitych gości. Będzie Piotr Duda - przewodniczący Solidarności, który już potwierdził swoją obecność. Będzie szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska. Ranga tego wydarzenia od kilku lat jest bardzo wysoka i również w tym roku staraliśmy się, aby to wydarzenie i o tym wydarzeniu mówiono nie tylko w naszym województwie, ale również w całym kraju (...)

Kolejnym wydarzeniem będzie okolicznościowy koncert „Kolęda Nocka” w Filharmonii Pomorskiej na podstawie spektaklu muzycznego Ernesta Brylla i Wojciecha Trzcińskiego. Wystąpią Orkiestra Kameralna Filharmonii Pomorskiej, Capella Bydgostiensis, Małgorzata Chruściel i Tadeusz Seibert.

Tomasz Latos

Tomasz LatosPoseł PiS Tomasz Latos wystąpił o informacje na temat wydatków marszałka województwa, wcześniej z podobnym zapytaniem w stosunku do dwójki radnych PiS wystąpił poseł PO Michał Stasiński. Czy kampania samorządowa przebiegać będzie w cieniu wyciągów z kont bankowych? O tym m.in. Marcin Friedrich rozmawiał z posłem Tomaszem Latosem. W czasie rozmowy poseł PiS stwierdził też, że sprawa lokalizacji dowództwa Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu nie jest jeszcze rozstrzygnięta.

Marcin Friedrich: Panie pośle wysłał pan już wniosek o dostęp do informacji w sprawie wyjazdów i wydatków marszałka województwa kujawsko-pomorskiego?

Tomasz Latos: Oczywiście, że wysłałem. Miałem również sygnały od bydgoszczan, że warto pytać o kolejne rzeczy - na przykład o zadłużenie nie tylko urzędu marszałkowskiego i województwa - myślę o o różnego rodzaju wydatkach i długach, które pan marszałek wraz z radnymi wygenerował przez te ileś lat rządzenia. Również o zadłużenie spółek zależnych. Kasa jest wspólna - wojewódzka - natomiast spółki celowe które się tworzą, chociażby do budowy, rozbudowy i przebudowy Szpitala Wojewódzkiego w Toruniu za setki milionów złotych - nie ma tu równowagi. Wiem to chociażby na przykładzie Centrum Onkologii w Bydgoszczy, gdzie w zeszłym roku musiałem walczyć, na szczęście skutecznie, o kilka milionów złotych na dofinansowanie pewnej inwestycji, która była tam realizowana od jakiegoś czasu za środki własne, częściowo za środki rządowe, bynajmniej nie za środki samorządowe. No i brakowało jeszcze kolejnych parę milionów złotych, udało się to zrealizować mimo, że szpital tak naprawdę jest szpitalem marszałkowskim. Więc nie ma tutaj równowagi, nawet takiej nierównowagi, na zasadzie tutaj wydajemy kilkaset milionów - myślę o Toruniu, to tutaj dam chociaż kilkadziesiąt. Warto pytać i na pewno też będę o to pytał.

Wietrzy pan jakąś aferę nagrodową?

Zobaczymy. Tak samo zobaczymy ile jest wydatków z kart kredytowych, zobaczymy ile samochodów jeździ jako "transport marszałkowski" , ile na to wydajemy wspólnie pieniędzy. Warto to wiedzieć, bo jeżeli mówimy o jawności życia publicznego, jeżeli mówimy o tym, żeby każda władza pokazała ile wydaje to każda władza - czyli również władza samorządowa, marszałka, również prezydencka - czy w Bydgoszczy czy w Inowrocławiu...

Czyli bydgoscy radni też dostali polecenia wystąpienia z takimi wnioskami?

Bydgoscy radni nie muszą dostać poleceń, oni sami chcą to sprawdzić, bo warto to wiedzieć. Kampania samorządowa nadchodzi... Kampania powinna przebiegać wokół wizji Bydgoszczy. Ja słyszę czasami na zebraniach z ludźmi niesłuszne - podkreślam niesłuszne, oskarżenia że Bydgoszcz staje się takim miastem powiatowym, że przegrywamy różne batalie również z naszymi sąsiadami zza miedzy...

Słynna ostatnio sprawa dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnymi...

