Piątek, 04 grudnia 2020 r.   Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana
Polskie Radio PiK » Nauka i technologie
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-08-18, 14:19 Tatiana Adonis

Respirator naukowców z UTP czeka na badania kliniczne i na produkcję

Kończą się prace naukowców z UTP nad respiratorem./fot. Ryszard Wszołek/UTP
Kończą się prace naukowców z UTP nad respiratorem./fot. Ryszard Wszołek/UTP
Prace naukowców z bydgoskiego UTP nad respiratorem ratującym życie chorych na COVID-19 na finiszu. Wkrótce mają się rozpocząć badania kliniczne.
Prototyp stworzonego przez naukowców z UTP urządzenia wspomagającego pracę płuc działa. Teraz zespół pod wodzą profesora Tomasza Toplińskiego chcę stworzyć 10 sztuk wersji przedprodukcyjnej.

- Takiej, która będzie spełniała już wszelkie warunki po to, by te 10 sztuk móc skierować do badań klinicznych. To znaczy, to będą już takie wersję, które powinny przyszłości trafić do produkcji - mówi prof. Tomasz Topoliński.

W międzyczasie uczelnia uzyskała zgodę Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych na wprowadzenie respiratora CoViVENTIL, bo taką nosi nazwę urządzenie, do obrotu. Kiedy jest szansa na jego produkcję?

- My chcielibyśmy położyć tę wersję do badań klinicznych w końcu listopada, i chcielibyśmy, żeby natychmiast ruszyły badania kliniczne, które potrwają dwa, trzy, cztery miesiące, o ile pozyskamy środki, bo te badania, niestety, sporo kosztują. Gdy dostaniemy wyniki badań, wtedy może ruszyć produkcja. To musi być absolutnie pewne urządzenie.

Respirator stworzony przez zespół z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego uzyskał pozytywną ocenę konsultanta krajowego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, prof. Radosława Owczuka.
Respirator naukowców z UTP czeka na badania kliniczne i na produkcję (Popołudnie z nami)

Nauka i technologie

2020-12-03, godz. 09:37 Zakażeni SARS-CoV-2 po raz drugi mogą infekować innych. I chorować ciężej Osoby, które zostały zakażone wirusem SARS-CoV-2 po raz drugi mogą infekować innych. Mogą też przechodzić COVID-19 w sposób cięższy, niż przy pierwszej infekc ... » więcej 2020-11-07, godz. 08:20 Największa konferencja poświęcona dronom trwa w Toruniu [link do transmisji] Jak nowe technologie mogą pomoc w ratowaniu życia i zdrowia? - na to pytanie odpowiadają uczestnicy DroneTech w Toruniu. W tym roku impreza odbywa się online. » więcej 2020-11-02, godz. 18:10 Wierzą w siebie, chcą spełniać marzenia i być jak Ignacy Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Markowicach rywalizują w konkursie naukowym organizowanym przez Fundację PGNIG im. Ignacego Łukasiewicza. » więcej 2020-10-27, godz. 16:03 Odlotowe prezenty dla szkół - miłośnicy kosmosu będą w siódmym niebie! Teleskopy, lornetki, atlasy księżyca, obrotowe mapy nieba i przewodniki astronomiczne - do 16 kujawsko-pomorskich szkół biorących udział w marszałkowskim prog ... » więcej 2020-10-21, godz. 21:12 Gość z Cambridge wygłosi wykład o gwiazdach, czarnych dziurach i Noblu „Czarne dziury - Nagroda Nobla 2020” - to tytuł prelekcji, którą poprowadzi Joanna Piotrowska z Uniwersytetu w Cambridge. Wirtualne studio powstanie w czwarte ... » więcej 2020-10-20, godz. 15:10 20 października wieczorem spójrzmy w niebo! Przed nami noc meteorów! Chociaż zazwyczaj, tzw. 'spadające gwiazdy' liczymy - zamawiając życzenie - latem, to jak się okazuje, i w październiku możemy zaobserwować tego typu zjawisko. » więcej 2020-10-15, godz. 16:30 Gardena: super ziemniak wyhodowany m.in. przez uczonych z UTP Odporny na choroby, smaczny i ekologiczny... Do tego o pięknej nazwie Gardena. Taki ma być ziemniak przyszłości. Odmianę ma wprowadzić do uprawy konsorcjum, n ... » więcej 2020-10-07, godz. 14:31 UTP chce się przekształcić w Politechnikę. Uroczysta inauguracja i 70-lecie uczelni Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy zainaugurował nowy rok akademicki. Bydgoska uczelnia obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia istnienia. » więcej 2020-10-06, godz. 20:56 Naukowcy opracowali kolejną, szybszą wersję testu na koronawirusa Naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu (IChB PAN) opracowali kolejną wersję testu na obecność SARS-CoV-2, która jest dwa ... » więcej 2020-10-01, godz. 16:35 Wykłady z daleka, ćwiczenia z bliska. Tak uczelnie radzą sobie w pandemii Zajęcia hybrydowe - to słowo klucz w nowym roku akademickim w regionie kujawsko-pomorskim. W ten sposób kadra naukowa i studenci będą przez najbliższe miesiąc ... » więcej
1234567