Piątek, 04 grudnia 2020 r.   Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana
Polskie Radio PiK » Kultura
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-10-01, 19:14 Redakcja, Monika Siwak

Dziennikarze z Zielonej Góry i Łodzi najlepsi na Konkursie Grand PiK 2020 [wideo i zdjęcia]

Laureaci, jurorzy i goście gali Konkursu Grand PiK 2020. Fot. Ireneusz Sanger
Laureaci, jurorzy i goście gali Konkursu Grand PiK 2020. Fot. Ireneusz Sanger
Kamila Litman z Polskiego Radia Łódź zdobyła Nagrodę Grand PiK 2020, ufundowaną przez marszałka województwa/fot. Ireneusz Sanger
Kamila Litman z Polskiego Radia Łódź zdobyła Nagrodę Grand PiK 2020, ufundowaną przez marszałka województwa/fot. Ireneusz Sanger
Cezary Galek z Polskiego Radia Zachód i Kamila Litman z Polskiego Radia Łódź zdobyli dwie główne nagrody tegorocznego Konkursu Grand PiK 2020 w Bydgoszczy, organizowanego przez Polskie Radio PiK w Bydgoszczy.
Cezary Galek otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za utwór „Gdzie jest kolczyk Karin Wolff?”. Bohaterka jego reportażu była tłumaczką poezji polskiej, zwłaszcza utworów Papuszy i Jerzego Ficowskiego. Jak uzasadniali jurorzy, nagrodę przyznano za ciekawy reportaż literacki, a więc rodzaj audycji rzadko obecnie spotykany na antenie radia.

Nagrodę GRAND PiK 2020, ufundowaną przez marszałka województwa przyznano Kamili Litman z Polskiego Radia Łódź, autorce utworu „Docent”. - To nagroda za dźwiękowy szkic śladów w ludzkiej pamięci po barwnej osobowości, po jednym z przywódców powstania w getcie warszawskim, po lekarzu i społeczniku, za dźwiękową prezentację łódzkich szlaków Marka Edelmana – uzasadniali jurorzy.

Jury postanowiło przyznać trzy nagrody specjalne - otrzymali je: Agata Rokicka z Polskiego Radia Szczecin, autorka utworu „Przetrwać burzę”, Agnieszka Lipska i Adam Głaczyński z Polskiego Radia Rzeszów, autorzy utworu „Beit znaczy dom” oraz Lech Dyblik za niezwykle sugestywną interpretację aktorską roli Pawła, bezdomnego, jednego z głównych bohaterów w słuchowisku „Jezus na śmietniku”, autorstwa Piotra Świątkowskiego z Polskiego Radia Poznań.

Nagrodę im. Michała Jagodzińskiego, ufundowaną przez Polskie Radio PiK, przyznano Magdalenie Świerczyńskiej-Dolot, autorce utworu „Kiedyś Ci o tym opowiem”, a wyróżnienie - Krzysztofowi Kiczkowi z Katowic. W Akademickim Konkursie Artystycznych Form Radiowych najlepsza okazała się Kinga Rudaś z Uniwersytetu Warszawskiego, autorka utworu „Bit-bokserzy”.

W tym roku Polskiego Radio PiK przyznało także nagrodę za recenzję wybranego utworu, nadesłanego na tegoroczny Konkurs Grand PiK 2020. Otrzymał ją Damian Gocół, który zrecenzował utwór „Stary niedźwiedź mocno śpi" Agnieszki Szwajgier ze Studia Reportażu. Jury nagrodziło go „za wnikliwą analizę utworu i zwrócenie uwagi na specyficzne, wyróżniające reportaż jako gatunek, zależności: autora wobec bohatera i tematu, nadawcy wobec odbiorcy, przeszłości i teraźniejszości...”.

CAŁY PROTOKÓŁ JURY KONKURSU GRAND PIK 2020

Jury w składzie:
Andrzej Brzoska
Jarosław Jakubowski
Henryk Rozen
Po szczegółowym omówieniu 27 zgłoszonych utworów do Konkursu Artystycznych Form Radiowych „Grand PiK 2020” postanowiło:

Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - przyznać Cezaremu Galkowi z Polskiego Radia Zachód (Zielona Góra), autorowi utworu „Gdzie jest kolczyk Karin Wolff?”.
Uzasadnienie: Karin Wolff była tłumaczką poezji polskiej, zwłaszcza utworów Papuszy i Jerzego Ficowskiego. Schedę po tłumaczce, zgodnie z jej ostatnią wolą, odziedziczyła Biblioteka z Gorzowa Wielkopolskiego. Ciekawy reportaż literacki – a więc rodzaj audycji rzadko obecnie spotykany na antenie radia. Audycja zrobiona lekko i z pomysłem. Polscy przyjaciele przybliżają postać i twórczość zmarłej tłumaczki i przyjaciółki Polski oraz odnotowują jej zasługi dla naszej literatury. Bardzo udane dzieło – zróżnicowana, barwna forma.

Nagrodę GRAND PiK 2020, ufundowaną przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego - przyznać Kamili Litman z Polskiego Radia Łódź, autorce utworu „Docent”.
Uzasadnienie: Pejzaż bez bohatera – opowieść o człowieku który odszedł z realnych miejsc, po których teraz wędrujemy. Praca bardzo sprawnie zrealizowana, wzbogacona materiałami archiwalnymi i muzyką, przybliża sylwetkę postaci zasłużonej dla współczesnej Polski, który współcześnie powoli odchodzi w społeczną niepamięć.
Nagroda Główna Grand PIK za dźwiękowy szkic śladów w ludzkiej pamięci po barwnej osobowości, po jednym z przywódców powstania w getcie warszawskim, po lekarzu i społeczniku, za dźwiękową prezentację łódzkich szlaków Marka Edelmana.

Nagrodę Specjalną, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy - przyznać Agacie Rokickiej z Polskiego Radia Szczecin, autorce utworu „Przetrwać burzę”.
Uzasadnienie: Wilno z czasów II Wojny Światowej przechodziło z rąk do rąk. Oddział harcerek i łączniczek wileńskiego AK o kryptonimie „Kozy” to formacja legendarna i wielce dla Polski zasłużona. Wojenne losy Wilna są jednak jeszcze mało zbadane, choć wiemy jak prężnie działała tam podziemna Armia. Audycja „Przetrwać burzę” jest wybitna zarówno pod względem artystycznym, jak i merytorycznym. Słuchowisko zbudowane na napięciu pomiędzy wypowiedziami bohaterki Danuty Szyksznian-Ossowskiej zawierające opis zdarzeń z tamtych czasów i jej wspomnień zapisanych w książce „Wileńska łączniczka AK” jest znakomitą opowieścią o losie dziewczyny z polskich kresów.

Nagrodę Specjalną, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Torunia - przyznać Agnieszce Lipskiej i Adamowi Głaczyńskiemu z Polskiego Radia Rzeszów, autorom utworu „Beit znaczy dom”.
Uzasadnienie: Temat ratowania Żydów podczas II Wojny Światowej w okupowanej Polsce pojawia się dość często na antenach Polskiego Radia. „Beit” to bardzo prosta opowieść kogoś, kto jako dziecko brał udział w przechowywaniu zagrożonych zagładą ludzi. Właśnie jako dziecko pojmował w czym bierze udział, prosto i naiwnie. Właśnie owa bezpośredniość i prostota robi wrażenie i działa na wyobraźnię. Autorom udało się przy pomocy dobrej kompozycji i prawidłowego wyboru cząstek relacji opowiadającego oraz subtelnie dobranych efektów dźwiękowych i muzyki przekazać zgrozę tamtych czasów. Swego rodzaju katharsis stanowi także fakt, że ta historia nie kończy tragicznie.

Nagrodę Specjalną, ufundowaną przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przyznać Lechowi Dyblikowi za niezwykle sugestywną interpretację aktorską roli Pawła, bezdomnego, jednego z głównych bohaterów w słuchowisku „Jezus na śmietniku”, autorstwa Piotra Świątkowskiego z Polskiego Radia Poznań.

Nagrodę im. Michała Jagodzińskiego, ufundowaną przez Polskie Radio PiK - przyznać Magdalenie Świerczyńskiej-Dolot, autorce utworu „Kiedyś Ci o tym opowiem”.
Uzasadnienie: Słuchowisko nagrane metodą teatru naturalnego. Opowieść o nadziei i obawie związanej z narodzinami dziecka. Dobrze skrojona historia ze świetnie budowanym napięciem. Wartościowa pozycja antenowa w czasach, gdy w rzeczywistości ciągle trwa zażarta dyskusja o ochronie życia. Wydaje się, że Michał Jagodziński lubiłby i docenił to słuchowisko.

Wyróżnienie, ufundowane przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Bydgoszczy - przyznać Krzysztofowi Kiczkowi z Katowic, jednak nie za poszczególne słuchowiska, które znalazły się w niniejszym konkursie oraz na przestrzeni kilku kolejnych jego wydań, lecz za wieloletnią konsekwentną pracę na rzecz propagowania współczesnej literatury polskiej w formie słuchowiskowej. Widać w tym zaangażowanie i pasję, których zaczyna ostatnio brakować w polskim radiu artystycznym.

AKADEMICKI KONKURS ARTYSTYCZNYCH FORM RADIOWYCH

Nagrodę Główną, ufundowaną przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji Jury postanowiło przyznać Kindze Rudaś z Uniwersytetu Warszawskiego, autorce utworu „Bit-bokserzy”.
Uzasadnienie: Lapidarne studium zjawiska beatboxingu. Zrobione konsekwentnie i dynamicznie. Widać już nawet pewien warsztat dziennikarski – umiejętność precyzyjnego opisu zjawiska i jego niuansów, rzetelny i pomysłowy dobór wypowiedzi. Wydaje się najbardziej dojrzałe z prac zgłoszonych w dziale akademickim.