...która nie jest jeszcze rozstrzygnięta. Mówię to zupełnie poważnie. Na razie mamy do czynienia z interpelacją i odpowiedzią na interpelację. Nawet gdyby tak się zdarzyło to z 4:0 nie będzie 5:0 tylko 4:1. Nie wiem czy pan redaktor pamięta batalie sprzed 2 lat wokół Krajowej Administracji Skarbowej. Wszyscy już u nas rozdzierali szaty, że będzie w Toruniu, bo osoba, która przygotowywała na początku tę reformę to był ukryty "czynnik toruński", osoba stamtąd, która na tym pracowała. No nie...

Podjął pan jakiś lobbing ws. dowództwa WOT?

Nie tylko ja. W tej sprawie to rozmawialiśmy wszyscy. Miesiąc temu wysłaliśmy list, ale okazało się, że to zbyt mało. Więc oczywiście rozmawialiśmy. Zobaczymy co będzie. Ja nie chcę tu przesądzać niczego, po prostu zobaczymy. Natomiast KAS w Bydgoszczy, żegluga śródlądowa na całej Wiśle podporządkowana Bydgoszczy, w Bydgoszczy zarząd Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, KOWR (Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa) w Bydgoszczy. Krótko mówiąc naprawdę mamy mnóstwo sukcesów, oprócz takich czysto finansowych, gdzie coś się udało się ściągnąć tutaj, ale... inaczej nie licytujmy się. Róbmy swoje i to jest właśnie to, o co pan pytał, wokół czego ta kampania powinno się toczyć.

Na pewno powinna się toczyć nie wokół naszych czy kompleksów czy słabości... Nie, idźmy do przodu - myślmy pozytywnie, budujmy pozytywny przekaz dla Bydgoszczy, jesteśmy wielkim miastem, ósmym co do wielkości. Nas stać na wiele (...).

Poseł Tomasz Latos poinformował również, że na początku kwietnia wiadomo będzie kto z ramienia PiS będzie kandydował na prezydenta Bydgoszczy.

Jan Dopierała

- Pomysł zamykania sklepów w niedziele jest dobry dla polskich rodzin i nie zaszkodzi gospodarce - uważa gość Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK, Jan Dopierała - przewodniczący zwi ...- Pomysł zamykania sklepów w niedziele jest dobry dla polskich rodzin i nie zaszkodzi gospodarce - uważa gość Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK, Jan Dopierała - przewodniczący związków zawodowych "Solidarności" sieci handlowych.

Marcin Kupczyk: Dwie niedziele bez handlu w roku 2018, jedna w 2019, w 2020 – całkowity zakaz. Panie Przewodniczący, dlaczego działacie przeciwko prostym ludziom?

Jan Dopierała: W końcu po tylu latach pracownicy polskiego handlu mają wolną niedzielę, mogą spędzić ją z rodziną. Czekaliśmy na to wiele lat. Dzisiaj nie znam pracowników, którzy byliby z tego powodu nieszczęśliwi. To bardzo dobra zmiana. Potrzeba oczywiście czasu, by ci którzy do tej pory robili w niedziele zakupy, przestawili się, zmienili przyzwyczajenia, ale myślę, że to niedaleka przyszłość.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji jest przeciwko zamykaniu sklepów w niedziele. Argumentuje, że handel jest kluczowym sektorem naszej gospodarki, który decyduje o powodzeniu wielu innych branż produkcyjnych i usługowych. Zabranie handlowi jednej siódmej czasu pracy uderzy w ten sektor.
- Przez wiele lat spotykaliśmy się z dyrektorem Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Maciejem Falińskim i mówił, że to zły pomysł. Przekonywał nas, że trzeba to w inny sposób zorganizować. Pamiętam jednak 2007 rok, kiedy mówił, że wprowadzenie 12 wolnych dni w handlu będzie załamaniem gospodarki, a przecież nic takiego się nie stało. 11 lat minęło od wprowadzenia tego zakazu, a gospodarka się kręci, ludzie się przyzwyczaili do zamknięcia sklepów w tych 12, a od 2010 roku – nawet 13 dniach. Myślę, że również do zakazu handlu we wszystkie niedziele się przyzwyczają i będą to doceniali (...).

