Poniedziałek, 27 stycznia 2020 r.   Imieniny: Przybysława, Anieli, Jerzego
Wakacyjny PiKnik
Polskie Radio PiK » Wakacyjny PiKnik » Tu będziemy! Tu byliśmy!
2018-08-17, 08:55 Damian Klich

17 sierpnia 2018 - PiKnik w Radzyniu Chełmińskim

Radzyń Chełmiński z wieży zamkowej. Fot. Archiwum
Radzyń Chełmiński z wieży zamkowej. Fot. Archiwum
Odwiedziliśmy gminę Radzyń Chełmiński. To niezwykle bogata historycznie kraina, położona w powiecie grudziądzkim. Obecnie liczy niecałych 5 tysięcy mieszkańców.

Do godziny 12stej rozmawialiśmy o tym – jak przekształcić zanieczyszczony i zaniedbany skwer w nowoczesny Park Rekreacji, Sportu i Wypoczynku? Następnie oglądaliśmy zabytkowe kamieniczki przy placu Towarzystwa Jaszczurczego. Z nazwą placu wiążę się ciekawa historia średniowiecznej organizacji spiskującej przeciw Zakonowi Krzyżackiemu. A że na tych ziemiach niejeden ślad Krzyżaków pozostał, to dzierżawca zamku w Radzyniu Chełmińskim opowiadał nam o nich. Poznaliśmy też kulisy powstawania serialu „Samochodzik i Templariusze”. Pod murami spotkaliśmy się z organizatorami czwartego Zlotu Garbusów ŚLADAMI PANA SAMOCHODZIKA. Powiedzieliśmy, co ciekawego w programie, a także w garbusie. Opowiadaliśmy o tym, dlaczego warto garbusy kochać.

Po godzinie 13stej objeżdżaliśmy gminę Radzyń Chełmiński. W Rywałdzie czekał na nas ojciec proboszcz i gwardian Klasztoru Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. To właśnie tam więziony był kardynał Stefan Wyszyński. Rywałd jest również miejscem pielgrzymek Romów. Dlaczego? Warto posłuchać. Następnie pojechaliśmy do Szumiłowa, gdzie w środku wsi powstała prężnie działająca galeria sztuki. Odwiedziliśmy również Koło Gospodyń Wiejskich w Zielnowie, gdzie zostaliśmy ugoszczeni szorami – regionalną potrawą.
Zapraszał Damian Klich i Krystian Makowski.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Wprowadzenie do programu Damiana Klicha.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - W Parku Rekreacji i Sportu rozmawialiśmy z burmistrzem, Krzysztofem Chodubskim. Dowiedzieliśmy się o zwierzętach znajdujących się na terenie parku.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Rozmowa z przedstawicielką biura promocji, Ewą Gajewska. Usłyszeliśmy o tym czym jest Towarzystwo Jaszczurcze, jego historię powstania oraz jak towarzystwo zmieniało się przez lata. Dowiedzieliśmy się też co ma do zaoferowania biuro promocji.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Na radzyńskim zamku spotkaliśmy się z jego dzierżawcą, Patrycja Piłat, która przybliżyła nam historię budowli. Usłyszeliśmy jakie imprezy odbywają się w zamku.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - O tym co łączy Pana Samochodzika z templariuszami rozmawialiśmy z Patrycją Piłat. Kilka słów na temat filmu "Pan Samochodzik i templariusze".
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Przy radzyńskim zamku rozmawialiśmy z jednym z organizatorów zlotu, Stanisławem Stanem. Byliśmy na IV Zlocie VW Garbusa & CO Śladami Pana Samochodzika, gdzie dowiedzieliśmy się skąd pomysł na imprezę oraz jakie atrakcje są przewidziane.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Na IV Zlocie VW Garbusa & CO Śladami Pana Samochodzika rozmawialiśmy z jednym z organizatorów, Mariuszem Gwoździem. Za co kochać garbusa oraz jak wygląda użytkowanie takiego auta.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - PiKnik pojawił się w Sanktuarium Maryjnym w Rywałdzie. Rozmawialiśmy z o. Mirosławem Jankowskim, poznaliśmy historię figurki Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz legendę odrastających włosów, dowiedzieliśmy się o Stefanie Wyszyńskim oraz usłyszeliśmy o pustelni.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Rozmowa z gospodarz Galerii Stodoła w Szumiłowie, Ewą Szumlak. Odsłuchaliśmy wiersz związany z galerią oraz usłyszeliśmy historię jej powstania. Gospodarz opowiedziała nam o fenomenie obiektu oraz o tym co ma do zaoferowania.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Pojawiliśmy się na orlik w Radzyniu Chełmińskim. Rozmowa z prezesem LGKS Radzynianki, Janem Borowskim. Usłyszeliśmy o tym co można trenować oraz jak wygląda zainteresowaniem sportem wśród młodzieży.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Rozmowa z przewodniczącą Koła Gospodyń Wielskich z Zielnowa, Jadwigą Szatkowską. Skąd pomysł na strój, jak wygląda organizacja Koła oraz co to są szory i jak je wykonać.

Zobacz także

2018-08-09, godz. 18:42 11 sierpnia - PiKnik w Chełmnie W sobotę Wakacyjny PiKnik w Chełmnie - a tam "Perspektywy – 9 Hills Festival" ta impreza to trzydniowe spotkanie ze sztuką w murach średniowiecznego miasta. W ... » więcej 2018-08-09, godz. 13:49 10 Sierpnia 2018 - Piknik w Solcu Kujawskim. Miasto o szczególnym położeniu, w połowie drogi między Bydgoszczą a Toruniem, było przed Potopem Szwedzkim centralnym ośrodkiem miejskim. Teraz liczy 16 tysię ... » więcej 2018-08-08, godz. 19:51 9 sierpnia - PiKnik w Dobrzyniu W pierwszej części, między godz. 9:00 a 12:00: Na historycznym wzgórzu porozmawialiśmy z burmistrzem Dobrzynia o miejscowych atrakcjach. Spotkaliśmy się z zes ... » więcej 2018-08-07, godz. 18:58 8 sierpnia 2018 - PiKnik w Ostromecku, Gzinie, Unisławiu i Dąbrowie Chełmińskiej W środę byliśmy m.in. w Ostromecku - by bliżej przyjrzeć się pałacom i zagrać na jednym z zabytkowych fortepianów. Pojechaliśmy też do wsi Gzin, której dawni ... » więcej 2018-08-06, godz. 15:19 7 sierpnia 2018 - PiKnik w gminie Warlubie Jak wygląda wodospad nad rzeką Mątawą, jak wypoczywają harcerze z różnych regionów Polski nad jeziorem Rybno oraz dzieci w Zielonej Szkole w Rybnie? Co można ... » więcej 2018-08-03, godz. 19:50 6 sierpnia 2018 - PiKnik w Łabiszynie Lato nie odpuszcza, dlatego poniedziałkowy poranek spędziliśmy nad wodą. Po godzinie 9:00 odwiedziliśmy plażę w Smerzynie w gminie Łabiszyn. Porozmawialiśmy t ... » więcej 2018-08-03, godz. 17:33 5 sierpnia 2018 - PiKnik w Ciechocinku Może nie do końca na deptaku, ale na pewno w Ciechocinku był w niedzielę Wakacyjny PiKnik Polskiego Radia PiK. Od godz. 14:00 - 17:00 poznawaliśmy walory lec ... » więcej 2018-08-03, godz. 20:33 4 sierpnia 2018 - PiKnik w Tleniu Dlaczego Tleń nazywany jest ''Perłą Borów Tucholskich'', a Wda - nad którą leży ''Czarną Wodą"? Czemu ludzie zakochują się w Tleniu i lubią tu wracać? ''Wakac ... » więcej 2018-08-02, godz. 16:50 3 sierpnia 2018 - PiKnik w Wąpielsku Zdrada i kara. Co stało się z młodzieńcem, który paktował z Krzyżakami? Dlaczego w herbie gminy królują złota muszla i wstęga? Czy zamek w Radzikach miał szan ... » więcej 2018-08-01, godz. 13:20 2 sierpnia 2018 - PiKnik w Kruszwicy Naszą wizytę w Kruszwicy rozpoczęliśmy od spotkania z burmistrzem. Potem udaliśmy się na przystań nad Gopło, by porozmawiać z kapitanem stateczku "Rusałka", z ... » więcej
12345