Wtorek, 12 listopada 2019 r.   Imieniny: Renaty, Witolda, Jozafata
Grand PiK
Polskie Radio PiK » Grand PiK

Grand PiK 2019

Statuetka Grand PiK
Statuetka Grand PiK
Konkurs Artystycznych Form Radiowych od lat skupia najbardziej interesujących artystów sztuki radiowej. Ideą Konkursu jest wykorzystywanie nowatorskich i oryginalnych form ekspresji w realizowanych utworach, aby jak najpełniej wyrazić indywidualny, autorski aspekt dzieła. Jest to jedyny tego typu konkurs w Polsce.

Towarzyszące Konkursowi Warsztaty Sztuki Radiowej tworzą natomiast unikatową platformę wymiany doświadczeń i oceny artystycznych poszukiwań twórców. Szczególnie cennym elementem warsztatów są gorące dyskusje prowadzone przez mistrzów, mentorów oraz początkujących autorów nad wartością i przesłaniem konkursowych utworów. Nadesłane dzieła ocenia profesjonalne jury, którego członkami są uznani i wybitni reportażyści, realizatorzy, reżyserzy i aktorzy.

W Konkursie uczestniczy corocznie kilkadziesiąt utworów, które różni gatunek, ale łączy sztuka. Są to zarówno słuchowiska, reportaże, audycje publicystyczne, dokumenty, jak i inne formy nie mieszczące się w zdefiniowanych gatunkach radiowych. Historia konkursu pokazuje ich ewolucję, a próby artystycznej konwersji przynoszą zaskakujące rezultaty.

Otwarta formuła Konkursu obejmuje również producentów – mogą nimi być nadawcy publiczni, a więc spółki Polskiego Radia, ale także stacje komercyjne, twórcy niezależni i podmioty zagraniczne. Z roku na rok rośnie zainteresowanie nie tylko autorów, ale i odbiorców artystycznej twórczości radiowej.

W tym roku poszerzamy formułę o Warsztaty dla Studentów, adeptów dziennikarstwa i konkurs na najlepszą „amatorską” pracę. Zależy nam na propagowaniu sztuki radiowej właśnie już wśród studentów dziennikarstwa, zachęcając ich do obserwacji ludzi, wydarzeń, zjawisk i przedstawienia swoich wizji w formie reportażu radiowego. Konkurs Akademicki będzie okazją do poddania się ocenie profesjonalnego jury, a warsztaty będą praktyczną nauką sztuki radiowej.

Termin oraz miejsce konkursu i warsztatów: 9-12 kwietnia 2019 r., studio radiowe im. Jeremiego Przybory w bydgoskiej siedzibie Polskiego Radia PiK.

Nagrody Konkursu Artystycznych Form Radiowych

Nagroda Główna Grand PiK - 15.000 zł i statuetka Grand PiK
Fundator Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki

Nagrody specjalne :

10.000 zł – fundator prof. dr hab. Piotr Gliński Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
5.000 zł – fundator Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
5.000 zł – fundator Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski
5.000 zł – fundator Prezydent Miasta Toruń Michał Zaleski

Nagroda im. Michała Jagodzińskiego 3.000 zł i statuetka – fundator Polskie Radio PiK

Wyróżnienie 2.000 zł - fundator Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy

Wyróżnienie rzeźba autorstwa Aleksandra Dętkosia – fundator senator RP Andrzej Kobiak

Nagroda rzeczowa : czytnik e-book - fundator Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego


Nagrody Akademickiego Konkursu Artystycznych Form Radiowych

Nagroda Główna 3.000 zł - fundator Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji


Wyróżnienie 2.000 z ł - fundator Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy