Poniedziałek, 06 kwietnia 2020 r.   Imieniny: Izoldy, Celestyna, Wilhelma
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-12-11, 06:00 Michał Jędryka/Redakcja

Patryk Tomaszewski [wideo]

Patryk Tomaszewski. Fot. www.wnopib.umk.pl
Patryk Tomaszewski. Fot. www.wnopib.umk.pl
Rozmowa Dnia - Patryk Tomaszewski
O kryzysie spowodowanym brakiem dymisji szefa Najwyższej Izby Kontroli oraz o rozwijającej się nieformalnej kampanii prezydenckiej rozmawialiśmy podczas Rozmowy Dnia z politologiem dr. Patrykiem Tomaszewskim.

Michał Jędryka: Panie doktorze, czy pana zdaniem uda się Prawu i Sprawiedliwość doprowadzić do dymisji Mariana Banasia, szefa Najwyższej Izby Kontroli ?

Będzie to trudne. Dopóki nie zostanie prawomocnie skazany, nie możemy przesądzać w sprawie pana Banasia. Okazuje się jednak, że nie bardzo sam Marian Banaś chcę odejść ze stanowiska szefa NIK - u. I to jest na pewno kłopot dla partii rządzącej, bo naciski miękkie już nie dadzą rezultatu. A patrząc na działanie NIK - u w ostatnich dniach, siłą rzeczy narzuca się takie skojarzenie, że jednak jest to taka troszkę akcja odwetowa ze strony szefa NIK - u.

Czy uważa pan że nieodwoływalność Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, która miała mu zapewnić niezależność od nacisków politycznych jest dobrym rozwiązaniem?

Dobrym rozwiązaniem jest, gdy urzędnicy wysokiej rangi, ci którzy kontrolują troszkę rządzących, mają immunitet, natomiast dobrym obyczajem byłoby, i w dobrym smaku, żeby ci sami urzędnicy potrafili z podniesioną przyłbicą stanąć przed wymiarem sprawiedliwości, czy opinią publiczną jeżeli w ich sprawie toczy się postępowanie, gdy są pewnego typu zarzuty, których nie do końca potrafią wyjaśnić. Taka kultura polityczna raczej wymagałaby od nich, żeby właśnie sami rezygnowali z immunitetu, niż się nim zasłaniali. Natomiast immunitet jednak chroni przed pewnymi naciskami, i w wypadku kontroli nad rządzącymi jest w mojej ocenie dobry, natomiast niesie pewne kłopoty takie jak jak sprawa pana Banasia, ale wcześniej sprawa też szefa NIK - u pana Kwiatkowskiego, obecnie senatora.

No właśnie, w związku z tym czy Prawo i Sprawiedliwość mogłoby, i czy byłby to dobry ruch, gdyby doprowadziło do zmiany Konstytucji, zakładając że taka większość by się znalazła, dla załatwienia tej jednej sprawy.

Załatwienie jednej sprawy zostałoby już zapisane w Konstytucji. Głosy opozycji to jest troszkę taka czcza dywagacja, ponieważ opozycja raczej nie będzie chciała pomóc Prawu i Sprawiedliwości, będzie ten temat raczej grzała, a ruchy pana Banasia mogą jeszcze w tym względzie pomagać opozycji. Opinia publiczna powinna piętnować pana Banasia , nie za czyn, bo o winie jeszcze nie przesądzono, ale po to, żeby ten człowiek z tego immunitetu zrezygnował, żeby mogło się toczyć postępowanie. Z drugiej strony, żeby mógł oczyścić siebie, bo dopóki piastuje to stanowisko, ciąży na nim domniemanie, że jednak ukrywa się za immunitetem.

Sprawy rozwijają się jednak inaczej. Jaki, według pana, jest prawdopodobny scenariusz w tej sprawie?

Według mnie jest to pat. Większości sejmowej nie spodziewam się. Jedynie naciski opinii publicznej mogą coś zadziałać. Jeżeli dobrze odczytujemy to, co się dzieje w NIK - u od kilku dni, widzimy rodzaj gry zemsty, odwetu pana Banasia, co dowodzi, że swój interes partykularny stawia wyżej, niż interes partii, która go nominowała i wyżej, niż rozwiązanie tej sprawy z korzyścią dla obywateli, czyli postawy propaństwowej. (...)Zobacz także

2020-02-24, godz. 05:32 Tomasz Latos [wideo] Gościem Rozmowy dnia był poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia, a rozmawialiśmy o stanie ochrony zdrowia, a zwłaszcza o onkologii, w kon ... » więcej 2020-02-21, godz. 06:00 Krzysztof Gawkowski Gościem „Rozmowy dnia" był poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski, którego pytaliśmy między innymi o możliwość kompromisu w polskim życiu politycznym po wyborach pr ... » więcej 2020-02-20, godz. 06:00 Jarosław Gowin [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” był wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Rozmawialiśmy o kondycji nauki polskiej, a także o sytuacji pol ... » więcej 2020-02-19, godz. 06:00 Zbigniew Girzyński [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł PiS prof. Zbigniew Girzyński. Temat to obchodzony po raz pierwszy Dzień Nauki Polskiej. Czy takie święto jest potrzebne? Czego ... » więcej 2020-02-18, godz. 06:30 Janusz Zemke Gościem Marcina Kupczyka w „Rozmowie dnia” w Polskim Radiu PiK był Janusz Zemke. Polityk lewicy został doradcą Roberta Biedronia ds. bezpieczeństwa, a w razie ... » więcej 2020-02-17, godz. 06:00 Stanisław Burdziej [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był dr hab. Stanisław Burdziej, socjolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a rozmawialiśmy między innymi o społecznym postrzeg ... » więcej 2020-02-14, godz. 06:00 Zbigniew Sosnowski [wideo] Jaki temat może zdominować kampanię prezydencką? W jaki sposób da się połączyć zwaśnione strony, co zapowiada prezes PSL, kandydat na prezydenta Władysław Kos ... » więcej 2020-02-13, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem rozmowy dnia był europoseł Prawa i Sprawiedliwości Kosma Złotowski, którego pytaliśmy między innymi o środową debatę budżetową w Parlamencie Europejsk ... » więcej 2020-02-12, godz. 06:30 Arkadiusz Myrcha Gościem Michała Jędryki w środowej „Rozmowie dnia” był poseł Arkadiusz Myrcha z klubu Koalicji Obywatelskiej, przewodniczący sejmowej komisji ustawodawczej. R ... » więcej 2020-02-11, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, a rozmawialiśmy między innymi o Europejskim Dniu Numeru Alarmowego 112.Michał Jędryka ... » więcej
23456