Niedziela, 16 grudnia 2018 r.   Imieniny: Albiny, Zdzisławy, Alicji
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-02-19, 17:09 Redakcja

Święto UMK w Toruniu

Rektor Uczelni prof.Andrzej Tretyn zapowiedział, że będzie to dla UMK rok inwestycji i przygotowań do wprowadzenia ustawy 2.0. Fot. Monika Kaczyńska
Rektor Uczelni prof.Andrzej Tretyn zapowiedział, że będzie to dla UMK rok inwestycji i przygotowań do wprowadzenia ustawy 2.0. Fot. Monika Kaczyńska
Nowi ambasadorzy UMK. Fot. Nedesłana
Nowi ambasadorzy UMK. Fot. Nedesłana
Prof. Andrzej Ciechocki z tytułem Doktora Honoris Causa. Fot. nadesłana
Prof. Andrzej Ciechocki z tytułem Doktora Honoris Causa. Fot. nadesłana
Największa uczelnia w regionie - Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, obchodzi swoje święto. W 545. rocznicę urodzin patrona UMK odbyła się uroczystość akademicka, podczas której zostały przyznane m.in. odznaczenia państwowe i uniwersyteckie oraz tytuły Doktora Honoris Causa i Ambasadora UMK.

Rektor Uczelni prof.Andrzej Tretyn zapowiedział, że będzie to dla UMK rok inwestycji i przygotowań do wprowadzenia ustawy 2.0.

W Święcie Uniwersytetu wziął udział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Na UMK studiuje prawie 23 tys. studentów. Uczelnia ma w ofercie 113 kierunków studiów. 5 kolejnych zostanie uruchomionych od nowego roku akademickiego.


Sylwetki nowych ambasadorów UMK:


Marian Holz - absolwent chemii 1976, właściciel Zakładu Tworzyw Sztucznych „Poli” w Inowrocławiu. Firma, która produkuje opakowania z tworzyw sztucznych metodą termoformatowania, wyznacza trendy na europejskim rynku opakowań, przy zastosowaniu zaawansowanych technologicznie maszyn. Odbiorcami produktów i rozwiązań „know-how” zakładu są nie tylko firmy polskie, ale także światowe marki, takie jak: Philips, Gillette, Panasonic, Avon, Canon.

Współpracując z naukowcami m.in. z Wydziału Chemii UMK, firma jest beneficjentem wielu wniosków dotacyjnych związanych z innowacjami w produkcji. Marian Holz jest strategicznym sponsorem toruńskiej siatkówki kobiet „Poli-Budowlani”.

Rafał Kapeliński - absolwent filologii angielskiej 1994, reżyser i scenarzysta
Wykłada reżyserię filmową i opowiadania audiowizualne w London Film School w Londynie.
Do jego największych osiągnięć należy Nagroda Kryształowego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie (2017) za pełnometrażowy debiut fabularny pt. "Butterfly Kisses".

Wcześniej – w 2006 roku jego film "Emilka płacze" zdobył główną nagrodę Konkursu Kina Niezależnego podczas 31. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Został finalistą konkursu scenariuszowego ScriptPro 2012, był opiekunem scenariuszowym filmu animowanego pt. "Edmond" w reżyserii Niny Gantz (BAFTA 2016 za najlepszy film animowany). Jest autorem zrealizowanych w Teatrze Polskiego Radia słuchowisk "Trzy szanse" oraz "Ależ masz bracie szczęście”.

Tomasz Moraczewski - absolwent prawa 1997, prezes Zarządu Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A. Jest menadżerem i ekspertem rynku transportowego (kolejowego, lotniczego i drogowego). Jako Prezes Międzynarodowego Portu Lotniczego w Bydgoszczy pozyskuje nowe połączenia dla lotniska, inwestuje w infrastrukturę oraz działania restrukturyzacyjne.

Jako Pełnomocnik Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego ds. Infrastruktury jest jednym z pomysłodawców Bydgoskiego Klastra Lotniczego oraz członkiem Związku Regionalnych Portów Lotniczych.

