Środa, 25 listopada 2020 r.   Imieniny: Erazma, Katarzyny
Polskie Radio PiK » Kultura
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-11-21, 11:50 Iwona Muszytowska/Rzeszotek

Nie tylko gotyk. Konferencja o toruńskiej secesji

Zrzut ekranu z jednej z prezentacji.
Zrzut ekranu z jednej z prezentacji.
Kamienice przy ulicy Mickiewicza, Prostej czy Szerokiej w Toruniu to tylko niektóre obiekty zbudowane w stylu secesyjnym. Właśnie im poświęcona była konferencja z cyklu „Zabytki młodszego pokolenia”, którą zorganizowała Książnica Kopernikańska.
Jedenasta edycja wydarzenia odbywała się online. Jak powiedział Marek Ospalski z Książnicy „uczestnicy spotkania mówili nie tylko o secesyjnej architekturze, ale też o rzemiośle, plastyce, twórcach i pienikach”.

- Iwona Jastrzębska-Puzowska z Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy opowiadała o berlińskiej secesji. Michał Pszczółkowski z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku mówił również o secesji ukrytej - rzeczach, których na co dzień nie oglądamy, dlatego że znajdują się one na przykład w mieszkaniach prywatnych. Katarzyna Kluczwajd z Książnicy Kopernikańskiej wygłaszała referat o pejzażu architektonicznym miasta z początku XX wieku. Była również prelekcja poświęcona toruńskim specjałom - „Piernikarski zabytki okresu secesji”. Opowiadała o nich Anna Kornelia Jędrzejewska z Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, czyli Bydgoszcz, Gdańsk i Toruń - konferencja poświęcona toruńskiej secesji - wymieniał Marek Ospalski.

W programie konferencji znalazła się także prezentacja filmiku, który powstał podczas Toruńskich Spacerów Fotograficzych.

Konferencja prezentowana była na facebookowym profilu toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej. Cały czas jest dostępna.
Mówi Marek Ospalski
Relacja Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek (Śniadanie z Muzami)

Kultura

2020-11-24, godz. 22:02 Andrzej Maria Marczewski nie żyje. Reżyser, autor, dramaturg Dyrektor wielu teatrów w Polsce, m.in. Teatru Polskiego w Bydgoszczy w latach 1988 - 1994, a dodatkowo w 1991 pełnił obowiązki dyrektora naczelnego bydgoskiej ... » więcej 2020-11-23, godz. 20:11 Jakub Małecki prezentuje książkę „Saturnin”. Książnica Kopernikańska zaprasza Spotkanie online z pisarzem Jakubem Małeckim organizuje we wtorek (24 listopada) toruńska Książnica Kopernikańska. Będzie to jednocześnie promocja jego nowej ... » więcej 2020-11-22, godz. 21:01 Pierwszy raz online. Kasia Lins promowała w Toruniu płytę „Moja wina" Miała wystąpić na żywo, ale zobaczyliśmy ją online. Kasia Lins promowała w Toruniu w Centrum Kultury Dwór Artusa swoją najnowszą płytę „Moja wina'. » więcej 2020-11-22, godz. 18:56 O tym warto sobie przypominać. Plakaty Katarzyny Boguckiej na wystawie [zdjęcia] Katarzyna Bogucka prezentuje swoje plakaty w bydgoskiej Galerii Miejskiej bwa. Wystawę można oglądać tylko online. » więcej 2020-11-22, godz. 15:27 Wirtualny spacer śladami bydgoskich fotografistek. Farbiarnia zaprasza Ten projekt był przygotowywany przez kilka miesięcy i jest już gotowy! Bydgoska Farbiarnia proponuje wirtualny spacer śladami bydgoskich fotografistek. » więcej 2020-11-22, godz. 10:51 Natalia Walewska i jej płyta „Perły Polskiej Kultury". Wśród kompozytorów - Piotr Salaber Natalia Walewska jest skrzypaczką wszechstronną. Koncertmistrzyni Orkiestry Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, koncertująca skrzypaczka, doskonale wykształcona ... » więcej 2020-11-22, godz. 07:15 Vołosi zapraszają na drugi koncert festiwalu Muzyka u źródeł Pod tą nazwą zadebiutowali w 2010 roku na Festiwalu Nowa Tradycja, zdobywając wszystkie nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe. Dziś Vołosi, a kiedyś (w 2007 ... » więcej 2020-11-21, godz. 20:13 James Richards ze Złotą Żabą Festiwalu Energa Camerimage Autor zdjęć filmowych Joshua James Richards otrzymał Złotą Żabę w konkursie głównym Festiwalu Energa Camerimage za film „Nomadland”. Konkurs filmów polskich w ... » więcej 2020-11-21, godz. 14:15 „Muzyka u Źródeł” - koncerty dostępne online. Bezpłatnie! Szymon Nehring, zespół Vołosi, wykonawcy Studia Accantus, Polski Chór Męski oraz Barock Quartet - to artyści, którzy wystąpią podczas tegorocznego Festiwalu M ... » więcej
1234567