duży kontrast mapa strony
Strona startowa »
Piątek, 23 marca 2018 r.   Imieniny: Pelagii, Oktawiana, Feliksa
Domówka w Polskim Radiu PiK - w każdą sobotę od godz.20:05.
  Jakub Mendry Grupa mieszkańców okolic dworca Bydgoszcz-Wschód domaga się zainstalowania ekranów dźwiękochłonnych przy linii tramwajowej wiodącej do Fordonu. Miejscy radni staną przed podjęciem decyzji o zmniejszeniu liczby pozwoleń na handel alkoholem i ograniczeniu godzin nocnej sprzedaży lub pozostawieniu dotychczasowych regulacji. O tym w "Rozmowie dnia" w Polskim Radiu PiK" gość Marcina Kupczyka, bydgoski radny, Jakub Mendry.

Marcin Kupczyk: Posłowie Prawa i Sprawiedliwości - bo to oni byli pomysłodawcami - zaostrzyli przepisy aby zmniejszyć spożycie alkoholu, które w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie. Według Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - na jednego mieszkańca przypada ponad 10 litrów czystego alkoholu rocznie. Jak pan powiedział przed chwilą - nawet powyżej 13 litrów, jeśli doliczyć do tego pewien zakres "szarej strefy" produkcji czy spożycia. Sejm przyjął niedawno nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości. "Dajemy możliwość, a to samorząd zdecyduje czy z niej skorzysta" - mówią pomysłodawcy czyli politycy PiS. Nowe przepisy spodobały się części samorządowców. Czy panu się podobają?


Jakub Mendry: Przede wszystkim z tym spożyciem alkoholu to na pewno nie jest tak, że jesteśmy w czołówce - chociażby więcej od nas piją Niemcy, Czesi czy Łotysze i Litwini. Ale nad tymi przepisami należałoby się w sposób dwojaki pochylić, ponieważ z jednej strony może to być plus, bo może zlikwidować te nocne "rozróby", akty wandalizmu które są wywoływane przez spożycie alkoholu pod budkami... z drugiej niesie takie ryzyko, że Ci co będą chcieli się napić i tak się napiją. I ten jakby alkoholizm, chęć napicia się sięgnie jakiejś "szarej strefy", a wtedy automatycznie tracimy na tym kontrolę. Tracimy też nad tym kontrolę fiskalną, bo "szara strefa" nie jest opodatkowana no i może się zastanowić - co co teraz z tym fantem zrobić?! My jako Rada Miasta będziemy się nad tym fantem pochylać. Radny przewodniczący Jan Szopiński złożył interpelację w tej sprawie, żeby rozpocząć konsultacje. Trzeba ten problem jakby ugryźć z każdej strony, bo możemy tym samym dotknąć tak samo małych przedsiębiorców, którzy będą musieli po prostu zamknąć swoje sklepiki i to też będzie dla nich jakiś problem...

Na razie - rozumiem - nie ma jeszcze żadnego pomysłu w Radzie Miasta czy w poszczególnych klubach, które chciałyby całej Radzie przedstawić własne jakieś pomysły?

Są głosy, że radni PiS są na 100% za ograniczeniem, żeby po 22:00 do 6:00 rano nie można było sprzedawać alkoholu i tylko w lokalach gastronomicznych. Osobiście się waham i nie mamy takiego jednego zdania, bo problem jest na pewno złożony. Wszystko jest dla ludzi. Uważam, że powinniśmy w pewnej mierzę zaufać Polakom i ich ich mądrości i nie zakładać z góry, że każdy od razu chce tutaj tego alkoholu kupić hektolitry (...) Powinniśmy nad tym problemem się bardziej skupić, niż po raz kolejny czegoś zakazywać. Zakazaliśmy Polakom zakupy w niedzielę, to może byśmy się skupili na profilaktyce i na edukacji, żeby ludzi uczyć jak korzystać w ogóle, jak pić alkohol (...) To powinien być szerszy program rządowy i zamiast zrzucać tylko na nas odpowiedzialność, żebyś sobie ustalić zakaz albo nie, czy nie powinna iść za tym też się jakaś nauka (...)

