Piątek, 21 września 2018 r.   Imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-02-19, 17:09 Redakcja

Święto UMK w Toruniu

Rektor Uczelni prof.Andrzej Tretyn zapowiedział, że będzie to dla UMK rok inwestycji i przygotowań do wprowadzenia ustawy 2.0. Fot. Monika Kaczyńska
Rektor Uczelni prof.Andrzej Tretyn zapowiedział, że będzie to dla UMK rok inwestycji i przygotowań do wprowadzenia ustawy 2.0. Fot. Monika Kaczyńska
Nowi ambasadorzy UMK. Fot. Nedesłana
Nowi ambasadorzy UMK. Fot. Nedesłana
Prof. Andrzej Ciechocki z tytułem Doktora Honoris Causa. Fot. nadesłana
Prof. Andrzej Ciechocki z tytułem Doktora Honoris Causa. Fot. nadesłana
Największa uczelnia w regionie - Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, obchodzi swoje święto. W 545. rocznicę urodzin patrona UMK odbyła się uroczystość akademicka, podczas której zostały przyznane m.in. odznaczenia państwowe i uniwersyteckie oraz tytuły Doktora Honoris Causa i Ambasadora UMK.

Rektor Uczelni prof.Andrzej Tretyn zapowiedział, że będzie to dla UMK rok inwestycji i przygotowań do wprowadzenia ustawy 2.0.

W Święcie Uniwersytetu wziął udział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Na UMK studiuje prawie 23 tys. studentów. Uczelnia ma w ofercie 113 kierunków studiów. 5 kolejnych zostanie uruchomionych od nowego roku akademickiego.


Sylwetki nowych ambasadorów UMK:


Marian Holz - absolwent chemii 1976, właściciel Zakładu Tworzyw Sztucznych „Poli” w Inowrocławiu. Firma, która produkuje opakowania z tworzyw sztucznych metodą termoformatowania, wyznacza trendy na europejskim rynku opakowań, przy zastosowaniu zaawansowanych technologicznie maszyn. Odbiorcami produktów i rozwiązań „know-how” zakładu są nie tylko firmy polskie, ale także światowe marki, takie jak: Philips, Gillette, Panasonic, Avon, Canon.

Współpracując z naukowcami m.in. z Wydziału Chemii UMK, firma jest beneficjentem wielu wniosków dotacyjnych związanych z innowacjami w produkcji. Marian Holz jest strategicznym sponsorem toruńskiej siatkówki kobiet „Poli-Budowlani”.

Rafał Kapeliński - absolwent filologii angielskiej 1994, reżyser i scenarzysta
Wykłada reżyserię filmową i opowiadania audiowizualne w London Film School w Londynie.
Do jego największych osiągnięć należy Nagroda Kryształowego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie (2017) za pełnometrażowy debiut fabularny pt. "Butterfly Kisses".

Wcześniej – w 2006 roku jego film "Emilka płacze" zdobył główną nagrodę Konkursu Kina Niezależnego podczas 31. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Został finalistą konkursu scenariuszowego ScriptPro 2012, był opiekunem scenariuszowym filmu animowanego pt. "Edmond" w reżyserii Niny Gantz (BAFTA 2016 za najlepszy film animowany). Jest autorem zrealizowanych w Teatrze Polskiego Radia słuchowisk "Trzy szanse" oraz "Ależ masz bracie szczęście”.

Tomasz Moraczewski - absolwent prawa 1997, prezes Zarządu Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A. Jest menadżerem i ekspertem rynku transportowego (kolejowego, lotniczego i drogowego). Jako Prezes Międzynarodowego Portu Lotniczego w Bydgoszczy pozyskuje nowe połączenia dla lotniska, inwestuje w infrastrukturę oraz działania restrukturyzacyjne.

Jako Pełnomocnik Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego ds. Infrastruktury jest jednym z pomysłodawców Bydgoskiego Klastra Lotniczego oraz członkiem Związku Regionalnych Portów Lotniczych.