Za jego prezesury Przewozy Regionalne wprowadziły na tory pociągi InterRegio i RegioExpress, możliwość kupowania biletów przez internet, śledzenie składów przez WWW czy pierwsze Wi-Fi w pociągach w Polsce. Jako samorządowiec współtworzył Szybką Kolej Metropolitalną (BiT-City) oraz wspólny bilet aglomeracyjny dla obszaru bydgosko-toruńsko-włocławskiego.
Święto UMK w Toruniu (Popołudnie z nami)
Toruń

Wiadomości lokalne

2018-12-16, godz. 20:03 Urząd Marszałkowski zaprosił torunian na świąteczne warsztaty Kiermasz świąteczny, zabawy dla dzieci i konkursy. Tak wyglądały warsztaty świąteczne w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. » więcej 2018-12-16, godz. 17:39 Tomasz Gollob: jest szansa na operację w Szwajcarii Jest szansa na operację w Szwajcarii. Chciałbym spróbować, taka możliwość jest raz w życiu - powiedział były żużlowiec Tomasz Gollob, który walczy o to, żeby ... » więcej 2018-12-16, godz. 15:49 Rzecznik wojewody: W poniedziałek koniec eksmisji tartaku na Ujejskiego w Bydgoszczy W poniedziałek ma się zakończyć egzekucja tartaku przy ul. Ujejskiego w Bydgoszczy - poinformował rzecznik kujawsko-pomorskiego wojewody Adrian Mól. To oznacz ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:53 Ciekawa inicjatywa w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych Ręcznie robione świąteczne ozdoby, biżuteria, odzież, zabawki, czy torby - wszystko to można kupić w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych. » więcej 2018-12-16, godz. 13:56 Jakie choroby - oprócz boreliozy - przenoszą kleszcze? Zbada to Kujawsko-Pomorski Sanepid Kujawsko-Pomorski Sanepid ogłasza nowy projekt. Stacja - jako jedyna w kraju - zbada kleszcze na obecność trzech groźnych patogenów. » więcej 2018-12-16, godz. 12:00 Bydgoszczanie uczcili 96. rocznicę zabójstwa prezydenta Narutowicza W Bydgoszczy uczczono 96. rocznicę zabójstwa Gabriela Narutowicza. Pierwszy demokratycznie wybrany prezydent Polski zginął z rąk zamachowca 16 grudnia 1922 ro ... » więcej 2018-12-16, godz. 10:30 Liczne atrakcje czekają w Łuczniczce na fanów Tomasza Golloba Charytatywny turniej piłkarski dla Tomasza Golloba odbędzie się dziś (w niedzielę) w bydgoskiej hali Łuczniczka. Dochód z imprezy w całości przekazany zostani ... » więcej 2018-12-15, godz. 19:36 Na drogach będzie bardzo ślisko. Jest ostrzeżenie dla kierowców W nocy z soboty na niedzielę ma być na drogach regionu bardzo ślisko. Przed oblodzeniem ostrzega wydział zarządzania kryzysowego Urzędu Miasta Bydgoszczy. » więcej 2018-12-15, godz. 18:59 Bez książki nie da się żyć. 70 lat biblioteki w Kołodziejewie Mieszkańcy Kołodziejewa w gminie Janikowo uroczyście obchodzą dziś jubileusz 70-lecia Biblioteki, ważnego miejsca życia kulturalnego wsi. » więcej 2018-12-15, godz. 17:10 Zaprzęg Św. Mikołaja wyrzeźbił z lodu. Atrakcje Jarmarku Świątecznego w Bydgoszczy Trwa Bydgoski Jarmark Świąteczny. Stragany ze wszystkim, co kojarzy się z Bożym Narodzeniem, stoją na ul. Mostowej i moście Sulimy-Kamińskiego. W pobliżu Domu ... » więcej
1234567