Za dwa lata, po wejściu zakazu handlu we wszystkie niedziele, spadnie dynamika wzrostu wynagrodzeń, odczuje to również rynek pracy. Są wyliczenia pracodawców dotyczące liczby osób, które mogą stracić pracę nie tylko w sklepach, ale i w branżach współpracujących. Pogorszą się warunki premiowania i poziom inwestycji w sferę socjalną firm. To przecież uderzy w ludzi.
- Jak do tej pory, ten czarny scenariusz Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji się nie sprawdził. W handlu wręcz brakuje ludzi, bardzo chętnie zatrudniłby wielu pracowników, których dzisiaj nie ma. Pensje wzrastają, ostatnio prasa donosi o znaczących podwyżkach w Lidlu i Biedronce, których zazdroszczą nauczyciele, pielęgniarki itd. Uważam więc, że to jest niepotrzebne straszenie społeczeństwa (...).

Tomasz Lenz

Tomasz LenzDonald Tusk kandydatem na prezydenta? - zdaniem posła PO Tomasza Siemoniaka były szef Platformy może w przyszłym roku ogłosić, że będzie starał się o najwyższy urząd w państwie. Między innymi o tym z gościem Rozmowy Dnia w PR PiK, toruńskim posłem PO, Tomaszem Lenzem, rozmawia Marcin Friedrich .

Marcin Friedrich: Czy cieszy się Pan, że poseł Sobecka załatwiła, że dowództwo wojsk obrony terytorialnej będzie w Toruniu?

Tomasz Lenz: To bardzo dobrze, że to dowództwo będzie w regionie kujawsko-pomorskim.(...) Trudno się dziwić, że Bydgoszcz, która traci taką instytucję jest niezadowolona. Gdyby było odwrotnie, głosy niezadowolenia byłyby w Toruniu. Ta rywalizacja bydgosko-toruńska trwa i będzie trwała do końca świata i jeden dzień dłużej. Byle tylko była zdrowa i służyła miastom i województwu.(...)

Gdzie pan zrobił zakupy w niedzielę, gdzie pan kupił worek cementu? - Tak się niektórzy śmieją, że to taki niedzielny artykuł pierwszej potrzeby.

- Bywało, że do tej pory robiłem zakupy w niedzielę. Bywało, że szedłem z dziećmi na plac zabaw, czy do kina, czy do fryzjera. Korzystałem z usług centrów handlowych w niedzielę jak większość Polaków. Od tej niedzieli, jak wiemy, mamy kilka niedziel w roku, w które - decyzją parlamentu - będą nieczynne te centra handlowe. Trzeba się do tego przyzwyczaić. Taka decyzja została podjęta przez większość parlamentarną.

Na wniosek obywateli, bo to jednak był to obywatelski projekt Solidarności.

- Obywatelski projekt, ale jak wiemy opinia publiczna w swojej większości nie była przychylna tym rozwiązaniom. Ale to nie po raz pierwszy się tak działo, że parlament niekoniecznie wsłuchiwał się w głos obywateli. Głównie nacisk ze strony NSZZ Solidarność i przewodniczącego Dudy w tej sprawie na partię rządzącą, Prawo i Sprawiedliwość, spowodowało taką decyzję. Ale też - nie ukrywajmy - że część głosów hierarchów kościelnych, która domagała się zamknięcia sklepów w niedzielę też była przyczyną takiej decyzji. Zwracam jednak uwagę, żebyśmy nie wylali dziecka z kąpielą, żebyśmy nie przesadzili. Nie jest żadną tajemnicą, że do kościoła chodzi około 30% Polaków, czyli 70% Polaków do kościoła w niedzielę nie chodzi. Chęć zaproszenie tych, którzy są ochrzczeni, żeby poszli do kościoła, a do kościoła nie chodzą, bo w tym czasie idą do centrum handlowego, jest kompletnie nietrafiona. (...)

Poseł Tomasz Siemoniak, były Minister Obrony Narodowej powiedział, że Donald Tusk już w przyszłym roku może ogłosić chęci startu w wyborach prezydenckich. Pana cieszyłaby taka zapowiedź?

- Do wyborów prezydenckich mamy daleką drogę. Mamy wybory samorządowe jesienią tego roku, mamy wybory do europarlamentu wiosną roku przyszłego i mamy wybory do parlamentu Rzeczypospolitej jesienią roku następnego. A dopiero na końcu, w tym maratonie czwarte wybory, które czekają Polaków, to wybory prezydenckie. Przez te 2 lata sytuacja polityczna w Polsce się będzie pewnie dynamicznie zmieniała. (...) i dzisiaj, jeżeli kolega Tomasz Siemoniak mówi o starcie Donalda Tuska, to pewnie mówi to życzeniowo, że chciałby żeby Donald Tusk ogłosiły start, żeby Donald Tusk wystartował w tych wyborach prezydenckich. (...)

