duży kontrast mapa strony
Strona startowa »
Niedziela, 27 maja 2018 r.   Imieniny: Augustyna, Juliana, Magdaleny
  Bartosz Bazela Ponad miliard złotych - to straty po ubiegłorocznej, sierpniowej nawałnicy oszacowane przez Lasy Państwowe. Po dziewięciu miesiącach od kataklizmu nie wszystko zostało jeszcze w naszym regionie uprzątnięte, na odtworzenie lasów trzeba będzie czekać wiele lat. Leśnicy mają jeszcze sporo do zrobienia. Jakie mają problemy i kiedy zakończą ponawałnicowe sprzątanie? O tym w Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK mówi dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, Bartosz Bazela.

Maciej Wilkowski: Czy są już ostateczne a nie szacunkowe dane dotyczące strat w lasach?

Bartosz Bazela: - Nadal dysponujemy szacunkowymi danymi. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu straty szacujemy na około miliarda 50 tys. zł. To przede wszystkim koszt uprzątnięcia drzewostanów uszkodzonych przez ten kataklizm. I to jest ponad 5,5 mln metrów sześciennych drewna. Takiej klęski nie było w historii Lasów Państwowych. Ta katastrtofa jest katastrofą stulecia.

- Kolejne straty to straty z tytułu obniżenia wartości surowca drzewnego. Dalej należy wymienić straty z tytułu obniżenia wartości surowca drzewnego. Gdybyśmy planowo przeprowadzali proces odnawiania lasu, to polega on na planowym ścinaniu drzew i pozyskiwaniu drewna. Leśnicy sprzedają drewno póki jeszcze nie skończył się termin ważności jego drewna, nie wejdzie sinizna i produkt jest wysokiej jakości. Ale, przy takiej masie pozyskanego drewna, trzeba sprzedać je taniej i straty z tego tytułu szacujemy na kwotę 320 mln zł.
- Kolejne są straty w infrastrukturze lasów i ta kwota jest najmniejsza, bo to jest około 900 tys. zł. Do strat liczą się też koszty odnowienia uszkodzonych drzewostanów, czyli posadzenia nowego lasu. A to jest 22 tys. hektarów całkowitego uszkodzenia, gdzie trzeba będzie posadzić nowy las. I tutaj obliczamy straty na 200 mln zł. Do tego doliczamy jeszcze koszty remontu i odbudowy dróg, które zostały zniszczone w wyniku tej nawałnicy i uszkodzone w czasie wywozu surowca drzewnego. I to jest następne 200 milionów złotych.

Na jakim etapie jest teraz sprzątanie tych terenów poklęskowych w naszym regionie? Czy są na przykład takie nadleśnictwa, które mogą powiedzieć: tak, mamy posprzątane do końca?

_ Nie. Generalnie planujemy w większości nadleśnictw zakończenie prac w pierwszym półroczu 2018 roku. Ale takie nadleśnictwa jak Szubin, Tuchola, Zamrzenica czy Woziwoda to dopiero grudzień 2018 roku. No i mamy jeszcze takie dwa najbardziej poszkodowane nadleśnictwa: Gołąbki i Runowo, gdzie niestety to będzie pierwsze półrocze 2019 roku.

A co się dzieje z tym drewnem, do czego się jeszcze nadaje, 9 miesięcy po nawałnicy, takie drewno?

Przypominam, że pozyskiwanie drewna trwa. Jeszcze nie usunęliśmy z całej powierzchni tych wiatrołomów. Staramy się tak to robić, żeby wilk był syty i owca cała, czyli żebyśmy posprzątali po tym kataklizmie, ale jednocześnie też staramy się finansowo chronić Skarb Państwa, żeby te straty były jak najmniejsze.

A do czego nadaje się to drewno?

- Około 37% tego drewna udało nam się pozyskać jako drewno wielkowymiarowe, czyli można śmiało budować nowy dom.

Wiem, że byliście zmuszeni zatrudnić dodatkowe osoby. 73 to między innymi podleśniczy czy strażnicy. Dlaczego trzeba było ich zatrudnić?

