Wprawdzie K2-18b obiega swą gwiazdę znacznie bliżej niż Ziemia Słońce, ale ponieważ gwiazda jest o wiele mniejsza i chłodniejsza od Słońca (K2-18 jest czerwonym karłem), to na jej planecie woda może występować w postaci płynnej.
Pierwszy autor publikacji, dr Angelos Tsiaras, uważa, że znalezienie wody w potencjalnie zamieszkałym świecie innym niż Ziemia jest niezwykle ekscytujące. K2-18b nie jest przy tym jeszcze naszą długo wyczekiwaną „drugą Ziemią”, ponieważ jest znacznie cięższa i ma nieco inny skład atmosferyczny. Jednak jesteśmy coraz bliżej odpowiedzi na pytanie czy Ziemia jest wyjątkowa we Wszechświecie.
![]()
![]()
Zespół dr. Tsiarasa wykorzystał do tych badań dane zarejestrowane przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a w latach 2016 i 2017. Na ich bazie opracował algorytmy służące do analizy światła gwiazdy przefiltrowanego przez atmosferę jej planety - K2-18b. Wyniki ujawniły obecność pary wodnej wskazując również na występowanie wodoru i helu w atmosferze tej planety.
K2-18b krąży wokół chłodnej, czerwonawej gwiazdy znajdującej się w odległości około 110 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Lwa. Planetę odkryto w 2015 roku. Obecnie znamy już ponad 4000 pozasłonecznych światów. Nowa generacja teleskopów kosmicznych, w tym Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba i misja ESA ARIEL, zapewnie przyniesie nam bardziej szczegółowe badania planety K2-18b.
Więcej na ten temat mówimy w „Radiu Planet i Komet” z 23 września 2019 roku.