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło, że 10 kwietnia rusza z kampanią wyborczą, a Platforma kiedy startuje?

- Platforma już wystartowała. Wczoraj mieliśmy Zarząd Regionu i przedstawiciele wszystkich powiatów dyskutowali na temat list wyborczych w powiatach, do sejmiku, w wyborach na burmistrzów i prezydentów. My pracujemy nad kampanią wyborczą już od trzech miesięcy. Jesteśmy na etapie zamykania programów dla poszczególnych powiatów
i poszczególnych gmin. Piotr Całbecki, marszałek Sejmiku, na bazie tych dokumentów przygotowuje program do województwa kujawsko-pomorskiego, który będzie ogłoszony w najbliższych tygodniach. (...) Platforma podpisała dwa tygodnie temu porozumienie wyborcze z partią Nowoczesna. W związku z tym konsultujemy w tej chwili jeszcze propozycje Nowoczesnej i nasze, aby były wspólne.(...) Jeśli chodzi o wybory prezydenckie w poszczególnych miastach w regionie kujawsko-pomorskim, to jak wiemy naszym faworytem w Bydgoszczy jest pan prezydent Rafał Bruski, we Włocławku - prezydent Marek Wojtkowski. W Grudziądzu w tej chwili trwają rozmowy, kto będzie kandydatem. Tutaj kwestia jeszcze jest nierozstrzygnięta. No i w Inowrocławiu będziemy trzymali kciuki i wspierali kampanię Ryszarda Brejzy. W Toruniu kandydatami, którzy są rozważani jest to marszałek Piotr Całbecki, poseł Arkadiusz Myrcha i jestem ja. Trwają rozmowy z Nowoczesną, która będzie wraz z Platformą wystawiała list do Rady Miasta. Będą to wspólne listy, wspólny komitet i dlatego też nie chcę ogłaszać, kto jest kandydatem na prezydenta Torunia, bo będziemy musieli to uzgodnić z Nowoczesną. (...) natomiast, jeżeli Nowoczesna zgodzi się na moją kandydaturę, to ja będę startował w wyborach. To jest kwestia oczywiście jeszcze wspólnego porozumienia w tej sprawie. (...)

Kosma Złotowski

Kosma Złotowski. Fot. Archiwum"Wiedza unijnych przywódców na temat reform sądownictwa jest żadna''- uważa europoseł Kosma Złotowski, dlatego dobry jest pomysł stworzenia tzw. "białej księgi", która wyjaśnia istotę polskich reform - twierdzi gość Rozmowy Dnia. Dokument wskazuje powody dla których reformy były konieczne i odpowiada na zastrzeżenia Komisji Europejskiej - twierdzi polski rząd.

Marcin Kupczyk: Premier Mateusz Morawiecki przedstawił tzw. "białą księgę" w sprawie reform polskiego wymiaru sprawiedliwości, dokument ten wskazuje powody dla których reformy były konieczne oraz odpowiada na zastrzeżenia KE. Dlaczego istnieje konieczność przedstawiania tej księgi w Europie?

Kosma Złotowski: Gdyż ona przedstawia całą historię zmian w wymiarze sprawiedliwości, to jest dość obszerny dokument, prawie 100 stron. Pokazuje z jednej strony genezę, a z drugiej strony, że rozwiązania, które są przyjęte w nowym polskim prawie, nie są obce prawu innych krajów europejskich, innymi słowy to są argumenty takie, że teraz właściwie KE powinna odpowiedzieć na pytanie, jeżeli uważa nasze zmiany za niekonstytucyjne, to dlaczego nie uważa różnych rozwiązań prawnych, takich samych jak u nas obowiązują, w innych krajach UE również za niekonstytucyjne. Jest to pełen zbiór argumentów z wyjątkiem jednego: nie jest tam wspomniane badanie Eurobarometru zrobione we wszystkich krajach europejskich dotyczące zaufania do wymiaru sprawiedliwości w społeczeństwach europejskich, które wynosi średnio około 70%, a w Polsce 30% i to jest już sam główny powód dla którego takiej reformy trzeba było dokonać. (...).

17 marca odbędzie się specjalna konferencja, seminarium nawet, podczas której szef polskiej dyplomacji przedstawi założenia polskich reform dyplomatom, politykom europejskim. Czy to jest konieczne? Tak słaba wiedza jest w Europie?

