Czwartek, 14 listopada 2019 r.   Imieniny: Rogera, Serafina, Wawrzyńca
Polskie Radio PiK » Dwie strony ekranu » Archiwum audycji » 2016
2016-03-07, 14:42 Adam Droździk

Styczeń

31 stycznia 2016

W ostatniej styczniowej audycji "Dwie Strony Sztuki" zaprezentowaliśmy m.in. recenzje książek - "7 Dni. Świat Andrzeja Turskiego" oraz "Królowe Przeklęte" opowiadającej o życiu kobiet, które zainspirowały Hollywood. Naszymi gościem był dr Przemysław Grzybowski, opowiadający o swojej książce "Śmiech w edukacji", która zwyciężyła w plebiscycie "Najlepsza Ksiażka Roku 2015" w kategorii "poradniki". Pojawiła się również reżyserka Karolina Bileawska, opowiadająca o swoim nagradzanym na całym świecie filmie pt. "Mów mi Marianna", obecnego od 29 stycznia na ekranach kin. Na dużym ekranie spotkać można także nominowany do Oskara, węgierski film "Syn Szawła", a na naszej antenie gościł laureat "Brązowej Żaby" za zdjęcia, z nagrodą w ramach Camerimage 2015 - również dla operatora Matyas Erdely.
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki, cz. 1
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki, cz. 2

24 stycznia 2016

W kolejnym wydaniu audycji spotkaliśmy się z twórcami amatorskiego dokumentu "Love - Bydgoski Film Deskorolkowy" w reżyserii bydgoszczanina, Igora Zielińskiego. Mówiliśmy o węgierskim kandydacie do Oskara, w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny - "Syn Szawła" - już w na ekranach kin, na Kujawach i Pomorzu m.in. w bydgoskim kinie Orzeł i toruńskim kinie Centrum. Wrócił temat budowy siedziby Festiwalu Camerimage - o budowie takiego centrum mówi się od lat, potrzeba jednak ogromnych funduszy. Czy Ministerstwo Kultury dofinansuje budowę nowego obiektu w Bydgoszczy, w którym miałby się odbywać Festiwal Camerimage? Szef festiwalu Marek Żydowicz wrócił z rozmów w stolicy. Było również spotkanie z Anną Król, autorką książki "Rzeczy - Iwaszkiewicz intymnie" oraz recenzje książek: "Broniewski - miłość, wódka, polityka" autorstwa Mariusza Urbanka, "Historia Kina Polskiego" Darka Foksa oraz "10 bram świata" Tadeusza Bieckiego.
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki, cz. 1
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki, cz. 2

17 stycznia 2016

W kolejnej, styczniowej audycji "Dwie Strony Sztuki" spotkaliśmy się z twórcami filmu pt. "Ekscentrycy. Po słonecznej stronie ulicy" i przedstawiliśmy relację z przedpremierowego pokazu filmu w Toruniu. O obrazie opowiedzieli m.in. reżyser Janusz Majewski, Anna Dymna oraz Maciej Stuhr i Sonia Bohosiewicz. Sięgnęliśmy po recenzje kolejnych książek, które poprzez udział w konkursie zasiliły również zbiory naszych słuchaczy. Spotkaliśmy się z autorkami "Przewodnika po Bożym Narodzeniu" oraz przedstawiliśmy relacje z wręczenia "Złotych Globów" i "Paszportów Polityki". Całości dopełniła muzyka z filmu "Ekscentrycy".
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki, cz. 1
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki, cz. 2

10 stycznia 2016

W drugiej w 2016 roku odsłonie programu "Dwie strony sztuki" gościliśmy Annę Karpińską - toruńską pisarkę, Agatę Kuleszę, Kingę Dębską, Gabrielę Muskałę a także Edgara Ramireza. Tym samym mowa była o filmach, które premierowo zaistniały już na ekranach kin oraz książkach, które oczywiście można było wygrać, podobnie jak zaproszenia na pokaz specjalny filmu Janusza Majewskiego, pt. "Ekscentrycy".
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki, cz. 1
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki, cz. 2

3 stycznia 2016

W pierwszej w 2016 roku odsłonie programu "Dwie strony sztuki" spotkaliśmy się z twórcami filmu pt. "Słaba płeć" - o swoich rolach opowiadali Olga Bołądź, Katarzyna Figura, Piotr Głowacki i Piotr Adamczyk. Spotkaliśmy się również z Mariką Krajniewską - autorką książki pt. "Schronisko". Przedstawiliśmy recenzuje dwóch książek - "Dziewczyna z pociągu" Pauli Hawkins i "Dziady" Pawła Goźlińskiego.
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki, cz. 1
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki, cz. 2