Poniedziałek, 27 stycznia 2020 r.   Imieniny: Przybysława, Anieli, Jerzego
Wakacyjny PiKnik
Polskie Radio PiK » Wakacyjny PiKnik » Tu będziemy! Tu byliśmy!
2018-08-17, 08:55 Damian Klich

17 sierpnia 2018 - PiKnik w Radzyniu Chełmińskim

Radzyń Chełmiński z wieży zamkowej. Fot. Archiwum
Radzyń Chełmiński z wieży zamkowej. Fot. Archiwum
Odwiedziliśmy gminę Radzyń Chełmiński. To niezwykle bogata historycznie kraina, położona w powiecie grudziądzkim. Obecnie liczy niecałych 5 tysięcy mieszkańców.

Do godziny 12stej rozmawialiśmy o tym – jak przekształcić zanieczyszczony i zaniedbany skwer w nowoczesny Park Rekreacji, Sportu i Wypoczynku? Następnie oglądaliśmy zabytkowe kamieniczki przy placu Towarzystwa Jaszczurczego. Z nazwą placu wiążę się ciekawa historia średniowiecznej organizacji spiskującej przeciw Zakonowi Krzyżackiemu. A że na tych ziemiach niejeden ślad Krzyżaków pozostał, to dzierżawca zamku w Radzyniu Chełmińskim opowiadał nam o nich. Poznaliśmy też kulisy powstawania serialu „Samochodzik i Templariusze”. Pod murami spotkaliśmy się z organizatorami czwartego Zlotu Garbusów ŚLADAMI PANA SAMOCHODZIKA. Powiedzieliśmy, co ciekawego w programie, a także w garbusie. Opowiadaliśmy o tym, dlaczego warto garbusy kochać.

Po godzinie 13stej objeżdżaliśmy gminę Radzyń Chełmiński. W Rywałdzie czekał na nas ojciec proboszcz i gwardian Klasztoru Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. To właśnie tam więziony był kardynał Stefan Wyszyński. Rywałd jest również miejscem pielgrzymek Romów. Dlaczego? Warto posłuchać. Następnie pojechaliśmy do Szumiłowa, gdzie w środku wsi powstała prężnie działająca galeria sztuki. Odwiedziliśmy również Koło Gospodyń Wiejskich w Zielnowie, gdzie zostaliśmy ugoszczeni szorami – regionalną potrawą.
Zapraszał Damian Klich i Krystian Makowski.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Wprowadzenie do programu Damiana Klicha.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - W Parku Rekreacji i Sportu rozmawialiśmy z burmistrzem, Krzysztofem Chodubskim. Dowiedzieliśmy się o zwierzętach znajdujących się na terenie parku.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Rozmowa z przedstawicielką biura promocji, Ewą Gajewska. Usłyszeliśmy o tym czym jest Towarzystwo Jaszczurcze, jego historię powstania oraz jak towarzystwo zmieniało się przez lata. Dowiedzieliśmy się też co ma do zaoferowania biuro promocji.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Na radzyńskim zamku spotkaliśmy się z jego dzierżawcą, Patrycja Piłat, która przybliżyła nam historię budowli. Usłyszeliśmy jakie imprezy odbywają się w zamku.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - O tym co łączy Pana Samochodzika z templariuszami rozmawialiśmy z Patrycją Piłat. Kilka słów na temat filmu "Pan Samochodzik i templariusze".
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Przy radzyńskim zamku rozmawialiśmy z jednym z organizatorów zlotu, Stanisławem Stanem. Byliśmy na IV Zlocie VW Garbusa & CO Śladami Pana Samochodzika, gdzie dowiedzieliśmy się skąd pomysł na imprezę oraz jakie atrakcje są przewidziane.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Na IV Zlocie VW Garbusa & CO Śladami Pana Samochodzika rozmawialiśmy z jednym z organizatorów, Mariuszem Gwoździem. Za co kochać garbusa oraz jak wygląda użytkowanie takiego auta.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - PiKnik pojawił się w Sanktuarium Maryjnym w Rywałdzie. Rozmawialiśmy z o. Mirosławem Jankowskim, poznaliśmy historię figurki Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz legendę odrastających włosów, dowiedzieliśmy się o Stefanie Wyszyńskim oraz usłyszeliśmy o pustelni.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Rozmowa z gospodarz Galerii Stodoła w Szumiłowie, Ewą Szumlak. Odsłuchaliśmy wiersz związany z galerią oraz usłyszeliśmy historię jej powstania. Gospodarz opowiedziała nam o fenomenie obiektu oraz o tym co ma do zaoferowania.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Pojawiliśmy się na orlik w Radzyniu Chełmińskim. Rozmowa z prezesem LGKS Radzynianki, Janem Borowskim. Usłyszeliśmy o tym co można trenować oraz jak wygląda zainteresowaniem sportem wśród młodzieży.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Rozmowa z przewodniczącą Koła Gospodyń Wielskich z Zielnowa, Jadwigą Szatkowską. Skąd pomysł na strój, jak wygląda organizacja Koła oraz co to są szory i jak je wykonać.

Zobacz także

2018-07-31, godz. 15:13 1 sierpnia 2018 - PiKnik w Nowem Czy osioł może być terapeutą? Co ma wspólnego zaczarowana krowa z Jeziorem Czarownic? Do czego husarze używali skrzydeł? Jaką rolę w kulturze rycerskiej pełni ... » więcej 2018-07-30, godz. 18:33 31 lipca 2018 - PiKnik w Kcyni Ostatnia w lipcu wyprawa "Wakacyjnego PiKniku" zaprowadziła nas do miasta i gminy Kcynia, a tam... konkurs na najsmaczniejszą chałkę podczas "Święta smaku i t ... » więcej 2018-07-27, godz. 18:01 30 lipca 2018 - PiKnik w Lubieniu Kujawskim Przedostatnia w lipcu wyprawa radiowej ekipy "Wakacyjnego PiKniku" zawiozła nas do Lubienia Kujawskiego. Do południa odwiedziliśmy Izbę Pamięci w Zespole Plac ... » więcej 2018-07-27, godz. 10:00 29 lipca 2018 - PiKnik w Koronowie W niedzielne popołudnie "Wakacyjny PiKnik" poprowadziliśmy z ...pola bitwy. Byliśmy na Polach Tuszyńskich, gdzie o godz. 14.00 rozpoczęła się inscenizacja "Bi ... » więcej 2018-07-27, godz. 19:24 28 lipca 2018 - PiKnik w Ciechocinku - Impresje Artystyczne W Ciechocinku powoli kończy się 22. Międzynarodowy Festiwal Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej - Impresje Artystyczne. Od 11 lipca niepełnosprawni młodzi wok ... » więcej 2018-07-27, godz. 00:56 27 lipca 2018 - PiKnik w Mogilnie W ostatni piątek lipca "Wakacyjny PiKnik" pojawił się w Mogilnie. Najpierw spotkaliśmy się z burmistrzem i krótkofalarzem, który wysyła informacje o mieście n ... » więcej 2018-07-25, godz. 21:23 26 lipca 2018 - PiKnik w Świeciu nad Wisłą W ostatni czwartek lipca nasz "Wakacyjny PiKnik" dotarł do Świecia nad Wisłą i okolic. Już od rana odwiedziliśmy Zamek Krzyżacki, Ośrodek Kultury Sportu i Rek ... » więcej 2018-07-24, godz. 21:53 25 lipca 2018 - PiKnik w Osielsku W ostatnią środę lipca "Wakacyjny PiKnik" zawitał do gminy Osielsko. Do południa radiowa ekipa zorganizowała mobilne studio w Urzędzie Gminy i Ośrodku Kultury ... » więcej 2018-07-23, godz. 20:49 24 lipca 2018 - PiKnik w Janowcu Wielkopolskim Bardzo blisko Żnina, stosunkowo blisko do Poznania, w krajobrazie rzeka o wdzięcznej nazwie Wełna, a w promieniu 15 kilometrów... kilka jezior. W przedostatni ... » więcej 2018-07-21, godz. 17:19 23 lipca 2018 - PiKnik w Kowalewie Pomorskim W czwarty poniedziałek lipca odwiedziliśmy Kowalewo Pomorskie. Miasteczko, które ma 11 tysięcy mieszkańców, kryje wiele ciekawych historii, a także posiada sp ... » więcej
23456