Za jego prezesury Przewozy Regionalne wprowadziły na tory pociągi InterRegio i RegioExpress, możliwość kupowania biletów przez internet, śledzenie składów przez WWW czy pierwsze Wi-Fi w pociągach w Polsce. Jako samorządowiec współtworzył Szybką Kolej Metropolitalną (BiT-City) oraz wspólny bilet aglomeracyjny dla obszaru bydgosko-toruńsko-włocławskiego.
Święto UMK w Toruniu (Popołudnie z nami)
Toruń

Wiadomości lokalne

2018-09-21, godz. 19:07 Płomienie strawiły poddasze kamienicy w Chełmnie Wczesnym wieczorem 21 września doszło do pożaru w kamienicy przy ul. Rynek w Chełmnie. Płomienie ogarnęły dach budynku. Rynek. Już wiadomo,że jedna osoba jest ... » więcej 2018-09-21, godz. 17:08 Szef resortu zdrowia zadba o rozwój lecznic na Kujawach i Pomorzu Trzy Szpitalne Oddziały Ratunkowe w Kujawsko-Pomorskiem będą doposażone. Minister zdrowia podpisał dzisiaj umowy ze szpitalami w Bydgoszczy, Żninie i Inowrocł ... » więcej 2018-09-21, godz. 16:48 Sławomir Mentzen chce uporządkować kulturę w Toruniu Jawność wydatków, wyższe i lepiej rozliczane stypendia kulturalne oraz wspieranie, a nie przejmowanie oddolnych inicjatyw - to tylko część pomysłów na zmiany ... » więcej 2018-09-21, godz. 16:05 Wąż w sklepie? Dziwne, a jednak prawdziwe! Do co najmniej 'dziwnego' a z pewnością niecodziennego zdarzenia doszło w jednym z grudziądzkich sklepów, w którym pojawił się wąż. Bardzo wystraszona właścic ... » więcej 2018-09-21, godz. 14:04 Tomasz Lenz popiera kandydatów Nowoczesnej do Rady Miasta Torunia Wspieranie przedsiębiorczości, rodzin i seniorów oraz zrównoważony rozwój województwa - to część programu kandydatów Nowoczesnej do toruńskiej Rady Miasta i S ... » więcej 2018-09-21, godz. 13:45 Regionalna Izba Obrachunkowa nie wypowie się ws. tartaku w Bydgoszczy Nie zajmiemy stanowiska w sprawie odszkodowania dla tartaku - to odpowiedź Regionalnej Izby Obrachunkowej na pytanie prezydenta Bydgoszczy. Rafał Bruski miał ... » więcej 2018-09-21, godz. 12:32 Jubileuszowe "Sprzątanie Świata" pod hasłem „Akcja – Segregacja! 2 x więcej 2 x czyściej” Bydgoszcz włączyła się do akcji „Sprzątanie Świata”. W tym roku wielkie porządki prowadzone są pod hasłem „Akcja - Segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”. Tego ... » więcej 2018-09-21, godz. 10:03 Sanepid w regionie płaci mniej niż inne placówki w kraju. Czy będzie protest? Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy czują się pokrzywdzeni i nie wykluczają akcji protestacyjnych. Powodem jest zastosowanie ... » więcej 2018-09-21, godz. 08:34 Pierwsze próby obejścia zakazu handlu w niedzielę trafiły do sądu Ponad 20 spraw z Kujaw i Pomorza dotyczących otwarcia sklepu w wolną niedzielę znalazło swój finał w sądzie. Od marca, od kiedy obowiązuje zakaz handlu w nied ... » więcej 2018-09-21, godz. 06:15 Czy uda się uratować zabytkowy wiąz z ulicy Wiązowej w Toruniu? Zabytkowy wiąz rosnący przy ulicy Wiązowej w Toruniu zagraża pieszym i kierowcom. Od dziś pod pomnikiem przyrody nie można przechodzić ani przejeżdżać. Miasto ... » więcej
1234567