Środa, 02 grudnia 2020 r.   Imieniny: Balbiny, Bibianny, Pauliny
Polskie Radio PiK » Ziarna losu » Z archiwalnych kart i zapisów
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-07-31, 14:49 Adam Droździk

Lipiec

26 lipca 2020

Kiedy myślimy o gwiazdach kina związanych z naszym regionem, to pierwsza na myśl przychodzi Pola Negri. Przedwojenna gwiazda filmowa i teatralna ma swoją Izbę Pamięci w Lipnie, gdzie się urodziła. Jej imieniem nazywany jest też przegląd twórczości filmowej, który odbywa się w mieście. Jednak z naszym regionem związana jest też inna przedwojenna gwiazda, Helena Grossówna. Ona właśnie jest bohaterką audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 26.07.2020

19 lipca 2020

„Jestem gotowa” - to historia trudnego dzieciństwa 91-letniej dziś Pani Stefanii. Chociaż życie nieustannie rzucało jej kłody pod nogi, ze spokojem patrzy w przyszłość. O tym w reportażu Michała Zaręby, w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 19.07.2020

12 lipca 2020

Rotmistrz Witold Pilecki. Fot. pl.wikipedia.org
Rotmistrz Witold Pilecki. Fot. pl.wikipedia.org
Wszyscy Polacy znają postać rotmistrza Witolda Pileckiego. Czy wiemy jednak dlaczego zginął? Kto go zadenuncjował? Kto zapoczątkował łańcuch śmierci grupy opozycjonistów spod znaku Witolda? Jolanta Fischer zajęła się tym tematem i dotarła zarówno do ekspertów - historyków jak i rodzin oskarżonych o inwigilowanie i zadenuncjowanie Witolda Pileckiego.

W audycji Żanety Walentyn zabrzmi reportaż Jolanty Fischer pt. „Zwykła ludzka śmierć”.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 12.07.2020

5 lipca 2020

Honorata Modrzyńska. Fot. ze zbiorów Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej
Honorata Modrzyńska. Fot. ze zbiorów Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej
Pochodziła z patriotycznej rodziny. Była piękna i utalentowana artystycznie. Gdyby nie wojna, pewnie zostałaby drugą Coco Chanele. Honorata Modrzyńska jako 18-latka weszła do konspiracji, gdzie powierzono jej bardzo ważne zadania. Wojna odcisnęła na niej duże piętno. Nie lubiła o tych czasach opowiadać. Prawdę o Honoracie Modrzyńskiej jej dzieci poznały dopiero wiele lat po jej śmierci. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Adriany Andrzejewskiej-Kuras pt. „Honka”.

Więcej o postaci Honoraty Modrzyńskiej znaleźć można w 25. części cyklu „Bohaterowie”, powstałej dzięki Annie Rojewskiej - dokumentalistce i autorce kwerend archiwalnych z Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu. Nadzór naukowy nad cyklem „Bohaterowie” sprawuje dr Katarzyna Minczykowska-Targowska.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 05.07.2020