- Postanowiliśmy jeszcze zwiększyć zatrudnienie, żeby ich wspomóc w tej ciężkiej, trudnej pracy. Niedawno było u nas spotkanie z dyrektorem generalnym Lasów Państwowych. Zaszczyciła nas również pani wiceminister Małgorzata Golińska. Byliśmy na najbardziej uszkodzonych terenach w nadleśnictwie Rytel. Z mojej strony padła jasna deklaracja, że wszystkich pracowników, którzy zatrudniaeni są w tym momencie czasowo, będę chciał w późniejszym czasie zatrudnić normalnie, na etaty w Lasach Państwowych, w dyrekcji toruńskiej.

Czy będziecie zatrudniać nowych ludzi do sadzenia lasu, czy też może są już takie pomysły, aby angażować szkoły, jakieś stowarzyszenia? Wiem, że przez trzy najbliższe lata 2019-21 potrzeba będzie wiosną aż 4000 ludzi.

Zgadza się. W Lasach Państwowych pracują zakłady usług leśnych i wykonują dla nas właśnie takie usługi między innymi jak sadzenie lasu, ale jesteśmy bardzo otwarci na pomoc społeczeństwa - właśnie szkoły, różne stowarzyszenia, harcerze. Myślę, że też uśmiechniemy się do wojska, żeby razem odbudować te lasy dla przyszłych pokoleń. (...)


POLECAMY

poniedziałek, 28 maja 2018, godz.09:15

Regionalny Punkt Widzenia Zarabiamy i wydajemy coraz więcej, wciąż jednak dochody mieszkańców naszego regionu odstają od najbogatszych województw. Dlaczego tak się dzieje i co mogłoby poprawić sytuację materialną mieszkańców Kujaw i Pomorza? Porozmawiamy też o nastrojach w gospodarce, zapytamy o gospodarcze efekty zakazu handlu w niedzielę, o przyczyny słabnącej złotówki i przyszłość gospodarczych relacji między USA i Chinami. Zaprasza Michał Słobodzian.
WOSEBA WOLIMY BYĆ WYJĄTKOWI

4 tys. biegaczy i rolkarzy wzięło udział w "3. PKO Festiwalu Biegowym" w Bydgoszczy

Uczestnicy Festiwalu Biegowego w Bydgoszczy mieli do pokonania 10-kilometrową trasę. Fot. archiwum
Bydgoszczą zawładnęli w niedzielę biegacze i rolkarze. W "3. PKO Festiwalu Biegowym" wystartowało blisko 4 tysiące zawodników, w tym także dzieci.
Uczestnikom imprezy bardzo się podobało.
Uczestnicy mieli do pokonania biegiem lub na rolkach 10-kilometrową trasę lub półmaraton. Jak sami przyznają: "Bawili się przy tym znakomicie". Jak powiedział Sebastian Chmara, członek komitetu organizacyjnego Festiwalu Biegowego w Bydgoszczy, z roku na rok rośnie liczba jego uczestników. Jak zapewniają organizat ...

Utrudnienia w rejonie Starego Miasta w Toruniu

Utrudnienia w ruchu w rejonie Starego Miasta w Toruniu. Od 15:30 do 17:30 zostanie zamknięty Ślimak Getyński, czyli zjazd z Mostu Piłsudskiego na Bulwar Filadelfijski.
Sam bulwar też zostanie wyłączony z ruchu od wysokości ul. Wola Zamkowa do Alei 500-lecia. Na starówkę nie można będzie też wjechać ulicą Piekary. Wszystko to ze względu na rozgrywane w Toruniu Kolarskie Mistrzostwa Polski Kobiet w Kryterium Ulicznym. Organizatorzy apelują o wcześniejsze przeparkowanie samochodów zna ...

Trwa III Toruński Otwarty Turniej Szachów Bieganych

Coś dla umysłu, ale także coś dla ciała oferuje III Toruński Otwarty Turniej Szachów Bieganych.
Trwa III Toruński Otwarty Turniej Szachów Bieganych.
Szachy biegane to dyscyplina, w której trzeba się wykazać nie tylko koncentracją i strategicznym myśleniem, ale także świetną kondycją fizyczną. Organizatorem imprezy jest Dom Harcerza w Toruniu. Dla zwycięzców przewidziano puchary i dyplomy.