Nagrodę rzeczową, ufundowaną przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego otrzymuje Paulina Zaremba, autorka utworu „Mówili na mnie Zdzisław Boss”, zgłoszonego przez Polskie Radio Szczecin.
Uzasadnienie: Dość udana próba ukazania całej biografii wybranego bohatera. Dobry dobór wybranych nagrań archiwalnych, cytatów z audycji informacyjnych i efektów dźwiękowych z planu opowieści. Udany debiut radiowy.

POSŁUCHAJ WSZYSTKICH UTWORÓW KONKURSOWYCH
Utwór Cezarego Galka pt. „Gdzie jest kolczyk Karin Wolff?” - Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Utwór Kamili Litman pt. „Docent" - Nagroda Grand PiK 2020
Mówi Andrzej Brzoska z jury Konkursu Grand PiK 2020
Mówi Damian Gocół, nagrodzony przez Polskie Radio PiK za recenzję utworu „Stary niedźwiedź mocno śpi"
Materiał Moniki Siwak (Popołudnie z nami)
Cezary Galek z Radia Zachód z Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Kamila Litman z PR Łódź z GRAND PiK 2020
Agata Rokicka z PR Szczecin z Nagrodą Specjalną Prezydenta Miasta Bydgoszczy
Agnieszka Lipska i Adama Głaczyński z PR Rzeszów z Nagrodą Specjalną Prezydenta Miasta Torunia
Lech Dyblik z Nagrodą Specjalną, ufundowaną przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji
Magdalena Świerczyńska-Dolot z PR Gdańsk z Nagrodę im. Michała Jagodzińskiego
Krzysztof Kiczek z PR Katowice z Wyróżnieniem
Kindga Rudaś z Uniwersytetu Warszawskiego z Nagdrodą Główną Akademickiego Gradn PiK-a
Paulina Zaremba z PR Szczecin z Nagrodą Rzeczową Akademickiego Gradn PiK-a
Damian Gocół z UMCS z nagrodą z recenzję utworu zgłoszonego do konkursu Grand PiK

Kultura

2020-12-03, godz. 21:09 Piękno roślin, zwierząt i krajobrazów uchwycone w kadrze. Festiwal „Sztuka Natury” Prezentacje multimedialne wystaw, spotkania z autorami zdjęć oraz wręczenie nagród w konkursie fotograficznym. W piątek 4 grudnia rozpoczyna się w Toruniu XII ... » więcej 2020-12-02, godz. 21:08 W Toruniu po książkę do paczkomatu. Nowa oferta Książnicy Kopernikańskiej Wypożycz, odbierz i oddaj w paczkomacie. Książnica Kopernikańska w Toruniu jest pierwszą biblioteką publiczną w Polsce, która we współpracy z firmą InPost, ur ... » więcej 2020-12-02, godz. 12:22 Spotkania, warsztaty i spacery literackie. Festiwal Książki w Toruniu online Zygmunt Miłoszewski, Mariusz Szczygieł, Radek Rak czy Robert Górski - to tylko niektórzy goście rozpoczynającego się w środę (2 grudnia) w Toruniu 26. Festiwa ... » więcej 2020-11-30, godz. 22:15 Kujawy i Pomorze dla Jana Sebastiana Bacha - koncert 11. listopada w Filharmonii Pomorskiej został zarejestrowany specjalny koncert łączący różne światy muzyczne. 'Kujawy i Pomorze dla Jana Sebastiana Bacha' tak ... » więcej 2020-11-30, godz. 19:22 Czarno-biały, upamiętnia Grzegorza Ciechowskiego. Mural na budynku UMK Toruński mural poświęcony Grzegorzowi Ciechowskiemu jest już prawie gotowy. Ogromne malowidło powstaje na budynku uniwersyteckim przy ulicy Reja 25. » więcej 2020-11-30, godz. 16:46 Singiel „Chcę pamiętać” na początek. Wspólna płyta Krzysztofów: Herdzina i Iwaneczki „Origami” - taki tytuł nosi płyta dwóch bardzo zapracowanych artystów związanych z Bydgoszczą. Krzysztof Iwaneczko i Krzysztof Herdzin spotkali się w studiu i ... » więcej 2020-11-29, godz. 21:43 O białoruskiej literaturze w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy Premiera antologii współczesnej literatury białoruskiej pt. „Wschód wolności” była częścią niedzielnego wieczoru w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. » więcej 2020-11-29, godz. 11:45 Beethoven i Dobrzyński podczas czwartego koncertu festiwalu Muzyka w willi Blumwego [zdjęcia] To był już przedostatni koncert w ramach III festiwalu Muzyka w willi Blumwego. W studiu Polskiego Radia PiK im. Jeremiego Przybory zabrzmiały kompozycje Ludw ... » więcej 2020-11-29, godz. 08:45 Numizmatyczne skarby trafiły do inowrocławskiego muzeum Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu wzbogaciło się o numizmatyczne skarby. Jeden przekazał placówce Narodowy Bank Polski, drugi wojewódzki konserwator ... » więcej 2020-11-28, godz. 12:10 Rozmowa z Maciejem Niesiołowskim Przed wieloma laty prowadził „Z batutą i humorem” - telewizyjny program, który okazał się wielkim hitem. Dziś przygotowuje w Bydgoszczy koncert specjalny - na ... » więcej
1234567