Poniedziałek, 20 stycznia 2020 r.   Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Wakacyjny PiKnik
Polskie Radio PiK » Wakacyjny PiKnik » Tu będziemy! Tu byliśmy!
2018-08-17, 08:55 Damian Klich

17 sierpnia 2018 - PiKnik w Radzyniu Chełmińskim

Radzyń Chełmiński z wieży zamkowej. Fot. Archiwum
Radzyń Chełmiński z wieży zamkowej. Fot. Archiwum
Odwiedziliśmy gminę Radzyń Chełmiński. To niezwykle bogata historycznie kraina, położona w powiecie grudziądzkim. Obecnie liczy niecałych 5 tysięcy mieszkańców.

Do godziny 12stej rozmawialiśmy o tym – jak przekształcić zanieczyszczony i zaniedbany skwer w nowoczesny Park Rekreacji, Sportu i Wypoczynku? Następnie oglądaliśmy zabytkowe kamieniczki przy placu Towarzystwa Jaszczurczego. Z nazwą placu wiążę się ciekawa historia średniowiecznej organizacji spiskującej przeciw Zakonowi Krzyżackiemu. A że na tych ziemiach niejeden ślad Krzyżaków pozostał, to dzierżawca zamku w Radzyniu Chełmińskim opowiadał nam o nich. Poznaliśmy też kulisy powstawania serialu „Samochodzik i Templariusze”. Pod murami spotkaliśmy się z organizatorami czwartego Zlotu Garbusów ŚLADAMI PANA SAMOCHODZIKA. Powiedzieliśmy, co ciekawego w programie, a także w garbusie. Opowiadaliśmy o tym, dlaczego warto garbusy kochać.

Po godzinie 13stej objeżdżaliśmy gminę Radzyń Chełmiński. W Rywałdzie czekał na nas ojciec proboszcz i gwardian Klasztoru Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. To właśnie tam więziony był kardynał Stefan Wyszyński. Rywałd jest również miejscem pielgrzymek Romów. Dlaczego? Warto posłuchać. Następnie pojechaliśmy do Szumiłowa, gdzie w środku wsi powstała prężnie działająca galeria sztuki. Odwiedziliśmy również Koło Gospodyń Wiejskich w Zielnowie, gdzie zostaliśmy ugoszczeni szorami – regionalną potrawą.
Zapraszał Damian Klich i Krystian Makowski.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Wprowadzenie do programu Damiana Klicha.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - W Parku Rekreacji i Sportu rozmawialiśmy z burmistrzem, Krzysztofem Chodubskim. Dowiedzieliśmy się o zwierzętach znajdujących się na terenie parku.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Rozmowa z przedstawicielką biura promocji, Ewą Gajewska. Usłyszeliśmy o tym czym jest Towarzystwo Jaszczurcze, jego historię powstania oraz jak towarzystwo zmieniało się przez lata. Dowiedzieliśmy się też co ma do zaoferowania biuro promocji.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Na radzyńskim zamku spotkaliśmy się z jego dzierżawcą, Patrycja Piłat, która przybliżyła nam historię budowli. Usłyszeliśmy jakie imprezy odbywają się w zamku.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - O tym co łączy Pana Samochodzika z templariuszami rozmawialiśmy z Patrycją Piłat. Kilka słów na temat filmu "Pan Samochodzik i templariusze".
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Przy radzyńskim zamku rozmawialiśmy z jednym z organizatorów zlotu, Stanisławem Stanem. Byliśmy na IV Zlocie VW Garbusa & CO Śladami Pana Samochodzika, gdzie dowiedzieliśmy się skąd pomysł na imprezę oraz jakie atrakcje są przewidziane.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Na IV Zlocie VW Garbusa & CO Śladami Pana Samochodzika rozmawialiśmy z jednym z organizatorów, Mariuszem Gwoździem. Za co kochać garbusa oraz jak wygląda użytkowanie takiego auta.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - PiKnik pojawił się w Sanktuarium Maryjnym w Rywałdzie. Rozmawialiśmy z o. Mirosławem Jankowskim, poznaliśmy historię figurki Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz legendę odrastających włosów, dowiedzieliśmy się o Stefanie Wyszyńskim oraz usłyszeliśmy o pustelni.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Rozmowa z gospodarz Galerii Stodoła w Szumiłowie, Ewą Szumlak. Odsłuchaliśmy wiersz związany z galerią oraz usłyszeliśmy historię jej powstania. Gospodarz opowiedziała nam o fenomenie obiektu oraz o tym co ma do zaoferowania.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Pojawiliśmy się na orlik w Radzyniu Chełmińskim. Rozmowa z prezesem LGKS Radzynianki, Janem Borowskim. Usłyszeliśmy o tym co można trenować oraz jak wygląda zainteresowaniem sportem wśród młodzieży.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Rozmowa z przewodniczącą Koła Gospodyń Wielskich z Zielnowa, Jadwigą Szatkowską. Skąd pomysł na strój, jak wygląda organizacja Koła oraz co to są szory i jak je wykonać.

Zobacz także

2018-07-20, godz. 19:44 22 lipca 2018 - PiKnik w Brodnicy Czym różni się "pług" od "wołu"? Czy ze starych desek, kolanek hydraulicznych i rur PCW można skonstruować instrument? Co w ruinach zamku robi duch komtura Ba ... » więcej 2018-07-20, godz. 19:38 21 lipca 2018 - PiKnik w Tucholi W trzecią sobotę lipca "Wakacyjny PiKnik" pojawił się na rynku w Tucholi. Po raz 59. odbywały się tam "Dni Borów Tucholskich". Wiele atrakcji za nami, m.in. s ... » więcej 2018-07-19, godz. 22:13 20 lipca 2018 - PiKnik w Chełmży W trzeci piątek lipca "Wakacyjny PiKnik" odwiedził Chełmżę. Złożyliśmy wizytę w czasie szczególnym, gdyż to prawie 15-tysięczne miasto obchodzi swoje święto, ... » więcej 2018-07-17, godz. 17:17 19 lipca 2018 - PiKnik w Rypinie "Wakacyjny PiKnik zawitał w czwartek na Ziemię Dobrzyńską, a dokładniej do Rypina - jednego z najstarszych miast polskich. Powiedzieliśmy dlaczego Rypin uznaw ... » więcej 2018-07-17, godz. 19:00 18 lipca 2018 - PiKnik w Jabłonowie Pomorskim Mobilne studio wakacyjnej ekipy Polskiego Radia PiK zawitało do Jabłonowa Pomorskiego, gdzie od godz. 9.00 do południa poznawaliśmy walory miasta i gminy, zap ... » więcej 2018-07-16, godz. 19:14 17 lipca 2018 - PiKnik w Szubinie 17 lipca nasz "Wakacyjny PiKnik" zatrzymał się w Szubinie. Do południa odwiedziliśmy Szubiński Dom Kultury, Skatepark przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych, s ... » więcej 2018-07-13, godz. 20:44 16 lipca 2018 - PiKnik w Kowalu W trzeci poniedziałek lipca "Wakacyjny PiKnik" zatrzymał się w gminie i mieście Kowal. Od godz. 9.00 do 12.00 radiowa załoga odwiedziła wieś Krzewent, a w nie ... » więcej 2018-07-13, godz. 20:34 15 lipca 2018 - PiKnik w Pakości Czy traktorem można "driftować"? Jakie skarby skrywa kościół pw. św. Bonawentury? Czy morsy lubią lato? Co trzeba zrobić, by wygrać turniej "Wymiatacze"? M.in ... » więcej 2018-07-13, godz. 20:12 14 lipca 2018 - PiKnik w Ciechocinku W drugą sobotę lipca "Wakacyjny PiKnik" zagościł w wyjątkowym muzycznym anturażu, na 22. Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Kultury Romów - Ciechocinek 2018 ... » więcej 2018-07-12, godz. 19:48 13 lipca - PiKnik w Górznie W piątek odwiedziliśmy Górzno - malowniczo położone miasto nad Jeziorem Górzeńskim, Młyńskim i Wapionka. Nasza podróż była bardzo ekologiczna i przyrodnicza. ... » więcej
34567