Piknikiem rodzinnym kończy się Bydgoski Festiwal Nauki

Pokazy, warsztaty, gry i zabawy przygotowały Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”, Fundacja Profesora Ciekawskiego, Akademia Wynalazców oraz Centrum Edukacyjne RoboProject. Fot. Tomasz Kaźmierski
Piknik naukowo-rodzinny na Wyspie Młyńskiej kończy Bydgoski Festiwal Nauki. Pokazy, warsztaty, gry i zabawy przygotowały Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”, Fundacja Profesora Ciekawskiego, Akademia Wynalazców oraz Centrum Edukacyjne RoboProject.
Damian Wróblewski z Fundacji Profesora Ciekawskiego pokazywał jak zrobić azotowe bańki.
Przewidziane są też pokazy sztuk walki. Swoje stanowiska edukacyjne z animacjami dla dzieci mają także bydgoskie uczelnie. Atrakcji jest znacznie więcej. Piknik, który zamyka Bydgoski Festiwal Nauki, zakończy się o godzinie 18.00.

2 osoby zginęły w wypadku drogowym koło Boluminka

Policja i prokuratura wyjaśniają okoliczności tragedii. Fot. policja
Dwie osoby zginęły w wypadku drogowym niedaleko miejscowości Boluminek w powiecie bydgoskim. Kierujący fiatem seicento zjechał na pobocze i uderzył w przydrożne drzewo.
Około godz. 3:00 nad ranem na drodze gminnej, pomiędzy Wałdowem Królewskim a Boluminkiem, 22-letni kierujący Fatem Seicento, z nieustalonych do tej pory przyczyn, zjechał na pobocze i uderzył w przydrożne drzewo. W wyniku tego wypadku śmierć na miejscu poniósł kierowca i 25-letnia pasażerka siedząca z przodu. Dwóch p ...

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury zaprasza na "Fidrygałki zza winkla"

Pchli targ to miejsce dla tych, którzy lubią starocie i poszukują rzeczy wyjątkowych. Fot. Archiwum PR PiK
Antyki, rękodzieło, jadło i muzyka - można znaleźć na pchlim targu, który po raz drugi odbywa się na Placu Kościeleckich w Bydgoszczy. "Fidrygałki zza winkla" - tak nazywa się impreza, którą organizuje Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury.
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury zaprasza na pchli targ w każdą trzecią niedzielę miesiąca.
Organizator zaprasza wszystkich, którzy lubią starocie i poszukują rzeczy wyjątkowych. Na targu można znaleźć przedmioty niepowtarzalne, wydobyte z babcinej piwnicy, znalezione na strychu starej kamienicy lub na dnie szuflady, unikatowe kolekcje i rękodzieło. Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury zaprasza w każdą tr ...

"Dzień piękności i radości dla mam" w szpitalu w Bydgoszczy

Z okazji Dnia Matki fundacja Dr Clown postanowiła podarować mamom chorych dzieci chwile relaksu i pielęgnacji. Fot. Damian Klich
"Dzień piękności i radości dla mam" zorganizowano w Szpitalu Jurasza w Bydgoszczy. Z okazji Dnia Matki fundacja Dr Clown postanowiła podarować mamom chorych dzieci chwile relaksu i pielęgnacji.
"Dzień piękności i radości dla mam" w szpitalu w Bydgoszczy
- W klinice pediatrii, hematologii i onkologii dziecięcej powstały małe salony piękności - mówi Beata Kotlewska pełnomocnik fundacji. - Mamy mogą w naszej świetlicy korzystać z porad dotyczących urody i z usług fryzjerskich. Mogą też zrobić sobie makijaż. Mamy na co dzień mają dużo zadań na tego typu oddziale, ka ...

