Piątek, 18 września 2020 r.   Imieniny: Irmy, Stanisława, Ireny
Grand PiK
Polskie Radio PiK » Grand PiK » Zgłoszone utwory konkursowe
wczasy
2020-08-17, 00:30 Magdalena Gill

Konkurs Akademicki Grand PiK 2020

„Bit-bokserzy"

Producent: Uniwersytet Warszawski
Autor/Autorzy: Kinga Rudaś
Realizacja:
Czas: 12’28”
Streszczenie:
Reportaż przybliża słuchaczom, czym jest beatbox. Bohaterami audycji są trzej beatboxerzy, którzy od lat zajmują się tą formą muzyki, zdobywając przy tym znaczące wyróżnienia na branżowych konkursach.
Audycja zaczyna się od wprowadzenia słuchaczy do świata beatboxu. Wskazuje jak rozpoczęła się ta muzyczna przygoda każdego z bohaterów. Pokazuje, jakimi technikami posługują się muzycy i ile pracy wkładają, by szlifować swoje umiejętności. W audycji mowa jest również o nierówności płciowej. Bohaterowie na końcu robią podsumowanie zysków i strat. Beatbox to pasja, która zmieniła ich życie.
Tytuł audycji – „Bit-bokserzy” - podkreśla trudność wyjaśnienia, czy beatbox stoi bliżej muzyki, czy sportu. Gdzie przebiega granica i kto o niej decyduje? Czy to pasja, która wymaga duszy, czy jedynie sprawności?
„Bit-bokserzy"

„Błąd systemu"

Producent: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego Radio
Autor/Autorzy: Sandra Folerzyńska
Realizacja:
Czas: 25’25”
Streszczenie:
Reportaż jest opowieścią o błędach - gdy zawodzą dorośli, choć tak bardzo potrzebujemy ich pomocy. Pomoc jednak nie nadchodzi, a ciemne chmury przysłaniają to, co w nas najpiękniejsze. Autobiografia dorosłej już kobiety, której słuchano, lecz tak naprawdę nikt jej nie usłyszał.„Błąd systemu"

„Bombinho"

Producent: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego IKS Bydgoszcz
Autor/Autorzy: Paulina Śmiłowska
Realizacja:
Czas: 15’28”
Streszczenie:
„Bombinho" to reportaż o pasji. Mała dziewczynka, dla której piłka nożna to cały świat, robi wszystko, by spełnić marzenie o byciu najlepszym zawodnikiem. Pomimo przeciwności, jakie spotyka na swojej drodze, jej upór w końcu zostaje wynagrodzony.
„Bombinho"

„Chrumkowo”

Producent: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego IKS Bydgoszcz
Autor/Autorzy: Monika Komisarek
Realizacja:
Czas: 16’11”
Streszczenie:
Autorka przenosi słuchaczy do świata, w którym świnia to członek rodziny i najlepszy przyjaciel człowieka . W Azylu dla świń Chrumkowo, jego założycielki Ania i Dobrawa opowiadają o swojej miłości do zwierząt i o tym jak to się stało, że pod opieką mają tych, których inni mają tylko na talerzach.
„Chrumkowo”

„Czerwone maki"

Producent: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego Radio
Autor/Autorzy: Katarzyna Kołodziejska
Realizacja:
Czas: 22’30”
Streszczenie:
Jak zaczynała się II wojna światowa oczami pięciolatki? Jak wiele razy można zostać ocalonym i po 80 latach nie zdawać sobie z tego sprawy? Czy kiedyś rzeczywiście było lepiej oraz ile cierpliwości do nowoczesności mają nasi dziadkowie? „Czerwone Maki" to wspomnienia i przemyślenia Pani Krysi, babci autorki reportażu. Bohaterka to pogodna kobieta, która zawsze pracowała z ludźmi w rytm pieśni, mimo upływu lat wciąż poruszającej jej serce a teraz zabierającej w opowieść o życiu i dumie.
„Czerwone maki"

„Mówili na mnie Zdzisław Boss"

Producent: PR Szczecin
Autor/Autorzy: Paulina Zaremba
Realizacja: Aleksandra Mazur-Woroniecka
Czas: 31’50”
Streszczenie:
Jedni nazywają to historią, inni opowieścią o dawnych czasach, natomiast dla Zdzisława Konieczyńskiego to przebyte życie, lata młodości i doświadczeń, możliwość odwiedzenia najrozmaitszych zakątków Ziemi oraz pielęgnowanie tego, co dla niego najbardziej wartościowe.
Wraz z nim kroczyła historia ostatnich kilkudziesięciu lat Szczecina, Polski i świata. Pasja, upór i determinacja sprawiły, że stał się bossem nie tylko na statku, ale także w swoim rejsie przez życie.

„Mówili na mnie Zdzisław Boss”- to debiutancki reportaż Pauliny Zaremby, realizacja dźwięku Aleksandry Mazur – Woronieckiej.
„Mówili na mnie Zdzisław Boss"

„Piąty dzień listopada 94-ego roku"

Producent: Uniwersytet Warszawski
Autor/Autorzy: Kinga Rudaś
Realizacja:
Czas: 9’59”
Streszczenie:
Przeszukując gazetę wydaną w dniu, kiedy się narodziłam, trafiłam na z pozoru nieciekawą informację. Oto piątego listopada 1994 roku wyprodukowano na Żeraniu FSO pierwszego Opla Astrę. Po kilku dniach doznałam olśnienia – cóż za zbieg okoliczności!
Audycja opowiada o przygodzie, która wydarzyła się w mojej rodzinie. Mój tata w 2001 roku zagrał w teleturnieju Telewizji Polskiej pt. ”Jaka to melodia” i wygrał samochód – Opla Astrę. W audycji rodzice opowiadają po kolei, jak do tego doszło i wspominają okoliczności tego teleturnieju.

Na koniec audycji rzucam dodatkowe światło na zaistniałą sytuację.
Audycja opowiada ciepłą rodzinną historię, a poprzez nią mówi o nieprzewidywalności losu.
„Piąty dzień listopada 94-ego roku"

„Radiowa tablica ogłoszeń"

Producent: Radio UJOT Kraków
Autor/Autorzy: Paulina Pikiewicz
Realizacja:
Czas: 4’20”
Streszczenie:
Audycja została zrealizowana 12 grudnia 2019 roku w Radiu Ujot.fm. Prowadzące podczas audycji na żywo, prezentowały słuchaczom wybrane produkty: dwie wiertarko-wkrętarki, głośniczek przenośny marki Pentanol-Brax oraz paletkę pingpongową wraz z dwoma piłeczkami i wygodnym pokrowcem. W trakcie audycji zaprezentowano dwa bloki reklamowe. Prezentujemy je Państwu w materiale
„Radiowa tablica ogłoszeń"

„Spotkanie z myślą Hanny Arendt"

Producent: Radio UJOT Kraków
Autor/Autorzy: Paulina Pikiewicz, Weronika Stencel
Realizacja:
Czas: 63’50”
Streszczenie:
Audycja została zrealizowana w Radiu Ujot.fm dnia 10 czerwca 2019 roku.
Gościem Pauliny Pikiewicz i Weroniki Stencel była Anna Czepiel, autorka książki, pt. „Szczęśliwy człowiek kontra dobry obywatel? Zmagania z myślą Hanny Arendt". Książka ta stała się pretekstem do rozmowy o koncepcji polityki niemieckiej myślicielki, Hanny Arendt.
„Spotkanie z myślą Hanny Arendt"