Grupa mieszkańców okolic dworca Bydgoszcz Wschód domaga się zainstalowania ekranów dźwiękochłonnych przy linii tramwajowej wiodącej do Fordonu. Miejscy radni staną przed podjęciem decyzji. Tutaj miejscy radni Akurat pewnie wiele do sprawy nie mają ale będą musieli rzeczywiście pochylić się nad tym problemem...

Z informacji jakie posiadamy w tej chwili wiemy, że problem jest na pewno i ta sytuacja jest złożona. Wiemy od spółki "Tramwaj Fordon", że dotychczasowe badania, analizy i pomiary nie wykazały żadnych uciążliwości, przekroczenia norm hałasu i trzeba się teraz zastanowić - co z tym fantem zrobić bo nie chcę też, żeby mieszkańcy myśleli, że zostawiamy ich samym sobie i jesteśmy absolutnie na "Nie!". Jednak pamiętajmy, że że miasto, spółki miejskie muszą postępować zgodnie z literą prawa, z ustawą. Więc jeżeli przedtem nie było żadnych przesłanek, to ciężko wymagać, żeby te ekrany stały. Wiem, że spółka "Tramwaj Fordon" zleciła teraz wykonanie badań ponownie, żeby sprawdzić problem, wystąpiła też zapytaniem do wykonawcy wiaduktu-estakady o możliwość montażu takich ekranów akustycznych, czy to w ogóle jest możliwe, czy ta cała konstrukcja to wytrzyma i myślę, że nikt tu nie będzie uciekał od tego problemu. Jeżeli będzie rzeczywiście tak, że są normy przekroczone, pomiary wskazują, że jest to uciążliwe, to na pewno będzie to rozważane, będzie to zrobione dla mieszkańców, przecież pracujemy z mieszkańcami - dla mieszkańców (...)

Jak wyglądają wasze przygotowanie do wyborów samorządowych?

Przygotowujemy się, rozmawiamy w tej chwili podsumowujemy, Na razie chcemy przeanalizować to co nam radnym z klubu udało się zrealizować..., nasze postulaty, które nam wyszły i rozliczamy się na razie przed wyborcami z tego i zobaczymy co dalej. Na pewno się przygotowujemy, bo jeszcze jest masa rzeczy do zrobienia i chcemy z tym aktywnie uczestniczyć.
POLECAMY

sobota, 24 marca 2018, godz.10:05

Wsłuchaj się w region! Na kilka dni przed świętami będziemy na Jarmarku Wielkanocnym w Przysieku k. Torunia, ale też na ''Nocy sów'' we Wdeckim Parku Krajobrazowym. Odwiedzimy również Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy i okolice Koronowa, dowiemy się, skąd się wzięła nazwa miejcowości Gościeradz. Poza tym w programie jak zwykle sporo propozycji dla wypoczywających aktywnie i dużo pobudzającej muzyki na sobotnie przedpołudnie. Zaprasza Dariusz Gross.
WOSEBA WOLIMY BYĆ WYJĄTKOWI

Czarny Piątek także w naszym regionie

Kilkaset osób zebrało się pod pomnikiem Kopernika w Toruniu w geście protestu przeciwko obywatelskiemu projektowi ustawy „Zatrzymać Aborcję”. Fot. Wiktor Strumnik
Kilkaset osób zebrało się pod pomnikiem Kopernika w Toruniu w geście protestu przeciwko obywatelskiemu projektowi ustawy „Zatrzymaj Aborcję”.
Czarny Piątek w Toruniu
Zakłada on całkowity zakaz usuwania ciąży w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu. Kilka dni temu sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała projekt. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Joanna Borowiak podkreśla, że nie ma powodu do protestów. - To jest dopiero projekt. Tak naprawdę ...

Noc sów we Wdeckim Parku Krajobrazowym

Wczesna wiosna to najbardziej aktywny okres w roku dla większości sów, gdyż rozpoczynają swój okres godowy i dość często pohukują. Fot. Nadesłana
Wczesna wiosna to najbardziej aktywny okres w roku dla większości sów, gdyż rozpoczynają swój okres godowy i dość często pohukują.
Noc sów we Wdeckim Parku Krajobrazowym
Podczas spotkania dowiedzieć się można było dlaczego sowy były ptakami Ateny i symbolem mądrości. Wydarzenie przygotowano dzięki współpracy z wolontariuszami ornitologami i edukatorami.

Zmiany w ruchu tramwajów w Bydgoszczy

Bydgoskie tramwaje nie jeżdżą przez Babią Wieś. Fot. Archiwum
Bydgoskie tramwaje nie jeżdżą przez Babią Wieś. Dwójkę i szóstkę skierowano na objazd ulicą Jagiellońską.
W zamian, na zamkniętej trasie wprowadzono autobusową komunikację zastępczą. Powodem jest decyzja Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. To efekt kontroli przy budowanym na Babiej Wsi wysokościowcu. Inspektor stwierdził osuwanie gruntu. Zmiany wprowadzono do odwołania.

Włocławski Ratusz chce cofnięcia decyzji ministra rolnictwa ws. Michelina

Na terenie dawnego folwarku jest teraz dzielnica willowa Włocławka. Fot. wikipedia/mabiel86
Włocławski Ratusz idzie na sądową wojnę z ministrem rolnictwa. Chodzi o dawny podwłocławski folwark Michelin, na którym teraz zbudowana jest willowa dzielnica Włocławka.
Mówi Andżelika Żychlewicz z włocławskiego Magistratu
O kilkaset hektarów gruntu upominają się spadkobiercy przedwojennych właścicieli i mają sporą szansę na sukces, bo minister rolnictwa i rozwoju wsi unieważnił decyzję z lat czterdziestych odbierającą folwark właścicielom w ramach reformy rolnej. Resort uznał, że była ona nielegalna, bo już przed wojną grunt był podzi ...

Naukowcy o wycofaniu patronatu UMK dla Bydgoskich Dni Bioetycznych

Od lewej: dr Izabela Kapsa, dr Marcin Wałdoch i prof. Lech Witkowski/fot. Magdalena Gill
- Na uniwersytecie powinno się rozmawiać o wszystkim – mówił politolog dr Marcin Wałdoch podczas audycji „Regionalny Punkt Widzenia”. - To konflikt światopoglądowy, trudno rozstrzygnąć, która ze stron ma rację - dodała jego koleżanka dr Izabela Kapsa.
Bydgoskie Dni Bioetyczne pt. „Wyzwania i zagrożenia bioetyczne XXI wieku” nie odbędą się na terenie Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Petycję przeciwko organizowaniu takiego spotkania w murach uczelni wystosowała partia Razem. Napisano w niej: „zapowiedziane prelekcje są w jawnej sprzeczności z misją UMK, który pow ...

Pokrzywdzeni przestępstwem mogą liczyć na wsparcie prokuratury

Mieszkańcowi Świecia nad Wisłą prokurator pomógł unieważnić sfałszowany dokument. Fot. freeimages.com
"Ludzkie" i codzienne sprawy, osób pokrzywdzonych przestępstwem pod lupą prokuratorów. Skutecznie działają w tzw. sferze pozakarnej. Tylko w zasięgu bydgoskiej Prokuratury Okręgowej takich spraw rocznie jest nawet kilkaset.
Wybrani prokuratorzy stoją na straży bezpieczeństwa i pomagają osobom pokrzywdzonym przestępstwem (Popołudnie z nami)
Przykładem jest wygrana sprawa oszukanego przez firmę telekomunikacyjną mieszkańca Świecia nad Wisłą. Prokurator pomógł mu unieważnić sfałszowany dokument. "Problemy Pana Waldemara ze Świecia rozpoczęły się od telefonu nieuczciwej pracownicy pewnej firmy telekomunikacyjnej" - mówi Agnieszka Adamska-Okońska z Proku ...

