Sobota, 04 lipca 2020 r.   Imieniny: Odona, Malwiny, Elżbiety
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Na własne cztery kąty
2019-04-12, 06:00 Redakcja

Ks. Krzysztof Buchholz

ks. Krzysztof Buchholz/fot. Archiwum
ks. Krzysztof Buchholz/fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Ks. Krzysztof Buchholz
Misterium Męki Pańskiej, które co roku gromadzi w bydgoskiej Dolinie Śmierci tysiące osób, odbędzie się w najbliższą niedzielę (14 kwietnia) już po raz 19., pt. „Przyjacielu". Gościem Rozmowy Dnia był ks. Krzysztof Buchholz — prezes zarządu Fundacji "Wiatrak" i główny animator tego widowiska.

Michał Jędryka: Misterium Męki Pańskiej w Dolinie Śmierci to wydarzenie, które zbiera coraz więcej bydgoszczan. Chyba już tysiące ich tam przybywają. Misteria jednak mają więcej niż 19 lat, bo najstarsze odbywały się już chyba w średniowieczu albo nawet starożytności?
Ks. Krzysztof Buchholz: Zacznę od tego, że nie tylko bydgoszczanie przybywają na Misterium. Świadczy o tym ilość rejestracji z najróżniejszych zakątków Polski i to nie tylko samochodów osobowych, ale i autokarów przybywających do fordońskiej Doliny Śmierci. Chyba pocztą pantoflową rozchodzi się informacja, że takie wydarzenie się u nas w Bydgoszczy odbywa. Uczestniczą w nim pielgrzymi z najróżniejszych zakątków Polski, a nawet świata. Niektórzy właśnie z powodu Misterium przyjeżdżają do rodziny już tydzień przed Wielkanocą i zostają na dłużej.
Misterium to rzeczywiście bardzo stara forma przekazu tego, co jest kluczową kwestią życia chrześcijańskiego, czyli ofiary Jezusa Chrystusa, jego męki, śmierci i zmartwychwstania. Bo gdyby Chrystus nie umarł i nie zmartwychwstał, próżna byłaby nasza wiara.

Dlaczego przedstawiamy to wchodząc w role Chrystusa i apostołów? Czy w ten sposób jesteśmy w stanie przeżyć to głębiej i lepiej zrozumieć?
- Obraz bardzo przemawia, a zwłaszcza obraz żywy, który jest bardzo blisko człowieka. Nasze Misterium Męki Pańskiej jest dla widzów o tyle komfortowe, że stają czy siadają w jednym miejscu i doskonale widzą całą akcję misterium. Większość misteriów w Polsce, ale i na świecie, odbywa się niejako w drodze - pokazywana jest droga krzyżowa Jezusa. U nas też jest taki moment, kiedy sama droga krzyżowa odbywa się wśród ludzi - Chrystus i tłum idący za nim wchodzą w widzów zebranych w naszym naturalnym amfiteatrze. W tym momencie widać, co się dzieje w ludziach - jak wyglądają twarze zwłaszcza tych, przy których toczy się akcja, gdy Jezus jest po drodze biczowany, upada, spotyka Matkę Bożą czy Weronikę.
Jest też moment, gdy ktoś z widzów - bardzo zaskoczony - staje się nagle Szymonem Cyrenejczykiem. Tak to u nas jest - żołnierz bierze kogoś pierwszego lepszego...

... i ten ktoś pomaga nieść krzyż. I nie musi być przymuszany?
- Nie wiem, czy musi być bardzo przymuszany? Zazwyczaj jest tak zaskoczony, że wchodzi w to. Jeszcze nikt się nie wyszarpnął i nie powiedział, że nie chce, ale z takim przeżyciem z pewnością człowiek pozostaje na długo.

Co roku uwypuklone jest w Misterium jakieś szczególne przesłanie. Co to będzie w tym roku?
- Założyliśmy od początku, gdy pojawił się pomysł organizowania Misterium Męki Pańskiej, żeby to nie było kolejne wydarzenie, obrazujące samą mękę Jezusa Chrystusa, których jest w Polsce wiele. Dlatego co roku powstaje nowy scenariusz i co roku jest jakieś inne przesłanie - nowa problematyka, zazwyczaj związana z czasami biblijnymi, ale czasem też wplatane są wątki współczesne.
Chodzi o to, żeby to przeżycie tych, którzy przybędą na Misterium Męki Pańskiej było jak najgłębsze i jak najbardziej odczuwalne i żeby każdy widz mógł się z jakąś postacią utożsamić - czy to będzie osoba dorosła, rodzic, kapłan czy to młody człowiek.
W tym roku podejmujemy temat przyjaźni, której tak bardzo człowiek potrzebuje. Dzisiejsze osamotnienie człowieka to bolesne doświadczenie cywilizacyjne bardzo wielu ludzi. Młodzi tak szybką określają relację z drugim człowiekiem mówiąc "to jest mój przyjaciel, przyjaciółka". Tak bardzo widać, jak chce się mieć przyjaciela, a przecież nie tak szybko udaje się być przyjacielem i go mieć.

Bo towarzyszą nam różne próby?
- To będzie właśnie w Misterium pokazane w wymiarze współczesnym - jak męska przyjaźń zostaje wystawiona na próbę. Jeśli chodzi o kontekst biblijny, historyczny, to zaistnieją przyjaciele Jezusa, który z kolei będzie pokazany jako bardzo jest blisko każdego z nas. Przychodzi do domu, do swoich przyjaciół - Łazarza, Marii, Marty. Gości u nich, przeżywają swój przyjacielski czas, który też zostaje wystawiony na próbę, gdy Łazarz umiera. (...)

Zobacz także

2020-06-05, godz. 06:50 Anna Gembicka Gościem Rozmowy Dnia była Anna Gembicka, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Tematy spotkania to wsparcie dla przedsiębiorców w związku z epidemią, ... » więcej 2020-06-04, godz. 06:00 Monika Chlebicz [wideo] Gościem Rozmowy Dnia była mł. insp. Monika Chlebicz, rzeczniczka Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy. Mowa była o działaniach policji od początku ep ... » więcej 2020-06-03, godz. 06:00 dr Sławomir Sadowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia w środę był dr Sławomir Sadowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Komentator odpowiadał na pytania dotyczące obecnej syt ... » więcej 2020-06-02, godz. 06:47 Radosław Sikorski Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK był europoseł Radosław Sikorski, z którym rozmawialiśmy między innymi o zbliżających się wyborach.Magdalena Ogórek: O ... » więcej 2020-06-01, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy dnia był minister Jarosław Wenderlich, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rozmowa o odmrażaniu gospodarki i tarczach anty ... » więcej 2020-05-29, godz. 06:32 Jerzy Zająkała [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był wójt gminy Łubianka Jerzy Zająkała. Tematy to między innymi odmrażanie gospodarki i znoszenie obostrzeń związanych z epidemią, Zinteg ... » więcej 2020-05-28, godz. 06:00 Paweł Szramka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Koalicji Polskiej, Paweł Szramka. A jej tematem przygotowania do wyborów: dlaczego w Senacie tak długo trwa praca nad ustawą, d ... » więcej 2020-05-27, godz. 06:00 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia był poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Rozmawialiśmy między innymi o łagodzeniu obostrzeń związanych z epidemią ... » więcej 2020-05-26, godz. 06:49 Karol Karski Gościem Magdaleny Ogórek był europoseł Karol Karski, którego pytaliśmy między innymi o debatę w Parlamencie Europejskim na temat praworządności w Polsce.Magda ... » więcej 2020-05-25, godz. 06:08 Dariusz Kurzawa [wideo] Gościem „Rozmowy dnia" był poseł Dariusz Kurzawa (Koalicja Polska), którego zapytaliśmy jak postrzega nowe rozdanie polityczne po wysunięciu kandydatury Rafał ... » więcej
12345