duży kontrast mapa strony
Strona startowa »
Sobota, 26 maja 2018 r.   Imieniny: Filipa, Pauliny / Dzień Matki
  Bartosz Bazela Ponad miliard złotych - to straty po ubiegłorocznej, sierpniowej nawałnicy oszacowane przez Lasy Państwowe. Po dziewięciu miesiącach od kataklizmu nie wszystko zostało jeszcze w naszym regionie uprzątnięte, na odtworzenie lasów trzeba będzie czekać wiele lat. Leśnicy mają jeszcze sporo do zrobienia. Jakie mają problemy i kiedy zakończą ponawałnicowe sprzątanie? O tym w Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK mówi dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, Bartosz Bazela.

Maciej Wilkowski: Czy są już ostateczne a nie szacunkowe dane dotyczące strat w lasach?

Bartosz Bazela: - Nadal dysponujemy szacunkowymi danymi. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu straty szacujemy na około miliarda 50 tys. zł. To przede wszystkim koszt uprzątnięcia drzewostanów uszkodzonych przez ten kataklizm. I to jest ponad 5,5 mln metrów sześciennych drewna. Takiej klęski nie było w historii Lasów Państwowych. Ta katastrtofa jest katastrofą stulecia.

- Kolejne straty to straty z tytułu obniżenia wartości surowca drzewnego. Dalej należy wymienić straty z tytułu obniżenia wartości surowca drzewnego. Gdybyśmy planowo przeprowadzali proces odnawiania lasu, to polega on na planowym ścinaniu drzew i pozyskiwaniu drewna. Leśnicy sprzedają drewno póki jeszcze nie skończył się termin ważności jego drewna, nie wejdzie sinizna i produkt jest wysokiej jakości. Ale, przy takiej masie pozyskanego drewna, trzeba sprzedać je taniej i straty z tego tytułu szacujemy na kwotę 320 mln zł.
- Kolejne są straty w infrastrukturze lasów i ta kwota jest najmniejsza, bo to jest około 900 tys. zł. Do strat liczą się też koszty odnowienia uszkodzonych drzewostanów, czyli posadzenia nowego lasu. A to jest 22 tys. hektarów całkowitego uszkodzenia, gdzie trzeba będzie posadzić nowy las. I tutaj obliczamy straty na 200 mln zł. Do tego doliczamy jeszcze koszty remontu i odbudowy dróg, które zostały zniszczone w wyniku tej nawałnicy i uszkodzone w czasie wywozu surowca drzewnego. I to jest następne 200 milionów złotych.

Na jakim etapie jest teraz sprzątanie tych terenów poklęskowych w naszym regionie? Czy są na przykład takie nadleśnictwa, które mogą powiedzieć: tak, mamy posprzątane do końca?

_ Nie. Generalnie planujemy w większości nadleśnictw zakończenie prac w pierwszym półroczu 2018 roku. Ale takie nadleśnictwa jak Szubin, Tuchola, Zamrzenica czy Woziwoda to dopiero grudzień 2018 roku. No i mamy jeszcze takie dwa najbardziej poszkodowane nadleśnictwa: Gołąbki i Runowo, gdzie niestety to będzie pierwsze półrocze 2019 roku.

A co się dzieje z tym drewnem, do czego się jeszcze nadaje, 9 miesięcy po nawałnicy, takie drewno?

Przypominam, że pozyskiwanie drewna trwa. Jeszcze nie usunęliśmy z całej powierzchni tych wiatrołomów. Staramy się tak to robić, żeby wilk był syty i owca cała, czyli żebyśmy posprzątali po tym kataklizmie, ale jednocześnie też staramy się finansowo chronić Skarb Państwa, żeby te straty były jak najmniejsze.

A do czego nadaje się to drewno?

- Około 37% tego drewna udało nam się pozyskać jako drewno wielkowymiarowe, czyli można śmiało budować nowy dom.

