Sobota, 20 października 2018 r.   Imieniny: Ireny, Kleopatry, Jana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-08-12, 13:27 Wiktor Strumnik/Redakcja

Święto Kolegium Jagiellońskiego. Honorowe tytuły dla przedstawicieli Polonii

Uroczystość odbyła się w ramach jubileuszu 15-lecia toruńskiej uczelni. Fot. Wiktor Strumnik
Uroczystość odbyła się w ramach jubileuszu 15-lecia toruńskiej uczelni. Fot. Wiktor Strumnik
Polonijni działacze Roman Zaleski i Stanisław Sienkiewicz zostali nagrodzeni przez Kolegium Jagiellońskie w Toruniu. Wyróżniono ich za wspieranie polskiej kultury oraz organizacji społecznych za granicą. Uroczystość odbyła się w ramach święta uczelni.
- Czuję się bardzo wzruszony, nie oczekiwałem tego wyróżnienia. 20 lat temu Biblioteka Polska w Paryżu była podupadła, nie miała funduszy. Państwo polskie jeszcze nie było w stanie podjąć się tego zdania i pomogłem ją odnowić. Niebawem biblioteka zapewne przejdzie na rzecz państwa polskiego - powiedział Roman Zaleski który otrzymał tytuł profesora honorowego.

Z kolei Stanisław Sienkiewicz został wyróżniony Nagrodą Jagiellońską. Jest ona przyznawana za działalność na terenie dawnej I Rzeczypospolitej. Współtworzył on wiele polskich organizacji na Litwie i Białorusi.

- Starałem się tworzyć, nie rujnować. Brałem udział w tworzeniu Związku Polaków i Macierzy Szkolnej, uniwersytetu trzeciego wieku, Klubu Inteligencji Polskiej, komitetów pamięci - Adama Mickiewicza czy Elizy Orzeszkowej, klubów studenckich, Wspólnoty Młodej Polonii oraz szkół - powiedział Stanisław Sienkiewicz.

Kolegium Jagiellońskie jest toruńską uczelnią prywatną. W tym roku obchodzi swoje 15. urodziny.
Mówi Roman Zaleski
Mówi Stanisław Sienkiewicz
Toruń

Wiadomości lokalne

2018-10-20, godz. 18:53 Wybieramy stawiając "X" Jeden 'X' na jednej karcie do głosowania - to zasada prawidłowego głosowania w niedzielnych (21 października) wyborach do rad, sejmików i na gospodarzy miejsc ... » więcej 2018-10-20, godz. 17:19 Komisje w lokalach wyborczych pracować będą na dwie zmiany Podczas tegorocznych wyborów w każdym lokalu wyborczym będą pracować dwie komisje - dzienna i nocna. Do pracy w nich nie było zbyt wielu chętnych, a to może o ... » więcej 2018-10-20, godz. 16:46 Bydgoscy seniorzy i osoby niepełnosprawne mogą liczyć na transport do lokali wyborczych Starsi i niepełnosprawni wyborcy mogą skorzystać z darmowego podwiezienia do lokalu, w którym będą głosować. Wystarczy zadzwonić. » więcej 2018-10-20, godz. 15:37 Certyfikat ułatwi walkę o zdrowie pacjentek bydgoskiego Centrum Onkologii Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy uzyskało na 5 lat Certyfikat Breast Cancer Unit (BCU) czyli Międzynarodowy Certyfikat Diagnostyki i Le ... » więcej 2018-10-20, godz. 14:26 Weź udział w pikniku rodzinnym w Toruniu Spektakl muzyczny 'Janko Muzykant', pokazy dogo i hipoterapii, konkursy z nagrodami, a na koniec koncert Majki Jeżowskiej. To atrakcje pikniku rodzinnego, któ ... » więcej 2018-10-20, godz. 13:37 Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej zainaugurowała nowy rok akademicki Osiemnasty rok akademicki zainaugurowała w sobotę w Toruniu Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej. Gości powitał założyciel uczelni i pierwszy rektor o ... » więcej 2018-10-20, godz. 13:15 Ciechocinek zaprasza na roztańczony festiwal 20 października w Ciechocinku rozpoczyna się Ogólnopolski Festiwal Tańca Towarzyskiego. Na parkiecie hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji rywalizować będ ... » więcej 2018-10-20, godz. 12:36 Toruński Dwór Artusa zaprasza na "DwuTakt" Spotkania z blogerami, autorami komiksów, pisarzami, gry planszowe i konsolowe, wirtualna rzeczywistość , kryminalna gra miejska oraz giełda różnorodności - 2 ... » więcej 2018-10-20, godz. 11:40 Most w Grudziądzu wolny od zakłóceń w ruchu drogowym Zakończyły się trwające od 15 października utrudnienia w ruchu na moście przez Wisłę w Grudziądzu, spowodowane remontem nawierzchni jezdni. » więcej 2018-10-20, godz. 08:00 Centrum Onkologii w Bydgoszczy organizuje Białą Sobotę Przesiewowe badania mammograficzne organizuje dziś zakład Profilaktyki i Promocji Zdrowia przy Centrum Onkologii w Bydgoszczy. » więcej
1234567