Piotrowicz: chcemy być w UE, ale nie chcemy tam być chłopcem na posyłki

Poseł PiS Stanisław Piotrowicz podczas spotkania z mieszkańcami w miejscowości Choceń. Fot. PAP/Marcin Bednarski
Chcemy być w Unii Europejskiej, ale nie chcemy tam być chłopcem na posyłki - powiedział w sobotę poseł PiS Stanisław Piotrowicz podczas spotkania z mieszkańcami Chocenia. Dodał, że pozycja Polski na arenie międzynarodowej rośnie, co powoduje różne ataki.
Sobotnie spotkanie Piotrowicza, szefa sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka odbyło się w ramach kampanii Prawa i Sprawiedliwości "Polska jest jedna". "Poprzez konkretne dokonania chcemy pokazać, że jesteśmy na służbie i wsłuchujemy się w głos Polek i Polaków. To co usłyszeliśmy podczas poprzedniego obj ...

XX Światowa Konferencja Gospodarczej Polonii

Rok rocznie konferencja jest doskonałą okazją do nawiązania współpracy, zyskania cennych kontaktów biznesowych oraz wymiany doświadczeń, zarówno na gruncie krajowym, jak również między przedstawicielami środowisk gospodarczych Polonii ze wszystkich kontynentów. Fot. Wiktor Strumnik
Toruń gości uczestników XX edycji Światowej Konferencji Gospodarczej Polonii. Otwarcie obrad jubileuszowego spotkania zorganizowano 26 maja w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki.
XX Światowa Konferencja Gospodarczej Polonii
Przedstawiciele Polonii z kilkudziesięciu krajów świata spotkali się w Warszawie i Toruniu. Wśród gości zaproszonych na to szczególne wydarzenie znaleźli się reprezentanci środowisk gospodarczych Polonii ze wszystkich kontynentów, przedstawiciele władz i samorządów, organizacje wsparcia biznesu, reprezentanci banków ...

Zrzut wody zabije tysiące ptaków?

Kontrowersje budzi zrzut wody ze zbiornika we Włocławku. Spowodował on sztuczne podniesienie poziomu Wisły o 90 centymetrów. Źródło: Youtube.com/screen
Kontrowersje budzi zrzut wody ze zbiornika we Włocławku. Spowodował on sztuczne podniesienie poziomu Wisły o 90 centymetrów.
Mówi Mateusz Domka - ornitolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
- To oznacza śmierć tysięcy ptaków wodnych - mówi Mateusz Domka - ornitolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - 90 centymetrów to jest wysokość zabójcza. Ptaki, które obecnie mają okres lęgowy i nie trzeba być ornitologiem, aby się tego domyślić, po prostu lęgną się na łachach piaszczystych, w zaroślach, ...
Jubiler Domino
Abonament
Aplikacja mobilna na smartfony i tablety
Aplikacja mobilna na smartfony i tablety
Na antenie TVP 3 Bydgoszcz

poniedziałek, 28 maja 2018, godz.12:45

"Po oklaskach" – magazyn kulturalny pod red. Urszuli Guźleckiej W magazynie mowa będzie o 24. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontakt, który od 19 do 25 maja odbywa się w Toruniu. O jakich zjawiskach mówią zespoły, które przyjechały z 7 krajów Europy? Jaki motyw przewodni przyświeca tegorocznej edycji? Fragmenty przedstawień i wypowiedzi organizatorów oraz uczestników. IV Festiwal Muzyki Dawnej im. Piotra z Grudziądza w Grudziądzu. To duża promocja miasta i kompozytora, który należał  do najwybitniejszych twórców średniowiecznej Europy Środkowej. Fragmenty koncertu inauguracyjnego  w Bazylice św. Mikołaja  z udziałem znakomitego czeskiego zespołu "Schola Gregoriana Pragensis". Niecodzienna wystawa XIX-wiecznych kart pocztowych o tematyce miłosnej  w Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi w Grudziądzu. Ekspozycja jest zachętą do odwiedzania muzeum , zwłaszcza podczas Europejskiej Nocy Muzeów. Karty wiele mówią nie tylko o uczuciach, ale modzie i konwenansach epoki. Propozycje czytelnicze i repertuarowe.
www.CZESCIauto24.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę