Poniedziałek, 19 listopada 2018 r.   Imieniny: Seweryny, Maksyma, Salomei
Grand PiK
Polskie Radio PiK » Grand PiK » Grand PiK 2015
2015-09-11, 10:18 Ireneusz Sanger

Nagrody Grand PiK 2015

Laureaci i fundatorzy nagród
Laureaci i fundatorzy nagród
"Chichot Szatana" (Satan’s Chuckle) Żanety Walentyn i Michała Słobodziana z Polskiego Radia PiK zdobył Nagrodę Główną Międzynarodowego Konkursu Artystycznych Form Radiowych Grand PiK 2015. Autorzy otrzymali statuetkę oraz 15 tys. zł. Fundatorem nagrody jest Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Zwycięski utwór to pełen napięcia reportaż śledczy o sekretach i kłamstwach otaczających kopalnię soli w Polsce. Jury podkreśliło w werdykcie, że "autorzy stworzyli znakomite dzieło stawiające pytania o odpowiedzialność władz lokalnych za sytuację w mieście". Zdaniem jurorów to dziennikarstwo śledcze najwyższej próby.Równorzędne Nagrody Specjalne o wartości 5 tys. zł każda, ufundowane przez Prezydentów Bydgoszczy i Torunia otrzymały utwory "Jedność" (Unity) autorstwa Marty Rebzdy oraz "Świat nie jest dobry na serce" (The World Is No Good for Your Heart) autorstwa Marii Brzezińskiej oraz Grzegorza Tylca z Radia Lublin.

"Jedność" to historia z okresu II wojny światowej nacechowana osobistym doświadczeniem bohatera. To radiowy film drogi, w którym determinacja autora prowadzi do pozytywnego zakończenia tej tragicznej historii.

Z kolei "Świat nie jest dobry na serce" został doceniony przez jury za nowatorski i nieszablonowy sposób prezentacji poezji w słuchowisku. Autorom udało się przetransponować poezję na język metafory w reality show.

Marta Rebzda za "Jedność" zdobyła też nagrodę uczestników Warsztatów Sztuki Radiowej, towarzyszących Konkursowi. Nagrodę w wysokości 1 tys. zł ufundował Prezydent Włocławka.

W internetowym Plebiscycie na najciekawszy utwór Międzynarodowego Konkursu Artystycznych Form Radiowych Grand PiK najwięcej głosów internautów otrzymał utwór: "Powód do życia" Hanny Wilczyńskiej-Toczko z Radia Gdańsk. Nagrodę dla autorki w wysokości 1 tys. zł ufundowały Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy.

Autorką wyróżnionej recenzji została Alina Dąbrowska. W nagrodę otrzyma tablet ufundowany przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego oraz obraz bydgoskiego malarza.

Organizatorem Konkursu Artystycznych Form Radiowych Grand PiK jest Polskie Radio PiK - Regionalna Rozgłośnia Polskiego Radia w Bydgoszczy. Imprezę zorganizowano po raz pierwszy w 2007 r., wcześniej rozgłośnia zapraszała na konkursy reportażu. Z czasem rozszerzono formułę. Konkursowe utwory różni gatunek, ale łączy sztuka. Są to reportaże, słuchowiska, formy dokumentalne i eksperymentalne. Od 2013 r. impreza przyjęła międzynarodowy charakter.

W bieżącym roku oprócz twórców z Polski, reprezentujących rozgłośnie radia publicznego oraz producentów niezależnych, uczestniczyli przedstawiciele Australii, Francji, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Chorwacji.

Nadesłano łącznie 28 utworów, z których po preselekcji o nagrody walczyło 15. Oceniało je jury w składzie: Anna Elisabeth Jessen - duńska dokumentalistka radiowa i telewizyjna, laureatka Prix Italia; Janina Jankowska - mistrzyni reportażu, laureatka Prix Italia; Katarzyna Michalak - reportażystka, laureatka Prix Italia i Prix Europa; Ljubomir Pauzin - chorwacki pisarz i tłumacz oraz Krzysztof Czeczot - aktor, reżyser i dramaturg.

Konkursowi towarzyszyły Warsztaty Sztuki Radiowej prowadzone przez Wojciecha Markiewicza. Przesłuchania konkursowe, dyskusje uczestników i obrady jury odbywały się w Pałacu Romantycznym w Turznie koło Torunia.

Galę finałową z udziałem przedstawicieli KRRiT, władz województwa i samorządów uświetnił występ Zbigniewa Wodeckiego i Renaty Zarębskiej.

Patronat nad konkursem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Wojewoda Kujawsko-Pomorski oraz Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.