Sobota, 29 lutego 2020 r.   Imieniny: Lecha, Lutosław
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-09-17, 06:00 Redakcja

Mikołaj Bogdanowicz [wideo]

Mikołaj Bogdanowicz
Mikołaj Bogdanowicz
PR PiK - Rozmowa Dnia - Mikołaj Bogdanowicz
Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, który był dziś gościem "Rozmowy dnia" Polskiego Radia PiK mówił, że porozumienie zawarte dziś w Brzozie Bydgoskiej pomiędzy gminą Nowa Wieś Wielka, a wojewodą, PKP, portem Gdynia i innymi podmiotami, doprowadzi do powołania spółki celowej, która wybuduje port przeładunkowy w Emilianowie, będący tak zwanym „extended port gateway” dla Portu Gdynia. Jego budowa jest pierwszym etapem przekształcania Bydgoszczy i okolic w ważny węzeł transportowo–logistyczny o znaczeniu europejskim.


Michał Jędryka: Spotykamy się w szczególnym dniu - 17 września przypada 80. rocznica wkroczenia wojsk sowieckich do Polski, w konsekwencji tajnego protokołu do Paktu Ribbentrop-Mołotow. Tragiczna rocznica będzie upamiętniona w województwie. Będzie Pan brał udział w obchodach?
Mikołaj Bogdanowicz: Pamiętamy o drugim ciosie, jaki został zadany Polsce w 1939 roku. Na zaproszenie burmistrza Pakości i pani dyrektor szkoły podstawowej będę dziś na uroczystościach w powiecie inowrocławskim. Z kolei w czwartek, na zaproszenie komendanta wojewódzkiego policji, będę na uroczystości upamiętnienia ofiar mordu policjantów przez NKWD w 1940 roku, też w czasie wojny.

Rozmawiamy jednak z innej okazji. Dziś ma zostać podpisane porozumienie pomiędzy wojewodą, gminą Nowa Wieś Wielka, PKP i jeszcze innymi podmiotami, dotyczące utworzenia suchego portu w Emilianowie.
– Pracowaliśmy na to bardzo długo. Trzy lata budowaliśmy porozumienie różnych instytucji, aby mogło dojść do tej ważnej inwestycji w okolicach Bydgoszczy, na terenie Nowej Wsi Wielkiej. Dzisiejsze porozumienie podpisali m.in.: PKP SA, PKP Cargo, KOWR. Najważniejszym elementem był jednak port w Gdyni, z którym najdłużej negocjowaliśmy Cieszę się, że mamy sygnał od pana premiera i ministra Kwiecińskiego, którym zależy, aby port w Emilianowie powstał i by się rozbudowywał.
Dziś podpisane porozumienie jest początkiem utworzenia spółki celowej, która doprowadzi do budowy tego portu. To z kolei daje ogromne możliwości rozwoju dla województwa kujawsko-pomorskiego. Później konsekwencją rozbudowy tego portu jest budowa dróg kołowych –DK nr 25, a także drogi S10 – nie tylko na odcinku Bydgoszcz-Toruń, ale również Szczecin-Warszawa. To jest cel strategiczny, do którego powinniśmy dążyć.
W Emilianowie powstanie port, w którym będzie rozładowywana część ładunków i załadowywana tutaj na kolei, a potem przewożona do Gdyni. To naprawdę wielka szansa dla nas – blisko mamy port lotniczy, w przyszłości marzy nam się, o czym mówimy już od 4 lat, port rzeczny, choć to pewnie dalsza perspektywa. Wszystko to jednak się ze sobą łączy właśnie w woj. kujawsko-pomorskim.

W efekcie nasze województwo zyskuje szansę, żeby stać się ważnym węzłem transportowym. Spójrzmy na to jeszcze z szerszej perspektywy Unii Europejskiej, gdzie są wyznaczone pewne kanały. Jeden z nich – Bałtyk-Adriatyk – przechodzi przez województwo i Bydgoszcz.
– W ramach sieci TEN-T rzeczywiście jesteśmy w idealnym położeniu. Cieszę się, że w końcu te wszystkie instytucje, o których mówimy, podjęły decyzję za namową pana premiera i pana ministra Kwiecińskiego i że taki port u nas powstaje. Jeszcze raz powtarzam – to wielka szansa dla województwa, bo wokół portu wiele innych rzeczy będzie się tutaj budowało (...)...


Zobacz także

2020-01-03, godz. 06:03 Paweł Szramka Gościem "Rozmowy dnia" był poseł Paweł Szramka. Polityk podsumował miniony rok działalności klubu Kukiz'15, który połączył swoje siły z Polskim Stronnictwem L ... » więcej 2020-01-02, godz. 06:00 Prof. Zbigniew Girzyński [wideo] Słowa prezydenta Rosji, w których stwierdził, że Związek Sowiecki niczego Polsce nie odebrał, a winę za wybuch drugiej wojny światowej ponosi Polska, wywołały ... » więcej 2019-12-31, godz. 06:02 prof. Radosław Sojak [wideo] Co się wydarzyło w tym roku ważnego? O czym powinniśmy pamiętać, a co będziemy chcieli szybko zapomnieć? Czego oczekujemy w 2020 roku w polityce, gospodarce, ... » więcej 2019-12-30, godz. 06:01 Jan Szopiński [wideo] Gościem Rozmowy dnia był poseł Lewicy, Jan Szopiński. Pytaliśmy go m.in. o to, co oznacza powrót Lewicy do Parlamentu oraz co znajdzie się w zapowiadanym paki ... » więcej 2019-12-27, godz. 06:00 Piotr Król [wideo] Gościem piątkowej "Rozmowy dnia" był poseł Piotr Król, z którym rozmawialiśmy między innymi o niedawnym otwarciu odcinka drogi S5 i dalszych perspektywach bud ... » więcej 2019-12-26, godz. 06:00 Magdalena Nowak-Paralusz Jaki wymiar ma współcześnie Boże Narodzenie? Ile w świętach sacrum, a ile profanum? Jak Polacy odbierają komercjalizację świąt? Gościem Rozmowy Dnia 26 grudni ... » więcej 2019-12-25, godz. 06:00 Hanna Łopatyńska Dlaczego noc wigilijną nazywa się magiczną? Jakie obrzędy dawniej towarzyszyły Bożemu Narodzeniu? Co można a czego nie wypada robić w pierwszy i drugi dzień Ś ... » więcej 2019-12-24, godz. 06:00 Ks. Wojciech Szukalski Dlaczego chrześcijanie obchodzą Boże Narodzenie? Skąd wiadomo, że Chrystus przyszedł na świat jako człowiek i dlaczego wyznawcy innych religii wciąż oczekują ... » więcej 2019-12-20, godz. 06:30 Kosma Złotowski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł PiS Kosma Złotowski, z którym rozmawiamy o nowym projekcie rezolucji Parlamentu Europejskiego, a także o reformie wymiaru s ... » więcej 2019-12-19, godz. 06:03 Jan Raczycki Gościem Rozmowy Dnia był inż. Jan Raczycki- prezes Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w PRL „Przymierze" w Bydgoszczy. Pytaliśmy go o przyczynę niepełnego n ... » więcej
34567