Wiem, że byliście zmuszeni zatrudnić dodatkowe osoby. 73 to między innymi podleśniczy czy strażnicy. Dlaczego trzeba było ich zatrudnić?

- Postanowiliśmy jeszcze zwiększyć zatrudnienie, żeby ich wspomóc w tej ciężkiej, trudnej pracy. Niedawno było u nas spotkanie z dyrektorem generalnym Lasów Państwowych. Zaszczyciła nas również pani wiceminister Małgorzata Golińska. Byliśmy na najbardziej uszkodzonych terenach w nadleśnictwie Rytel. Z mojej strony padła jasna deklaracja, że wszystkich pracowników, którzy zatrudniaeni są w tym momencie czasowo, będę chciał w późniejszym czasie zatrudnić normalnie, na etaty w Lasach Państwowych, w dyrekcji toruńskiej.

Czy będziecie zatrudniać nowych ludzi do sadzenia lasu, czy też może są już takie pomysły, aby angażować szkoły, jakieś stowarzyszenia? Wiem, że przez trzy najbliższe lata 2019-21 potrzeba będzie wiosną aż 4000 ludzi.

Zgadza się. W Lasach Państwowych pracują zakłady usług leśnych i wykonują dla nas właśnie takie usługi między innymi jak sadzenie lasu, ale jesteśmy bardzo otwarci na pomoc społeczeństwa - właśnie szkoły, różne stowarzyszenia, harcerze. Myślę, że też uśmiechniemy się do wojska, żeby razem odbudować te lasy dla przyszłych pokoleń. (...)


POLECAMY

sobota, 26 maja 2018, godz.15:05

Porozmawiajmy o kulturze W audycji spotkanie z członkami Chóru Copernicus, który w Toruniu działa już od 30 lat. Na scenie aktualnie panowie występują w 30 osobowym składzie, ale chcieliby stanowić większą grupę, stąd nasze spotkanie. Chór Copernicus to chór męski, chór wyjątkowy, bo w swoim bogatym repertuarze ma utwory z oper, operetek, musicali, filmów także pieśni patriotyczne i religijne oraz znane przeboje Marka Grechuty, Zbigniewa Wodeckiego a także Anny German. W naszej audycji opowiedzą nie tylko o pasji jaką jest śpiewanie, ale także o tym jak działa chór, jak wyglądają ich próby. Oczywiście zaproszą także panów do wspólnego śpiewania. Do wysłuchania audycji zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
WOSEBA WOLIMY BYĆ WYJĄTKOWI

Zrzut wody zabije tysiące ptaków?

Kontrowersje budzi zrzut wody ze zbiornika we Włocławku. Spowodował on sztuczne podniesienie poziomu Wisły o 90 centymetrów. Źródło: Youtube.com/screen
Kontrowersje budzi zrzut wody ze zbiornika we Włocławku. Spowodował on sztuczne podniesienie poziomu Wisły o 90 centymetrów.
Mówi Mateusz Domka - ornitolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
- To oznacza śmierć tysięcy ptaków wodnych - mówi Mateusz Domka - ornitolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - 90 centymetrów to jest wysokość zabójcza. Ptaki, które obecnie mają okres lęgowy i nie trzeba być ornitologiem, aby się tego domyślić, po prostu lęgną się na łachach piaszczystych, w zaroślach, ...

Spotkania w ramach programu "Polska Jest Jedna"

Poseł PiS Stanisław Piotrowicz w Choceniu, a Jarosław Krajewski w Żninie i Golubiu Dobrzyniu - to dzisiejszy harmonogram spotkań w ramach programu "Polska Jest Jedna".
W Golubiu-Dobrzyniu spotkanie z mieszkańcami rozpoczęło się o 11.00, z kolei w Żninie w Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Kopernika 5 rozpocznie się o 17.00. Spotkanie z posłem Piotrowiczem w Choceniu dziś o 15.00 w Centrum Kultury przy ul. 3 Maja. Jutro Jacek Sasin będzie o w Strzelnie (15.30 - Miejska Bibl ...

