Poniedziałek, 26 października 2020 r.   Imieniny: Lucjana, Ewarysta, Damiana / Uruchomiono odbudowany po wojnie nadajnik w Toruniu (1947)
Polskie Radio PiK » Kultura
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-10-15, 14:36 Iwona Muszytowska-Rzeszotek/Redakcja

Referendum ws. powstania Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu? Na razie jest petycja

Inicjatorzy przeprowadzenia referendum. Fot. Iwona Muszytowska-Rzeszotek
Inicjatorzy przeprowadzenia referendum. Fot. Iwona Muszytowska-Rzeszotek
Petycja w sprawie przeprowadzenia referendum w zakresie celowości finansowania budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage wpłynęła do Urzędu Miasta w Toruniu.
Zdaniem przedstawicieli Obywatelskiego Torunia oraz Zielonego Torunia , tak ważna i kosztowna decyzja wymaga konsultacji z mieszkańcami.

- W Toruniu konsultuje się przedsięwzięcia za 20 tysięcy zł, które wydawane są z kasy miasta, a nie konsultuje się przedsięwzięcia za 200 mln. Zdecydowano o wydaniu kolosalnej sumy na infrastrukturę odbywającego się raz do roku niszowego zjazdu branżowego. Dlatego zwracamy się o pilne przeprowadzenie referendum lokalnego - mówił podczas konferencji prasowej Ryszard Mosiołek.

- Petycja trafi do merytorycznej komisji - wyjaśnia Marcin Czyżniewski - przewodniczący Rady Miasta.

- Niezależnie od stanowiska komisji petycji będzie ona rozpatrywana przez wszystkich radnych. Radni Torunia wielokrotnie dyskutowali nad kwestią zasadności pomysłu budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage, za każdym razem dochodząc do wniosku, że jest to inicjatywa, która będzie służyć miastu. To ważne europejskie miejsce poświęcone sztuce filmowej, upowszechnianiu filmów, ich produkcji, a być może także kształcenia przeszłych filmowców - powiedział Marcin Czyźniewski.

Protestujący poinformowali także o powstaniu komitetu społecznego, który już pracuje nad projektem uchwały o przeprowadzeniu referendum. Pod wnioskiem musi podpisać się minimum 300 osób, wówczas dokument trafi do przewodniczącego Rady Miasta.
Materiał Iwony Muszytowskiej - Rzeszotek (Popołudnie z nami)
Toruń

Kultura

2020-10-25, godz. 17:51 „Zamknięte” – wystawa Piotra Bułhaka w bydgoskiej Farbiarni Jest młodym fotografem i podróżnikiem. Mieszka i pracuje w Warszawie. Kilka lat temu w Iranie zrealizował niezwykły projekt. » więcej 2020-10-25, godz. 13:48 „Czy ryby śpią?” - pierwsza premiera Teatru Kameralnego w Bydgoszczy W sobotę (24 października) młodzi widzowie zobaczyli przedstawienie „Czy ryby śpią?”. Była to pierwsza premiera reaktywowanego Teatru Kameralnego w Bydgoszczy ... » więcej 2020-10-25, godz. 11:45 Ruchomy Ogród Szekspirowski przy Baju Pomorskim w Toruniu [zdjęcia] Takiego projektu jeszcze nie było. Szekspirowski Ogród otwarty zostanie w Toruniu przy Teatrze Baj Pomorski. » więcej 2020-10-25, godz. 07:30 Ważne miejsca i chwile. Wystawa Hanny Zawadzkiej-Pleszyńskiej „Zwiastun” to tytuł najnowszej wystawy szubińskiej artystki Hanny Zawadzkiej-Pleszyńskiej, która otwarta została w Muzeum Ziemi Szubińskiej. Na prezentowanych ... » więcej 2020-10-24, godz. 21:14 Włosko-polski film z główna nagrodą Tofifest Film „Sole” zdobył Grand Prix 18. Festiwalu Filmowego Tofifest w Toruniu. W konkursie On Air prezentowanych było w tym roku 11 obrazów. » więcej 2020-10-23, godz. 20:06 Dominik Księski z nagrodą za książkę o górach! To o wędrówce po Karpatach Książka „Ogień to druga woda czyli Łuk Karpat” żninianina Dominika Księskiego, choć ukazała się dopiero w połowie września, na Międzynarodowych Targach Książk ... » więcej 2020-10-22, godz. 19:15 Tofifest 2020: „W cieniu ciemności” - filmowa premiera i spotkanie z Krystyną Jandą Premiera filmu reżysera Wojtka Skrobiszewskiego i emocjonujące spotkanie online z Krystyną Jandą. To kolejny dzień festiwalu filmowego Tofifest w Toruniu. » więcej 2020-10-22, godz. 09:40 „Operowy zawrót głowy” i „Cosi fan tutte”! Dwie premiery w bydgoskiej Operze Nova 7 listopada Opera Nova zaprasza dzieci na premierę familijnego spektaklu muzycznego „Operowy zawrót głowy”, a 28 listopada - na premierę opery Mozarta „Cosi f ... » więcej 2020-10-21, godz. 18:49 Bydgoszcz Jazz Festiwal. Na początek Sinatra i Elvis, teraz kolej na bitwę jazzmanów Sinatra kontra Presley - ten projekt muzyczny zainaugurował we wtorek, 20 października, międzynarodowy, 18. Bydgoszcz Jazz Festival. Ten pierwszy koncert był ... » więcej 2020-10-21, godz. 18:00 Marcel Woźniak: jeździ, śledzi, notuje - i publikuje. O Tyrmandzie! Pierwszą książkę o Leopoldzie Tyrmandzie napisał cztery lata temu, teraz toruński pisarz i reżyser proponuje drugie, jeszcze bardziej obszerne wydawnictwo. Ks ... » więcej
1234567