Piątek, 26 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii
Polskie Radio PiK » Radio Planet i Komet

Na niebie i na antenie

Niebo w kwietniu 2019, cz. 2

I ty możesz zobaczyć Księżyc w Żłóbku :)
I ty możesz zobaczyć Księżyc w Żłóbku :)
13 kwietnia będziemy świadkami jednego z najciekawszych zjawisk na niebie gwiaździstym w 2019 roku! Wieczorem Księżyc zakryje gromadę gwiazd M44. Przy sprzyjającej pogodzie gromada (znana też pod nazwą "Żłóbek”) jest dostrzegalna gołym okiem. Blask Księżyca po pierwszej kwadrze sprawi jednak, że obserwacje lepiej prowadzić przez lornetkę lub teleskop. Więcej w Astrokalendarzu Radia Planet i Komet .

Niebo w kwietniu 2019, cz. 1

Pierwsza dekada kwietnia to istny festiwal na niebie gwiaździstym w postaci Syriusza, Oriona, Aldebarana, Hiad i Plejad nad zachodnim horyzontem. Do tego przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i obecność Marsa przemykający między Plejadami a Hiadami. Równocześnie po przeciwnej stronie nieba wędruje planetoida Pallas, której jeszcze nie oglądaliśmy...! Zapraszamy na filmowy poradnik obserwatora .

Kosmiczny nietoperz w locie

Kosmiczny nietoperz © ESO
Kosmiczny nietoperz © ESO
Do znanych nam licznych gatunków nietoperzy dopiszmy też "nietoperza kosmicznego"! Jego naturę w całej okazałości ujawnia Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) na zdjęciu zrobionym w ramach projektu pod nazwą "Kosmiczne Klejnoty". "Nietoperz", ukryty w najciemniejszych zakamarkach gwiazdozbioru Oriona, rozpościera swoje brunatne skrzydła w przestrzeni międzygwiazdowej na szerokość dwóch tysięcy lat świetlnych. Więcej w Aktualnościach Radia Planet i Komet .
1234567