Czwartek, 22 sierpnia 2019 r.   Imieniny: Cezarego, Tymoteusza
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-08-14, 17:38 Sławomir Jezierski

Miejsca długotrwale bezrobotnych zajmują często pracownicy zza granicy

Do pracy rodacy? Puste miejsca po polskich pracownikach zajmują chętnie obcokrajowcy./fot. Pixabay
Do pracy rodacy? Puste miejsca po polskich pracownikach zajmują chętnie obcokrajowcy./fot. Pixabay
Pracodawcy w powiecie inowrocławskim coraz częściej ratują się przed brakami kadrowymi, zatrudniając cudzoziemców. Okazuje się, że dzięki nim mogą funkcjonować zakłady, sklepy, a nawet punkty pomocy.
W ubiegłym roku o zgodę na pracę w inowrocławskim powiecie zabiegali przyjezdni z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Gruzji, Rosji i Armenii. Najwięcej było Ukraińców (2610) i 74 Białorusinów. Obcokrajowcy wypełniają lukę po pracownikach polskich, przeważnie tych długotrwale - z różnych powodów - bezrobotnych.

- Mamy bezrobocie na poziomie 11,5 procent - mówi Przemysław Stefański dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Inowrocławiu. - Niestety, bardzo powoli spada liczba długotrwale bezrobotnych. Chodzi o osoby, które widnieją w naszej ewidencji, mimo dużej liczby ofert pracy. Już nawet w ramach robót publicznych mamy problemy, aby bezrobotnych dopasować do potrzeb i oczekiwań pracodawców...

W ubiegłym roku, przez inowrocławski urząd, w procesie rejestracji i wykreślania przewinęło się 22 tys. osób. - Czyli cały czas ruch w bezrobociu jest - mówi dyrektor Stefański. - Dlaczego te osoby się rejestrują? Dlaczego dla nich zasiłek jest na tyle korzystny? Czy to kwestia zbyt niskiego wynagrodzenia? A może wsparcie socjalne jest konkurencją dla wynagrodzenia? Zachęcenie tych ludzi do pracy jest niezwykle trudne, ponieważ w grę wchodzi nie tyle ekonomi, ile socjologia.

W tym roku w urzędzie przyjęto już 1664 oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcom oraz wydano 324 zezwolenia na ich sezonową pracę. Gdyby w miejsce pracowników obcokrajowców stanęli polscy pracownicy (rekrutowani, np. z grupy długotrwale bezrobotnych, z różnych powodów), bezrobocie w powiecie byłoby jednocyfrowe.

Obcokrajowcy, zdaniem, dyrektora Stefańskiego, nie zaspokoją jednak wszystkich potrzeb tamtejszego rynku pracy.
Materiał Sławomira Jezierskiego (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2019-08-21, godz. 19:25 Iwona Hartwich, Antoni Mężydło, Arkadiusz Myrcha na czele listy KO Toruń - Włocławek Poseł Tomasz Lenz zaprezentował kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Sejmu i Senatu w okręgu toruńsko-włocławskim. » więcej 2019-08-21, godz. 18:03 Prawo i Sprawiedliwość wyjechało w teren swoim PiS - busem Spotkania z mieszkańcami Bydgoszczy, Tucholi, Inowrocławia, Barcina, Żnina. PiS-BUS z kandydatami z okręgu numer 4 tej partii do Sejmu, wyruszył w środę (21.0 ... » więcej 2019-08-21, godz. 17:13 PSL o listach wyborczych w regionie: - Ostoja racjonalności i odpowiedzialności W środę (21.08.) w Bydgoszczy, Polskie Stronnictwo Ludowe - Koalicja Polska przedstawiło kandydatów w wyborach parlamentarnych z okręgu bydgoskiego i toruńsko ... » więcej 2019-08-21, godz. 15:46 Pieniądze szpitala przelewały na swoje konta. Proces byłych księgowych ze Żnina Wieloletnie pracownice szpitala w Żninie zeznawały dziś w procesie o wyłudzenie 7 mln zł z konta lecznicy. Oskarżonymi o to są byłe księgowe: Renata G. i Elżb ... » więcej 2019-08-21, godz. 15:23 Na koncercie w Lubostroniu: miłość, nienawiść, przerażenie i spokój...tanga Pałac w Lubostroniu organizuje koncert na zakończenie wakacji. W najbliższą niedzielę (25 sierpnia) zabrzmią tanga Astora Piazzolli. Wykona je kwartet: Filip ... » więcej 2019-08-21, godz. 15:00 Wystartowała „Wyprawka dla Żaka”. Pierwszych 100 dzieci dostało swoje plecaki [wideo] To już 19. akcja „Wyprawka dla Żaka'. Plecaki z kompletnym wyposażeniem trafią do dzieci niepełnosprawnych i z rodzin wielodzietnych. » więcej 2019-08-21, godz. 13:22 Lewica prezentuje kandydatów na wybory. „Różnorodność naszą siłą” Znamy nazwiska pierwszych pięciu kandydatów Lewicy do Sejmu w okręgu bydgoskim. » więcej 2019-08-21, godz. 12:23 Spowodował wypadek po pijanemu, zostawił samochód i poszedł spać Do dwóch lat więzienia grozi mieszkańcowi gminy Kowal (powiat włocławski), który pijany spowodował kolizję i uciekł pieszo do domu. » więcej 2019-08-21, godz. 11:15 Prace ziemne zakończone odkryciem. Wykopali amunicję z czasów wojny Ręczny granatnik przeciwpancerny oraz kilkadziesiąt sztuk pocisków moździerzowych pochodzących z czasów II wojny światowej zabezpieczyli policjanci z komendy ... » więcej 2019-08-21, godz. 10:25 CBA w inowrocławskim ratuszu i 30 innych miejscach w regionie. W związku z aferą fakturową Agenci CBA na polecenie prokuratury weszli do urzędu miejskiego w Inowrocławiu, gdzie prowadzą przeszukania. Jak informuje Agencja, czynności prowadzone są w ... » więcej
1234567