Czwartek, 03 grudnia 2020 r.   Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Polskie Radio PiK » Kultura
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-09-23, 19:49 Bogumiła Wresiło

"Szarlatan" - film nie tylko o znachorze: Agnieszka Holland w Bydgoszczy

Agnieszka Holland w bydgoskim Kinie Pomorzanin./fot. Bogumiła Wresiło
Agnieszka Holland w bydgoskim Kinie Pomorzanin./fot. Bogumiła Wresiło
23 września gościem bydgoskiego kina :Pomorzanin" była Agnieszka Holland./fot. Kino Pomorzanin
23 września gościem bydgoskiego kina :Pomorzanin" była Agnieszka Holland./fot. Kino Pomorzanin
Agnieszka Holland była gościem wieczoru w bydgoskim kinie Pomorzanin. Spotkanie z reżyserką połączone zostało z prapremierowym pokazem jej najnowszego filmu pt. ''Szarlatan''.
To historia Jana Mikoláška znanego kiedyś w całej Czechosłowacji zielarza i znachora, który, jak się uważa, uleczył miliony ludzi.

Jego zapomnianą już prawie w Czechach sylwetkę opisał czeski literat Marek Epstein, a scenariusz podesłał Agnieszce Holland. Reżyserka podkreśla, że postać głównego bohatera jest wielowymiarowa, ciekawa i poruszająca.

- Porusza wiele strun, w mojej przynajmniej psychice, czy w mojej duszy. Z jednej strony jest jakiś dar, jakaś wielkość, szlachetność, możliwość dawania ludziom nadziei, zdrowia a z drugiej strony jest ciemna siła, która go ciągnie w przepaść. Ta walka, która się w Janie odbywa jest bardzo dramatyczna i bardzo ludzka. W scenariuszu interesowało mnie dużo rzeczy, bo on się składa z kilku warstw. Każdy może inaczej zinterpretować to, co się w nim dzieje, bo to jest taki otwarty przekaz. Dla jednych będzie to zatem historia miłosna, dla kogoś innego opowieść o człowieku, który czerpie siłę z natury, z przyrody lub o człowieku, którego zjada pycha, wreszcie o obywatelu Europy Środkowej pierwszej połowy XX wieku, który staje się zabawką w rękach historii, różnych reżimów. Dla mnie zaletą tego filmu jest to, że nie ma w nim prostych odpowiedzi - mówiła Agnieszka Holland.

Polska premiera filmu ''Szarlatan'' zaplanowana jest 9 października. Kooproducentem filmu jest jedna z bydgoskich firm.
Mówi Agnieszka Holland
Relacja Bogumiły Wresiło (Śniadanie z Muzami)

Kultura

2020-12-02, godz. 21:08 W Toruniu po książkę do paczkomatu. Nowa oferta Książnicy Kopernikańskiej Wypożycz, odbierz i oddaj w paczkomacie. Książnica Kopernikańska w Toruniu jest pierwszą biblioteką publiczną w Polsce, która we współpracy z firmą InPost, ur ... » więcej 2020-12-02, godz. 12:22 Spotkania, warsztaty i spacery literackie. Festiwal Książki w Toruniu online Zygmunt Miłoszewski, Mariusz Szczygieł, Radek Rak czy Robert Górski - to tylko niektórzy goście rozpoczynającego się w środę (2 grudnia) w Toruniu 26. Festiwa ... » więcej 2020-11-30, godz. 22:15 Kujawy i Pomorze dla Jana Sebastiana Bacha - koncert 11. listopada w Filharmonii Pomorskiej został zarejestrowany specjalny koncert łączący różne światy muzyczne. 'Kujawy i Pomorze dla Jana Sebastiana Bacha' tak ... » więcej 2020-11-30, godz. 19:22 Czarno-biały, upamiętnia Grzegorza Ciechowskiego. Mural na budynku UMK Toruński mural poświęcony Grzegorzowi Ciechowskiemu jest już prawie gotowy. Ogromne malowidło powstaje na budynku uniwersyteckim przy ulicy Reja 25. » więcej 2020-11-30, godz. 16:46 Singiel „Chcę pamiętać” na początek. Wspólna płyta Krzysztofów: Herdzina i Iwaneczki „Origami” - taki tytuł nosi płyta dwóch bardzo zapracowanych artystów związanych z Bydgoszczą. Krzysztof Iwaneczko i Krzysztof Herdzin spotkali się w studiu i ... » więcej 2020-11-29, godz. 21:43 O białoruskiej literaturze w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy Premiera antologii współczesnej literatury białoruskiej pt. „Wschód wolności” była częścią niedzielnego wieczoru w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. » więcej 2020-11-29, godz. 11:45 Beethoven i Dobrzyński podczas czwartego koncertu festiwalu Muzyka w willi Blumwego [zdjęcia] To był już przedostatni koncert w ramach III festiwalu Muzyka w willi Blumwego. W studiu Polskiego Radia PiK im. Jeremiego Przybory zabrzmiały kompozycje Ludw ... » więcej 2020-11-29, godz. 08:45 Numizmatyczne skarby trafiły do inowrocławskiego muzeum Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu wzbogaciło się o numizmatyczne skarby. Jeden przekazał placówce Narodowy Bank Polski, drugi wojewódzki konserwator ... » więcej 2020-11-28, godz. 12:10 Rozmowa z Maciejem Niesiołowskim Przed wieloma laty prowadził „Z batutą i humorem” - telewizyjny program, który okazał się wielkim hitem. Dziś przygotowuje w Bydgoszczy koncert specjalny - na ... » więcej 2020-11-28, godz. 11:52 Piotr Strojnowski nie żyje. Był współzałożycielem zespołu Daab Nie żyje muzyk i wokalista Piotr Strojnowski - współzałożyciel zespołu Daab, twórca przeboju „Ogrodu serce”. Miał 62 lata. » więcej
1234567