Niedziela, 05 lipca 2020 r.   Imieniny: Marii, Antoniego
Polskie Radio PiK » Miłego Dnia !
MOJA GAZETKA (20/0011/06/2020)

Psychologia zdrowego człowieka

W każdą środę ok. godz.14.45 przyglądać się będziemy bliżej temu, jak funkcjonujemy oraz czego tak naprawdę potrzebujemy do szczęścia. Przy okazji każdego spotkania dr psychologii Joanna Rajang z firmy Personel System podpowie nam, jak budować i dbać o dobre relacje z drugim człowiekiem, a także jak odnaleźć samego siebie w tym zagonionym - pełnym pokus ale i pułapek świecie. Do wysłuchania środowych spotkań zaprasza Kamila Zroślak.

Rok starsi

Polskie Radio PiK - Psychologia zdrowego człowieka - Rok starsi
Przybywa nam lat. Nie ma na to rady! Na przełomie roku, gdy celebrujemy zakończenie starego roku i witamy nowy, mamy wielkie nadzieje, że ten nadchodzący rok będzie lepszy, bogatszy, weselszy, zdrowszy, itd. Co do jednego jednak nie możemy mieć żadnej nadziei! Nie będziemy młodsi. Czasu nie potrafimy cofnąć! Dwudziestu lat nie będziemy już mieli! Jak się starzeć? Jak akceptować upływ lat? Doradza psycholog Joanna Rajnag.

Prezenty

Polskie Radio PiK - Psychologia zdrowego człowieka - Prezenty
Prezenty powinny sprawiać radość, ale bywamy zakłopotani, gdy ktoś zapyta "co chciałabyś pod choinkę?" Z drugiej strony trudno się cieszyć z nietrafionego prezentu. Jak poradzić sobie z emocjami świątecznymi doradza psycholożka dr Joanna Rajang.

Wigilia w pracy

Polskie Radio PiK - Psychologia zdrowego człowieka - Wigilia w pracy
To trudny moment dla wielu osób. Zwyczaj zasiadania przy wspólnym stole, składania sobie życzeń i łamania się opłatkiem bywa często wymuszony przez pracodawcę. Mamy problem z robieniem czegoś na siłę i wbrew sobie. Co zrobić, by spotkanie Wigilijne w pracy było przyjemne?

Obrażanie

Polskie Radio PiK - Psychologia zdrowego człowieka - Obrażanie
Czy jesteśmy obrażani? Czy obrażamy? Nie obrażać oraz nie dać się obrażać to prawdziwa sztuka. W grę wchodzą emocje i uczucia. Jest wiele sposobów aby uporać się z problemem a przy tym wzmocnić naszą asertywność. O obrażaniu kogoś i obrażaniu się z dr Joanna Rajang rozmawia Kamila Zroślak.

25 listopada

Polskie Radio PiK - Psychologia zdrowego człowieka - 25.11.2015

Którędy po rozwój

Polskie Radio PiK - Psychologia Zdrowego Człowieka - Którędy po rozwój
Przekonanie, że brak "mgr" przed nazwiskiem utrudnia a nawet uniemożliwia rozwój kariery, okazuje się być barierą, którą sami sobie stawiamy. Możliwości kształcenia jest o wiele więcej niż się wydaje. Wystarczy jedynie zdać sobie z tego sprawę, o czym przekonuje nasz ekspert dr psychologii Joanna Rajang.

Mieszkanie z rodzicami

Polskie Radio PiK - Psychologia Zdrowego Człowieka - Mieszkanie z rodzicami
Mieszanie pod jednym dachem bywa bardzo trudne, zarówno dla rodziców jak i dla dorosłego dziecka. Zdarzają się "zgrzyty", bo rodzice chcą mieć wpływ na życie dziecka. Ingerują w imię i troski o dziecko. Z kolei dziecko dąży do tego aby się uniezależnić. Jak zaprowadzić zgodę i wzajemny szacunek?

Damsko-męska przyjaźń

Polskie radio PiK - Psychologia Zdrowego Człowieka - Damsko-męska przyjaźń
Mawia się, że przyjaźń między mężczyzną i kobietą nie istnieje. Wielu twierdzi, że taka relacja niesie za sobą jakieś ukryte intencje a kończy się w momencie, gdy któraś ze stron zakocha się w tej drugiej. Relacje między przyjaciółmi są trudne do zaakceptowania przez partnerów każdej ze stron. Rządzą się jednak swoimi prawami.

Rozstanie

Polskie Radio PiK - Psychologia zdrowego człowieka - Rozstanie
Trudny temat... Niezależnie od tego z kim się rozstajemy, proces tego rodzaju zmiany odbywa się na dwóch płaszczyznach - emocjonalnej i racjonalnej. Porównać go można do pożegnania kogoś i czegoś, co już nigdy nie wróci. Elementem rozstania jest czas żałoby. Jak przebiega proces rozstania, i jak sobie z nim radzić?

Cienka granica uzależnienia

Polskie Radio PiK - Akadamia zdrowego człowieka - Cienka granica uzależnienia
Gry komputerowe, sport, podróżowanie, itp. - kiedy pasja a kiedy uzależnienie? Bardzo łatwo przekroczyć granicę i to, co kochamy zaczynamy wykonywać z przymusu. Życiowe wartości i inne potrzeby schodzą na plan dalszy. Popadamy w uzależnienie. Trudno uchwycić moment, gdy przekraczamy tą niewidzialną granicę. A jak jej nie przekroczyć podpowiada dr psychologii Joanna Rajang w rozmowie z Kamilą Zroślak.
12