Piątek, 27 listopada 2020 r.   Imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Maksyma
Polskie Radio PiK » Kultura
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-09-25, 16:20 Iwona Muszytowska - Rzeszotek

Góra pasty dla słonia powstanie podczas Nocy Naukowców w Toruniu!

Noc Naukowców zaprasza na pokazy. Wydarzenie potrwa do godz. 22./fot. materiały organizatorów
Noc Naukowców zaprasza na pokazy. Wydarzenie potrwa do godz. 22./fot. materiały organizatorów
Interaktywne wystawy, specjalnie stanowiska doświadczalne, wirtualne spotkania z naukowcami i transmisja z Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika - to atrakcje Nocy Naukowców, która w piątek, 25 września odbędzie się w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
W tym roku wydarzenie odbywa się hybrydowo - także w plenerze. Atrakcją tegorocznej edycji będzie doświadczenie „pasta dla słonia" i próba pobicia rekordu Polski.

- „Pasta dla słonia" to substancja, która powstaje w wyniku reakcji chemicznej - wyjaśnia Marcin Centkowski z Młyna Wiedzy.

- Potrzebujemy, akurat w naszym przypadku, kilkaset litrów perhydrolu, katalizatora, detergentu i barwnika. Reakcja nie jest do końca przewidywalna. Ona była testowana, są sprawdzane różnego rodzaju proporcje, więc nie da się w łatwy sposób wyliczyć, ile czego potrzeba. Może coś wybuchnąć, piana może gwałtownie wystrzelić. Na pewno będzie przez chwilę wysoka temperatura. Piany nie będzie można dotykać, ale zobaczyć coś takiego w takiej makroskali, to jest naprawdę bardzo ciekawe doświadczenie.

Przyjedzie tutaj specjalna ekipa, która będzie później mierzyła, ile tej pasty zostało wyprodukowane, bo na pewno pobijemy rekord Polski, który obecnie wynosi 10 m sześciennych. My celujemy w rekord świata, i w Rekord Guinnessa, który obecnie wynosi niespełna 276 m sześciennych. Firma chce wyprodukować około 300 metrów tej pasty.

Doświadczenie „pasta dla słonia" przeprowadzone zostanie o godz. 17.30 na terenie parkingu, który na czas imprezy zostanie zamknięty. Noc naukowców w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu potrwa do godziny 22.00.
Mówi Marcin Centkowski z Młyna Wiedzy

Kultura

2020-11-27, godz. 18:00 Atma String Quartet na festiwalu Muzyka w willi Blumwego w Polskim Radiu PiK Przedostatni koncert w ramach III festiwalu Muzyka w willi Blumwego upłynie przy kompozycjach Beethovena i Dobrzyńskiego. Koncert odbędzie się w sobotę (28 li ... » więcej 2020-11-26, godz. 08:53 Kwiecień w listopadzie w Bydgoszczy, czyli spotkanie ze słynnym barytonem Światowej sławy baryton - Mariusz Kwiecień skończył kurs mistrzowski w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. » więcej 2020-11-25, godz. 14:47 Wystarczy zadzwonić i zamówić. Zapakowane książki będą czekały w bibliotece „Książka na wynos” - tak nazywa się  nowa usługa, którą oferuje swoim czytelnikom biblioteka publiczna w Sępólnie Krajeńskim. To sposób na udostępnienie księg ... » więcej 2020-11-25, godz. 12:05 W jej orkiestrze grają budowlańcy, farmaceuci i nauczyciele. Medal dla Ewy Makuli [wideo] Ewa Makula - nauczycielka i wychowawca wielu pokoleń muzyków, założycielka i dyrygent Orkiestry Muzyków Bydgoskich EMBand została uhonorowana marszałkowskim m ... » więcej 2020-11-24, godz. 22:02 Andrzej Maria Marczewski nie żyje. Reżyser, autor, dramaturg Dyrektor wielu teatrów w Polsce, m.in. Teatru Polskiego w Bydgoszczy w latach 1988 - 1994, a dodatkowo w 1991 pełnił obowiązki dyrektora naczelnego bydgoskiej ... » więcej 2020-11-23, godz. 20:11 Jakub Małecki prezentuje książkę „Saturnin”. Książnica Kopernikańska zaprasza Spotkanie online z pisarzem Jakubem Małeckim organizuje we wtorek (24 listopada) toruńska Książnica Kopernikańska. Będzie to jednocześnie promocja jego nowej ... » więcej 2020-11-22, godz. 21:01 Pierwszy raz online. Kasia Lins promowała w Toruniu płytę „Moja wina" Miała wystąpić na żywo, ale zobaczyliśmy ją online. Kasia Lins promowała w Toruniu w Centrum Kultury Dwór Artusa swoją najnowszą płytę „Moja wina'. » więcej 2020-11-22, godz. 18:56 O tym warto sobie przypominać. Plakaty Katarzyny Boguckiej na wystawie [zdjęcia] Katarzyna Bogucka prezentuje swoje plakaty w bydgoskiej Galerii Miejskiej bwa. Wystawę można oglądać tylko online. » więcej 2020-11-22, godz. 15:27 Wirtualny spacer śladami bydgoskich fotografistek. Farbiarnia zaprasza Ten projekt był przygotowywany przez kilka miesięcy i jest już gotowy! Bydgoska Farbiarnia proponuje wirtualny spacer śladami bydgoskich fotografistek. » więcej 2020-11-22, godz. 10:51 Natalia Walewska i jej płyta „Perły Polskiej Kultury". Wśród kompozytorów - Piotr Salaber Natalia Walewska jest skrzypaczką wszechstronną. Koncertmistrzyni Orkiestry Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, koncertująca skrzypaczka, doskonale wykształcona ... » więcej
1234567