Niedziela, 21 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa / Przeniesiono Bydgoski Węzeł Radiowy do wilii przy ul. Gdańskiej 50 (1945)
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-04-17, 14:47 Redakcja

Nie żyje Ryszard Kaja, malarz, grafik i scenograf. Jego kreska dotknęła Bydgoszczy i Torunia

Ryszard Kaja/fot. Facebook
Ryszard Kaja/fot. Facebook
Ryszard Kaja: Bydgoszcz z cyklu Plakat Polska/fot. Facebook Ryszard Kaja
Ryszard Kaja: Bydgoszcz z cyklu Plakat Polska/fot. Facebook Ryszard Kaja
Ryszard Kaja: Toruń z cyklu Plakat Polska/fot.j.w.
Ryszard Kaja: Toruń z cyklu Plakat Polska/fot.j.w.
Ryszard Kaja: Chełmno z cyklu Plakat Polska/fot. Facebook Ryszard Kaja
Ryszard Kaja: Chełmno z cyklu Plakat Polska/fot. Facebook Ryszard Kaja
Ryszard Kaja: Wisła z cyklu Plakat Polska/fot. j.w.
Ryszard Kaja: Wisła z cyklu Plakat Polska/fot. j.w.
Ryszard Kaja, plakat do spektaklu baletowego "Alicja w krainie czarów"/fot. Opera Nova
Ryszard Kaja, plakat do spektaklu baletowego "Alicja w krainie czarów"/fot. Opera Nova
Projektował ilustracje książkowe, programy teatralne, katalogi, ale przede wszystkim plakaty. Był twórcą popularnego cyklu Plakat Polska, który poświęcił miejscowościom i regionom Polski.
Ryszard Kaja w 2016 roku spełnił prośbę miłośników Bydgoszczy związanych z blogiem Wspominaj Bydgoszcz, i zaprojektował plakat poświęcony Bydgoszczy, której w jego cyklu Plakat Polska jeszcze brakowało. Gród nad Brdą dołączył tym samym do bardzo sugestywnego i zabawnego plakatu Torunia, Chełmna oraz Wisły.

Nazwisko Ryszarda Kai znaleźć można także w archiwum repertuarowym Bydgoskiego Festiwalu Operowego. W 2007 roku w Operze Nova, Opera Wrocławska pokazała spektakle "Ester" i "Hagith" z jego scenografią, natomiast w 2017 roku, w Bydgoszczy przedstawiany był balet "Alicja w krainie czarów" - spektakl Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź, promowany plakatem autorstwa Ryszarda Kai. Był również Ryszard Kaja współtwórcą kostiumów do bydgoskiego spektaklu baletowego "Trzy kolory/Chopin w Nohant".

Artysta pochodził z Poznania. Studiował w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (dzisiejsza ASP), w 1984 roku uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni malarstwa doc. Norberta Skupniewicza. Pracował jako główny scenograf Teatrze Wielkim w Łodzi (1999-2000), w 1994 jako scenograf w Operze i Operetce w Szczecinie, a w latach 1995-2000 jako główny scenograf w Teatrze Wielkim w Poznaniu[. W 1998 roku został uhonorowany Medalem Młodej Sztuki.

Zaprojektował ponad 150 scenografii do spektakli teatralnych, baletowych, operowych i telewizyjnych oraz kilku filmów. Pracował na większości scenach operowych kraju, oraz za granicą m.in. we Francji, Niemczech, Brazylii, Argentynie, Izraelu i Egipcie. Tworzył scenografię (kostiumy i dekoracje) między innymi do takich spektakli, jak: "Bal maskowy", "Ernani", "Falstaff" i "Rigoletto" Verdiego, "Madame Butterfly" Pucciniego, "Carmen" Bizeta, "Cyrulika sewilskiego" Rossiniego, "Czarodziejskiego fletu" Mozarta, Don Pasquale Donizzetiego i innych.

Wiadomości lokalne

2019-04-21, godz. 16:00 Żeby tylko lanie wody nie skończyło się "laniem"...od policji Uważajmy, aby tradycja śmigusa - dyngusa nie przerodziła się w chuligańskie wybryki - ostrzegają kujawsko-pomorscy policjanci. Za przekroczenie granic w 'lany ... » więcej 2019-04-21, godz. 15:00 W bydgoskim zoo zamieszkał gość z Afryki, a w zasadzie z Czech Nowym nabytkiem ogrodu jest dorosła para żenet. Zwierzęta pochodzą z czeskiego Zooparku w Zajeździe. W święta drapieżniki po raz pierwszy skorzystają z wybieg ... » więcej 2019-04-21, godz. 14:00 Stoły uginają się od jedzenia - podzielmy się nim! W Wielkanocny Poniedziałek do potrzebujących trafią dary przekazane przez bydgoszczan. Wszystko za sprawą wiosennej edycji akcji 'Ciepło serca w słoiku'. Jutr ... » więcej 2019-04-21, godz. 13:15 Botanik UKW zaprasza 26 kwietnia na otwarcie sezonu Na ten dzień zaplanowano koncert zespołu Pilersi oraz wycieczki z przewodnikiem - i z nagrodami. » więcej 2019-04-21, godz. 11:58 Alleluja i do przodu...czyli do Myślęcinka! W świąteczne dni warto wybrać się do Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku, który pięknie budzi się na wiosnę. Ogród zoologiczny jest czynny i w niedzielę i w po ... » więcej 2019-04-21, godz. 11:36 Mężczyźni z inowrocławskiego Szymborza nie odpuszczają! Bójcie się panny na wydaniu, kawalerowie już są gotowi! Od 1832 roku trwa tradycja tzw. przywołówek. Panowie, w wielkanocną niedzielę wieczorem, przygadują pa ... » więcej 2019-04-21, godz. 10:41 Zamachy na Sri Lance. Wybuchy w kościołach i hotelach Co najmniej 156 osób zginęło, a ponad 400 zostało rannych w sześciu eksplozjach, do których doszło w niedzielę wielkanocną na Sri Lance - podaje Reuters, cytu ... » więcej 2019-04-21, godz. 10:22 Pożar w Kruszwicy. Jedna osoba nie żyje W nocy spaliła się altana ogrodowa przy ulicy Droga Młyńska. Strażacy znaleźli w środku zwęglone zwłoki mężczyzny. » więcej 2019-04-21, godz. 08:00 Jeśli święta, to z rodziną! Z rodziną - tak święta będą spędzać zapytani przez nas bydgoszczanie. Nawet jeśli w Wielkanoc planują wyjazd, to także do najbliższych. » więcej 2019-04-20, godz. 18:05 Płonęły trawy wzdłuż linii kolejowej Toruń - Olsztyn Strażacy ugasili w sobotę kilka pożarów traw wzdłuż linii kolejowej na odcinku około 25 km pomiędzy miejscowościami Czystochleb i Kamionki Małe - poinformował ... » więcej
1234567