Czwartek, 09 lipca 2020 r.   Imieniny: Lukrecji, Weroniki, Zenona
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Kręgielnia
2020-06-30, 12:30 Katarzyna Prętkowska/Marcin Doliński/Redakcja

Wisła coraz wyżej. Woda zalewa tereny nad rzeką

Wodowskaz w Toruniu. Fot. Katarzyna Prętkowska
Wodowskaz w Toruniu. Fot. Katarzyna Prętkowska
Wisła w Toruniu przekroczyła stan ostrzegawczy. Rzeka osiągnęła poziom 531 cm. Woda powoli wdziera się na schodki bulwaru. To efekt intensywnych opadów i fali wezbraniowej.
Na bieżąco obserwujemy sytuację mówi Adrian Aleksandrowicz z Biura Komunikacji Urzędu Miasta w Toruniu.

- Służby zostały zobligowane do tego, aby udzielać informacji tym, którzy korzystają z terenów najniżej położonych, czyli między innymi użytkowników ogródków działkowych. Straż Miejska i policja monitorują sytuację na terenach najniżej położonych, natomiast nie są zagrożone drogi komunikacyjny. Dobrą i pozytywną informacją o dla nas jest to, że nie planuje się zwiększenia zrzutów na Wiśle we Włocławku. Poziom wody tam jest systematycznie zmniejszany - powiedział Adrian Aleksandrowicz.

Stan alarmowy Wisły w Toruniu to 650 cm.

W Grudziądzu rzeka zalewa Błonia Nadwiślańskie i ścieżkę rowerową przy marinie. Jej stan się cały czas podnosi.

- Po zalaniu tego najniższego progu woda zaczęła wchodzić na Błonia - tam, gdzie zawsze odbywają się imprezy masowe. Już jest na poziomie ławeczek, ścieżka rowerowa jest wyłączona. Patrząc na to, co dzieje się we Włocławku, w Toruniu i Bydgoszczy prognozujemy, że możemy osiągnąć poziom między 550 a 580 cm. Jest to przekroczony stan ostrzegawczy, który wynosi 540 cm. Uczulamy jak zawsze osoby przebywające na spacerach w okolicach Błoni, żeby nie zbliżać się do linii wody - powiedział Rafał Cywiński, dyrektor wydziału bezpieczeństwa grudziądzkiego ratusza.

Jeżeli poziom wody zbliży się do 5,80 cm tereny wzdłuż rzeki w Grudziądzu zostaną zamknięte dla mieszkańców.
Mówi Adrian Aleksandrowicz
Mówi Rafał Cywiński
Toruń

Wiadomości lokalne

2020-07-09, godz. 14:00 Aż 100 tys. więcej w puli Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Za frekwencję Prezydent Bydgoszczy zachęca mieszkańców do udziału w drugiej turze wyborów prezydenckich. Do budżetu obywatelskiego osiedla, gdzie 12 lipca frekwencja będzie ... » więcej 2020-07-09, godz. 13:09 Akt oskarżenia: po zrzucie wody na zaporze we Włocławku zginęły ptaki ze 133 gniazd Jest już akt oskarżenia przeciwko trzem osobom z Zarządu Zlewni we Włocławku. Chodzi o sprawę zalania gniazd lęgowych ptaków na Wiśle w maju 2018 roku. » więcej 2020-07-09, godz. 12:12 Do pięknej rzeki Kcynki wpłynęły ścieki z oczyszczalni. Sprawą zajął się WIOŚ Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy otrzymał informacje o zanieczyszczeniu rzeki Kcynki. Na powierzchni wody unosił się pienisty, brunatny ... » więcej 2020-07-09, godz. 10:38 Krzysztof Gawkowski: - Głosujcie na kogo chcecie, byle byście poszli do urn - Te wybory są proste i jasne - wiemy kogo, i po co wybieramy. Dlatego są takie popularne - powiedział Krzysztof Gawkowski, szef klubu parlamentarnego Lewicy, ... » więcej 2020-07-09, godz. 08:20 Toruń rośnie w siłę! Im dalej w miasto, tym więcej młodych drzew! A stare są badane Toruński park tysiąclecia, park Glazja i teren zielony na osiedlu JAR odzyskały w tym roku dawny blask. Ich rewitalizacja kosztowała Toruń prawie 25 milionów ... » więcej 2020-07-08, godz. 21:00 Ważny temat: niepełnosprawni - kto się nimi zajmie po śmierci opiekunów? Jak skutecznie pomóc osobom niepełnosprawnym? W jaki sposób mądrze zabezpieczyć ich przyszłość? Na naszej antenie mówił na ten temat podczas wizyty w Bydgoszc ... » więcej 2020-07-08, godz. 20:15 Gdzie grzebać zwierzęta? Włocławscy społecznicy wskazują os. Kazimierza Wielkiego We Włocławku miłośnicy czworonogów starają się o zrealizowanie tego celu od półtora roku. Problemem jest jednak lokalizacja. Na propozycję Krzywej Góry zaprot ... » więcej 2020-07-08, godz. 19:21 Głosowanie się opłaca. Gminy z dostaną bonusy za wysoką frekwencję - Nie mamy tak pokaźnych promes, jakie wręczają samorządowcom przedstawiciele rządu, ale o czeki na 20 tys zł też warto powalczyć - mówił w Toruniu marszałek ... » więcej 2020-07-08, godz. 17:10 Rafał Trzaskowski w Radziczu: - Rolników trzeba traktować jak przedsiębiorców Współpracę z rządem i walkę o jak największe unijne dopłaty dla rolników oraz stworzenie funduszu klęskowego, jeśli wygra wybory - obiecywał na spotkaniu w Ra ... » więcej 2020-07-08, godz. 16:30 Duma Ciechocinka zrzuciła "kieckę"! Od pół wieku nie było tak dużego remontu tężni [wideo, zdjęcia] Najdłuższe w Europie tężnie są właśnie odświeżane. Nową tarninę przywiezie około 180 tirów. Rewitalizacja symbolu Ciechocinka pochłonie 22 mln zł, z czego 15 ... » więcej
1234567