Wiedza jest żadna i nie za specjalnie ktoś się chce z nią zapoznawać, nie sądzę, żeby panowie komisarze przeczytali całe 96 stron tego tekstu, ale oczywiście argumenty trzeba przedstawiać, nawet nie drugiej stronie, ale przede wszystkim opinii publicznej.


Zacytuję słowa premiera Morawieckiego: "nie wszystkie kraje w UE są traktowane równo". Jak pan to interpretuje?

To jest jasne, mało tego. Zasady fundamentalne UE, też są traktowane bardzo wybiórczo, mówimy o wspólnym rynku, a wszystkie reformy, które idą w myśl tzw. planu Macrona powodują podział tego rynku, ewidentny podział na wschód i zachód. Mówi się o dumpingu socjalnym czyli to jest zarzut stawiany krajom Europy Wschodniej, jest to zarzut absolutnie nieprawdziwy, bo nasze koszty socjalne są owszem niższe, ale nie są poniżej kosztów, które ponosimy w rzeczywistości, ten zarzut jest fałszywy, a w UE bardzo często się nim posługują.

(...)

Stany Zjednoczone wprowadzają 25% cła na importowaną stal i 10% na aluminium. Ten ruch, jak możemy przeczytać, był dla Europy szokiem. (...). Powstaje pytanie, czy będziemy mieli wojnę handlową UE kontra USA?

W jakiś sposób na to wygląda, takie posunięcie, z jednej strony, nie służy rozwojowi handlu, jak to dotąd pojmowaliśmy, a z drugiej strony, handel polega na tym, żeby wygrywał i ten co sprzedaje, i ten co kupuje. Jeżeli ten co kupuje jest przegrany na całej linii, to znaczy, że coś w tej transakcji nie gra. (...). Europa nie jest przesadnie wielkim producentem stali, kiedyś była, ale to przeszłość.

Michał Stasiński

Michał Stasiński. Fot. ArchiwumStopniały szeregi polsko-izraelskiej grupy parlamentarnej. Po objęciu przewodnictwa przez toruńskiego posła PiS Jana Krzysztofa Ardanowskiego, z grupy odszedł między innymi bydgoski poseł PO Michał Stasiński. O parlamentarnym konflikcie opowiadał w Rozmowie Dnia.

Marcin Friedrich: Dlaczego Pan odszedł?
Michał Stasiński: - Złożyłem rezygnację, podobnie jak wszyscy posłowie opozycji, którzy dotychczas byli członkami tej grupy. Zaprotestowaliśmy w ten sposób przeciw naruszeniu dobrego obyczaju parlamentarnego, zgodnie z którym raz wybrany przewodniczący czy przewodnicząca prezydium tego typu zespołu urzęduje przez całą kadencję.

Został odwołany przewodniczący poseł Szczerba. W jego miejsce powołano posła Jana Krzysztofa Ardanowskiego, zresztą z naszego regionu.
- Nie zostały przedyskutowane w ramach zespołu zarzuty wobec przewodniczącego, a my nie zostaliśmy uprzedzeni wcześniej.

Przypomnę, że chodziło m.in. o to, że poseł Szczerba nie przykładał się do pracy zespołu - w gorącym okresie konfliktu między Polską a Izraelem nie zwoływał posiedzenia, wypowiadał swoje opinie na ten temat i dlatego go odwołano. Posłużono się rzeczywiście fortelem...
- My jako członkowie tego zespołu powinniśmy po pierwsze zostać powiadomieni o skargach czy o zarzutach wobec przewodniczącego. Po drugie - powinniśmy zostać uprzedzeni o terminie tego posiedzenia z odpowiednim wyprzedzeniem. Dostałem informację dwie minuty po rozpoczęciu spotkania w Sali Kolumnowej. Byłem wtedy na zupełnie innym spotkaniu (...).

Może trzeba dać szansę przewodniczącemu Ardanowskiemu?
- Ale niech on ma tę szansę! Tylko jeżeli został przewodniczącym w taki sposób i przyjął tę nominację, to niestety nosi na sobie grzech pierworodny ataku PiS-owskiego na ten zespół. Rozmowa merytoryczna z człowiekiem, który akceptuje tego typu działania w parlamencie nie ma żadnego sensu, ponieważ jest to działanie siłą, przemocą, nie oparte o argumenty (...).

1234567
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę