Niedziela, 26 maja 2019 r.   Imieniny: Filipa, Pauliny / Dzień Matki
PKW: frekwencja w wyborach do PE na godz. 17 wyniosła 32,51 proc.
PKW: frekwencja w wyborach do PE na godz. 17 wyniosła 32,51 proc.
PKW: frekwencja w wyborach do PE na godz. 17 wyniosła 32,51 proc.
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-05-17, 16:13 Iwona Muszytowska - Rzeszotek

Na talencie Zuzi najpierw poznała się rodzina, później czytelnicy, a teraz teatr!

Zuzanna Kawa ma 13 lat. Napisała już 5 książek./fot. Iwona Muszytowska - Rzeszotek
Zuzanna Kawa ma 13 lat. Napisała już 5 książek./fot. Iwona Muszytowska - Rzeszotek
Napisała kilka książek kryminalnych, występowała w zespole Młody Toruń, a teraz zagra na scenie Teatru Baj Pomorski w Toruniu. Zuzanna Kawa ma dopiero 13 lat, ale dojrzałością literacką mogłaby się podzielić z wieloma amatorami pióra...
Ania Wood to stworzona przez Zuzannę Kawę bohaterka, która rozwiązuje kryminalne zagadki. W najbliższą niedzielę Ania Wood i Zuzanna Kawa zadebiutują na scenie lalkowej. Z toruńską pisarką rozmawiała Iwona Muszytowska-Rzeszotek.

Iwona Muszytowska - Rzeszotek : Ile jest w Ani Wood z ciebie?

Zuzanna Kawa : Wykreowałam ją, jako mała dziewczynka. Trochę się na sobie wzorowała, starałam się ująć w jej charakterze swoje, ale nieco wyidealizowane cechy, to do czego chcę dążyć, ale mimo wszystko jesteśmy różne. Ona jest, myślę, bardziej energiczna, wesoła i gotowa na wszystko. Ja się wszystkim bardzo mocno przejmuję. W zasadzie, chciałabym być bardziej jak ona...

Napisałaś już pięć książek. Jak w ogóle doszło do tego, że zostałaś pisarką?

To dość zabawna historia. Jako mała dziewczynka bardzo uwielbiałam czytać, szczególnie książki detektywistyczne. Czytałam Sherlocka Holmes'a i Agathe Christie, czyli poważne książki, mając 6-7 lat. Sięgałam także po książki z cyklu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, które mnie bardzo inspirowały. Uznałam, że książek właśnie w takim bardziej zabawnym charakterze jest za mało, i chciałabym stworzyć ich więcej.

A jak to było z tą pierwszą książką? Napisałaś ją w tajemnicy?

Napisałam pierwszy rozdział tylko dla siebie, ale gdy go już przeczytałam, byłam zdziwiona, jak bardzo dobrze mi wyszedł. Pobiegłam do mojej mamy i powiedziałam: „Mamuś, zobacz, napisałam rozdział książki”. Mama przeczytała i też była pod wrażeniem. Powiedziała, żebym to kontynuowała. Zaczęłam pisać dalej, aż w końcu wyszła z tego książka. Przeczytał ją dziadek i uznał, że jest dobra, i możemy spróbować to wydać.

Czy opisujesz historie, które przeżyłaś osobiście?

Niektóre rzeczy tak. Dużo fragmentów tych historii jest zaczerpniętych z moich doświadczeń, na przykład w najnowszej części nocowanie, jakieś wizyty w muzeach. Wszystko staram się wyłapywać i notować, aby potem tego użyć.

W niedzielę (19.05.) Anię Wood zobaczymy w teatralnej odsłonie, na scenie teatru Baj Pomorski. Co to będzie za spektakl? Wiem, że to niespodzianka dla Ciebie?

To będzie spektakl napisany przez pana Janusza Kukułę. Przeczytałam scenariusz, są w nim historię zaczerpnięte z trzech pierwszych książek o Ani Wood. Ja wcielę się w postać Ani, zagrają również aktorzy z Warszawy. To będzie coś w rodzaju próby czytanej, przeczytamy na scenie scenariusz inscenizacji...

Detektyw Ania na tropie - spektakl czytany z udziałem autorki Zuzanny Kawy oraz aktorki Anny Cieślak w Teatrze Baj Pomorski w niedzielę 19 maja o godzinie 17.00. Wstęp wolny.
Ania Wood to stworzona przez Zuzannę Kawę bohaterka, która rozwiązuje kryminalne zagadki. (Popołudnie z nami)
Relacja Ewy Dąbskiej (Śniadanie z Muzami)

Wiadomości lokalne

2019-05-26, godz. 18:48 PKW: frekwencja w wyborach do PE na godz. 17 wyniosła 32,51 proc. Jaka w naszym regionie? 32,51 proc. - to frekwencja w dzisiejszych wyborach do Parlamentu Europejskiego na godzinę 17:00 - podała Państwowa Komisja Wyborcza. W wyborach sprzed pięciu ... » więcej 2019-05-26, godz. 15:18 Kultura fizyczna czyli „Bieg z książką” w Toruniu Czy przy książce można się napocić? Okazuje się, że tak - jeśli wzięło się udział w „Biegu z książką”. Impreza po raz 5. odbyła się w Toruniu. » więcej 2019-05-26, godz. 14:28 PKW: frekwencja w wyborach do PE na godz. 12 wyniosła 14,39 proc. Jak u nas? Kujawsko-pomorski okręg wyborczy jest pod względem frekwencji na 8. miejscu - w południe zagłosowało u nas 13,77% uprawnionych do głosowania. Okręgów jest 13. » więcej 2019-05-26, godz. 13:19 Z dowodem osobistym w smartfonie na głosowanie. Sprawdziliśmy to! Podczas głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego możemy pierwszy raz skorzystać z technologicznych udogodnień - zweryfikować swoją tożsamość przy uży ... » więcej 2019-05-26, godz. 10:38 Jesteś niepełnosprawny i chcesz głosować? Zadzwoń po transport! Niepełnosprawni mogą korzystać z darmowego transportu na wybory. Samochody przystosowane do przewozu osób z dysfunkcjami ruchu jeżdżą np. po Toruniu od 8:30. ... » więcej 2019-05-26, godz. 10:03 W regionie wybory bez problemów. Lokale czynne do godz. 21.00 Głosowanie w eurowyborach w województwie kujawsko-pomorskim od rana odbywa się bez przeszkód poinformował Stefan Pietrzak, członek Okręgowej Komisji Wyborczej ... » więcej 2019-05-26, godz. 09:31 Uhonorowani rolnicy, przedsiębiorcy i naukowcy związani z rolnictwem Najlepsi kujawsko-pomorscy rolnicy, laureaci dorocznych konkursów Rolnik Pomorza i Kujaw oraz biznesmeni współpracujący z rolnictwem także naukowcy uczelni ro ... » więcej 2019-05-25, godz. 18:30 Dołączyli do grona księży Czterech diakonów: Jakub Fotin, Łukasz Kucharski, Bartosz Marut i Igor Wichrowski przyjęło w bydgoskiej katedrze święcenia kapłańskie. » więcej 2019-05-25, godz. 17:00 Jak pomóc i łagodzić ból pacjentów i ich rodzin. Konferencja Medycyny Paliatywnej w Toruniu Współpraca specjalistów i wymiana doświadczeń. Taki jest cel Ogólnopolskiej Konferencji Medycyny Paliatywnej w Toruniu. Wydarzenie odbywa się po raz 19. i jak ... » więcej 2019-05-25, godz. 16:56 Policja odkryła składowisko odpadów chemicznych koło Radziejowa Policja i prokuratura prowadzą czynności na odkrytym składowisku odpadów w Topólce koło Radziejowa. Na terenie przedsiębiorstwa zajmującego się obróbką drewna ... » więcej
1234567