Świętowanie Dnia Matki

Wydarzenia zorganizowano w szpitalach, galeriach handlowych i w Myślęcinku. Fot. Pixabay
W Szpitalu Jurasza w Bydgoszczy od 14.00 do 17.00 odbędzie się "Dzień piękności i radości dla mam". Dzięki Fundacji "Dr Clown" mamy chorych dzieci będą mogły skorzystać z salonu piękności i relaksu.
W Zielonych Arkadach dzisiaj i jutro od 11.00 do 18.00 znajdą się na przykład stanowiska do badań mammograficznych, a także strefy urody i zdrowia. Na polanie Różopole w Myślęcinku o 13.00 rozpoczyna się piknik rodzinny Caritas "Bądźmy razem". Badania i pokazy edukacyjne zaproponują Centrum Onkologii, Centrum Medy ...

W Bydgoszczy powstała pierwsza ławeczka dla karmiących matek [sonda]

Ławeczka dla karmiących matek i ich dzieci dziś została uroczyście odsłonięta i... przetestowana. Fot. Kamila Zroślak
Karmiące piersią bydgoszczanki mają już na Wyspie Młyńskiej specjalne, dyskretne miejsce dla siebie. W pobliżu placu zabaw stanęła pierwsza ławeczka dla karmiących matek i ich dzieci. Dziś została uroczyście odsłonięta i... przetestowana.
W Bydgoszczy powstała pierwsza ławeczka dla karmiących matek
"Bardzo nam się podoba pomysł ławeczki, gdzie będziemy w komfortowych warunkach nakarmić spokojnie, bez przechodniów, którzy mogą nie tylko wpatrywać się w to co robimy, ale i rozpraszać dziecko" - mówi jedna z karmiących mam. "To dla nas naprawdę bardzo bardzo ważna rzecz. Ukłon w stronę mam karmiących, że jeste ...

Minister Cyfryzacji z wizytą w Toruniu

Minister Marek Zagórski podczas konferencji pt. "Niepodległość cyfrowa. Elektroniczna komunikacja między państwem a obywatelem" w Toruniu. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Minister Marek Zagórski wziął udział w konferencji pod hasłem "Niepodległość Cyfrowa - elektroniczna komunikacja pomiędzy państwem a obywatelem" zorganizowanej w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
"Wprowadzanie zmian próbują wykorzystać oszuści" - powiedział Polskiemu Radiu PiK goszczący w Toruniu Minister Cyfryzacji, Marek Zagórski
Od dziś w całej Unii Europejskiej obowiązuje RODO - czyli unijne Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych. Ma chronić obywateli. Na firmy i instytucje nakłada obowiązek zachowania szczególnej ostrożności, aby podczas przetwarza danych osobowych nie doszło do nieprawidłowości. "Wprowadzanie zmian próbują wyko ...

Na Kujawach i Pomorzu bez większych szkód po burzy

25 razy musieli wyjeżdżać do akcji kujawsko-pomorscy strażacy, po tym jak po południu nad regionem przeszły burze.
Mówi Arkadiusz Piętak, rzecznik kujawsko-pomorskich strażaków
"Padał nawet grad, jednak większych strat nie było" - relacjonuje Arkadiusz Piętak, rzecznik kujawsko-pomorskich strażaków. "Najwięcej interwencji strażacy mieli w w powiecie bydgoskim, sępoleńskim oraz świeckim. Były to przede wszystkim zdarzenia związane z usuwaniem połamanych drzew i konarów z dróg. Dwa zdarzen ...

"Zumba dla śpiochów" w Toruniu

IV Charytatywny Maraton Zumby "dla Śpiochów" odbędzie się w sobotę 26 maja w Toruniu. Maraton ma na celu zamanifestować solidarność z osobami przebywającymi w śpiączce.
Dochód z zebranych w trakcie imprezy pieniędzy, przeznaczony zostanie na zakup sprzętu medycznego dla pacjentów w śpiączce, przebywających na co dzień w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym Fundacji "Światło" w Toruniu. Do akcji mogą włączyć się dzieci, młodzież, dorośli oraz seniorzy. Udział w maratonie, to cegiełka ...