Bezpieczeństwo w Toruniu prawie na 100 procent

Badanie przeprowadzono w listopadzie i grudniu 2017 roku na grupie 1001 mieszkańców Torunia powyżej 18. roku życia. Fot. torun.pl
Ponad 96 procent torunian czuje się w mieście bezpiecznie. Najważniejsze sprawy, którymi ich zdaniem powinny zająć się w najbliższym czasie władze miasta, to budowa i remont dróg oraz chodników i zadbanie o czystość oraz estetykę miasta.
Bezpieczeństwo w Toruniu prawie na 100 procent (Popołudnie z nami)
Dane oparto na wynikach raportu raportu z badania społecznego pod hasłem "Potrzeby i ocena jakości życia mieszkańców miasta Torunia", zaprezentowanego dziś przez prezydenta Torunia, Michała Zaleskiego. "Bardzo sympatyczne wyjaśnienia czy informacje torunian, jak np. dotyczące tego aby w ochronie własnego środowisk ...

"Bezpieczny i przyjazny region" - finał Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie

Młodzież walczy m.in. o indeks na studia, jednym z kierunków na WSB jest bezpieczeństwo wewnętrzne. Grafika: facebook.com
Mają receptę na poprawę bezpieczeństwa i jakości życia w swoim otoczeniu. Najlepsi uczniowie z Kujaw i Pomorza prezentują w Toruniu swoje projekty w finale VIII Kujawsko-Pomorskiej Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie "Bezpieczny i przyjazny region".
14 finalistów VIII Kujawsko-Pomorskiej Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie wyłoniono z blisko 900 uczniów szkół średnich (Popołudnie z nami)
Organizatorem imprezy są Straż Miejska i Wyższa Szkoła Bankowa. 14 finalistów wyłoniono z blisko 900 uczniów szkół średnich. "Głównym założeniem tej olimpiady jest zwiększenie zaangażowania młodzieży do podejmowania działań w środowiskach lokalnych z zakresu szeroko rozumianej profilaktyki, ładu i porządku public ...

O losach tartaku na trasie budowy II etapu Trasy Uniwersyteckiej w Bydgoszczy

O swoich krokach w tej sprawie tartaku znajdującego się na trasie budowy II etapu Trasy Uniwersyteckiej w Bydgoszczy, wojewoda kujawsko-pomorski poinformował na konferencji prasowej. Fot. Tomasz Kaźmierski
Czy wojewoda kujawsko-pomorski wyegzekwuje szybko decyzję o usunięciu tartaku znajdującego się na trasie budowy II etapu Trasy Uniwersyteckiej przy ul. Ujejskiego w Bydgoszczy?
Wojewoda kujawsko-pomorski o losach tartaku na trasie budowy II etapu Trasy Uniwersyteckiej w Bydgoszczy (Popołudnie z nami)
Wniosek prezydenta miasta Rafała Bruskiego o takie działanie trafił do Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy w październiku 2017 roku. Po początkowych kłopotach, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz znalazł w swoim budżecie pieniądze na ten cel i na konferencji prasowej poinformował o swoich krokach w tej sprawie. "Pan prezyd ...

"Czarny Piątek" w Warszawie z udziałem mieszkanek Kujaw i Pomorza

Mieszkanki Kujaw i Pomorza jadą do stolicy, by protestować przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Fot. Tatiana Adonis
Mieszkanki naszego regionu wyjechały do stolicy po to by protestować przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego.
"Czarny Piątek" w Warszawie z udziałem mieszkanek Kujaw i Pomorza (Popołudnie z nami)
Kobiety wychodzą na ulice, by walczyć o swoje prawa. "Czarny Piątek" to efekt pozytywnego zaopiniowania przez sejmową Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka projektu ustawy "Zatrzymaj aborcję". Zakłada on zakaz przerywania ciąży ze względu na ciężkie uszkodzenie płodu. Bydgoszczanki mówią temu pomysłowi "Nie!" i ja ...
POLREGIO
Jubiler Domino
Abonament
Aplikacja mobilna na smartfony i tablety
Aplikacja mobilna na smartfony i tablety
www.CZESCIauto24.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę