Czwartek, 09 lipca 2020 r.   Imieniny: Lukrecji, Weroniki, Zenona
Polskie Radio PiK » Nauka i technologie
Małyssak
2020-04-07, 09:30 UTP/Redakcja

Komputery i serwery do walki z wirusem - sprzęt UTP udostępniony naukowcom

UTP apeluje o udostępnianie mocy obliczeniowej swoich komputerów na potrzeby nauki./fot. UTP
UTP apeluje o udostępnianie mocy obliczeniowej swoich komputerów na potrzeby nauki./fot. UTP
UTP włącza się do akcji folding@home, która daje możliwość wsparcia prac naukowców z całego świata starających się lepiej zrozumieć koronawirusa 2019 (2019-nCoV) i znaleźć na niego antidotum. Do realizacji tego zadania UTP przeznaczyło 30 serwerów.
Infekcja koronawirusem polega na związaniu białka na powierzchni wirusa z białkiem receptorowym w komórce płucnej. To białko wirusowe nazywa się białkiem szczytowym, a receptor jest znany jako ACE2. Przeciwciało terapeutyczne jest rodzajem białka, które może blokować wiązanie się białka wirusowego z jego receptorem w komórce płuc, zapobiegając w ten sposób infekcji wirusa.

Przeciwciało dla innego koronawirusa: SARS-CoV zostało już opracowane, ale aby powstały przeciwciała terapeutyczne dla 2019-nCoV, naukowcy muszą lepiej poznać strukturę białka wirusa. Należy zbadać nie tylko jeden kształt wirusowego białka kolca, ale wszystkie sposoby, jakimi białko porusza się i składa w alternatywne kształty, aby zrozumieć, jak wchodzi w interakcję z receptorem ACE2.

Modelowanie komputerowe pozwala osiągnąć ten cel. Wymaga jednak dużej mocy obliczeniowej. Do realizacji tego zadania UTP przeznaczyło 30 serwerów. Uczelnia zachęca do dołączenia do akcji folding@home i udostępnienia mocy obliczeniowej swojego komputera na potrzeby prac naukowców.

Instrukcja:

Ze strony https://foldingathome.org/start-folding/ należy pobrać i zainstalować klient oprogramowania
Po uruchomieniu klienta następuje przekierowanie na stronę https://client.foldingathome.org

Po kliknięciu "Change identity" należy ustawić nazwę użytkownika oraz podać numer drużyny TeamUTP: 257620 (hasło może zostać puste, więcej informacji na foldingathome.org) Typ choroby – należy zostawić "Any disease", bo w tej kategorii znajdują się badania nad COVID-19

Oprogramowanie jest bezpieczne, stworzone przez Uniwersytet Stanforda i korzysta tylko i wyłącznie z zasobów procesora i/lub karty graficznej, które w danej chwili są nieużywane. Już teraz wiele komputerów pracuje w tym samym celu, starając się o jak najszybsze opracowanie.

Nauka i technologie

2020-07-07, godz. 08:08 Moda na sukces! Sara Betkier z UTP z prestiżowym tytułem Kreator Mody Roku Sara Betkier, wykładowca z Katedry Wzornictwa Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Technologiczno - Przyrodniczego w Bydgoszczy otrzymała nagrodę Pol ... » więcej 2020-07-02, godz. 17:30 UMK jest w sieci europejskich uniwersytetów - w grupie siła i potencjał! Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jest już pełnoprawnym członkiem YUFE, czyli Konsorcjum Młodych Uniwersytetów dla Europy (Young Universities for the F ... » więcej 2020-07-02, godz. 13:22 Zdalny lot dronem online z odległości 333 km. Wielki sukces inżynierów z UTP Pierwszego w Polsce lotu dronem, kierowanym zdalnie z odległości 333 km, dokonali inżynierowie z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Wyda ... » więcej 2020-06-23, godz. 19:17 UTP: projekt budowy respiratora wchodzi w kolejny etap. Są pierwsze umowy Uczelnia stara się o uzyskanie zezwoleń m.in. na wyprodukowanie serii próbnej i przeprowadzenie badań technicznych i klinicznych. W minionym tygodniu podpisan ... » więcej 2020-06-20, godz. 12:15 Zielona drużyna promuje projekt ratowania terenów pozachemowskich Żółw Eustachy, sowa Natalia i żaba Łęgusia pojawią się w weekend na Wyspie Młyńskiej. Przybliżą mieszkańcom Bydgoszczy temat likwidacji zanieczyszczeń po dawn ... » więcej 2020-06-16, godz. 13:40 KE wszczęła postępowania antymonopolowe wobec firmy Apple Komisja Europejska wszczęła we wtorek dwa postępowania antymonopolowe wobec amerykańskiego giganta Apple. Jeśli uzna, że koncern naruszył unijne przepisy, moż ... » więcej 2020-06-05, godz. 19:14 2 mln zł dla firm na zwiększenie poziomu cyfryzacji Rusza konkurs dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw na projekty zwiększające poziom cyfryzacji w firmie - poinformowało w środę Ministerstwo Rozwoju. Dla najl ... » więcej 2020-05-31, godz. 21:50 Astronauci z kapsuły Dragon są już na pokładzie ISS Na ISS astronauci dołączyli w niedzielę do dwóch przebywających tam od kwietnia Rosjan Anatolija Iwaniszyna i Iwana Wagnera oraz Amerykanina Christophera Cass ... » więcej 2020-05-22, godz. 16:40 Rozgwieżdżony Toruń w obiektywie Piotra Majewskiego - zobacz to! Jest radiowcem, ale także miłośnikiem i pasjonatem astronomii. Nasz radiowy kolega Piotr Majewski ma dla Państwa nowy filmowy kosmiczny projekt, który już dzi ... » więcej 2020-05-21, godz. 17:21 Chińscy hakerzy podejrzani o cyberatak na easyJet Za atakiem hakerskim na linię lotniczą easyJet mogli stać hakerzy z Chin - podaje Reuters, powołując się na źródła znające ustalenia śledztwa w tej sprawie. W ... » więcej
1234567