Nie zatrzymał się przed przystankiem i potrącił kobietę

Do szpitala trafiła jedna z pasażerek tramwaju linii nr 4. Fot. Kamila Zroślak
Do groźnego potrącenie pieszej doszło w godzinach popołudniowych na przejściu przy skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Chodkiewicza w Bydgoszczy.
Kierowca nie zatrzymał się przed przystankiem i potrącił kobietę
"Do szpitala trafiła jedna z pasażerek tramwaju linii nr 4 po tym, jak kierowca samochodu osobowego nie zatrzymał pojazdu przed przystankiem" - relacjonują świadkowie zdarzenia. Do wypadku doszło około 16.30. W wyniku zdarzenia wstrzymano czasowo ruch tramwajów, co wywołało opóźnienia w rozkładzie jazdy. Obecnie ...

O wolontariacie na konferencji w Inowrocławiu

W inowrocławskiej konferencji pod hasłem "Wolontariat szansą na aktywne obywatelstwo" udział wziął również wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz. Fot. Tatiana Adonis
Dlaczego warto angażować się w pomoc innym i jak to robić? O tym rozmawiają w Inowrocławiu uczestnicy ogólnopolskiej konferencji pod hasłem "Wolontariat szansą na aktywne obywatelstwo".
"Wolontariat szansą na aktywne obywatelstwo" - to temat ogólnopolskiej konferencji w Inowrocławiu (Popołudnie z nami)
Pomagać można na różne sposoby i różnym osobom. Konferencja w Inowrocławiu skupia się na pomocy seniorom, bo - jak przyznaje jeden z organizatorów ksiądz Marcin Łojko - nasze społeczeństwo się starzeje, stąd potrzeba pomocy ludziom starszym. "Wiem, że mamy dużo różnych programów, które pomagają osobom starszym, al ...

Położne spotkały się na konferencji naukowej w Bydgoszczy

"Quo vadis położnictwo?" - blaski i cienie współczesnego położnictwa były tematem konferencji w Bydgoszczy. Fot. Kamila Zroślak
Blaski i cienie współczesnego położnictwa były tematem odbywającej się dziś w Bydgoszczy konferencji pod hasłem "Quo vadis położnictwo?".
Położne spotkały się na konferencji naukowej w Bydgoszczy
Pielęgniarki, położne a także studentki położnictwa rozmawiały m.in. o swojej roli, potrzebach i możliwościach, a także o przyszłości zawodu, który wykonują. "Staramy się uświadomić, że zawód współczesnej położnej to samodzielny zawód medyczny. Położna ma bardzo szerokie kompetencje. W ostatnim czasie mamy możliwo ...
Jubiler Domino
Abonament
Aplikacja mobilna na smartfony i tablety
Aplikacja mobilna na smartfony i tablety
Na antenie TVP 3 Bydgoszcz

sobota, 26 maja 2018, godz.19:00

10. Festiwal Pamięci Andrzeja Zauchy "Serca Bicie" TVP3 Bydgoszcz wyemituje koncert poświęcony pamięci Andrzeja Zauchy pt. "Serca Bicie". To już dziesiąta odsłona ogólnopolskiego festiwalu, który cieszy się niesłabnącą popularnością zarówno widzów zgromadzonych w Operze NOVA w Bydgoszczy, jak i przed telewizorami. Na scenie wystąpią gwiazdy muzyki rozrywkowej: Krystyna Prońko, Mieczysław Szcześniak, Małgorzata Ostrowska, Kuba Badach i inni. Koncert poprowadzą Maria Szabłowska i Piotr Sztompke.
www.CZESCIauto24.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę