Sobota, 28 listopada 2020 r.   Imieniny: Lesława, Zdzisława, Stefana
Polskie Radio PiK » Kultura
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-09-07, 18:28 Andrzej Krystek/Magda Jasińska/Redakcja

Poprowadzą operę i filharmonię przez kolejnych pięć lat. Nowe umowy dla dyrektorów

Umowa dla Macieja Puto na poprowadzenie Filharmonii przez kolejne pięć lat/fot. Andrzej Krystek
Umowa dla Macieja Puto na poprowadzenie Filharmonii przez kolejne pięć lat/fot. Andrzej Krystek
Umowa dla Macieja Figasa na poprowadzenie Opery przez kolejne pięć lat/fot. Andrzej Krystek
Umowa dla Macieja Figasa na poprowadzenie Opery przez kolejne pięć lat/fot. Andrzej Krystek
Nowe umowy na 5-letnie kadencje otrzymali dotychczasowi dyrektorzy: Maciej Figas na prowadzenie Opery Nova oraz Maciej Puto – Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Wręczył je w poniedziałek marszałek regionu Piotr Całbecki. 
- Opera i Filharmonia są chlubą naszego województwa i Polski jako instytucje z poziomu kultury wysokiej – mówił Piotr Całbecki w Bydgoszczy. - Opera w sposób szczególny wypełnia z dużą nawiązką swoje zadania, oferując piękne dzieła jako kolejne premiery. Wręczam panu dyrektorowi akt powołania do 2025 roku i mam nadzieję, że spotkamy się za tych pięć lat ponownie – dodał. Jak wspominał marszałek, przed operą rozbudowa czwartego kręgu, który jest już zaprojektowany. - Czekamy tylko na pieniądze unijne – mówił.

Ogromne przedsięwzięcie czeka także Filharmonię Pomorską, która za około 1,5 roku rozpocznie rozbudowę gmachu. - Próbujemy w różnych miejscach pozyskać pieniądze, ale jak znam życie, to skończy się na regionalnym programie operacyjnym – mówił marszałek. - Filharmonia też jest instytucją, która nas rozsławia i ciągle poszerza swoją ofertę dla melomanów – dodał. Obaj dyrektorzy dziękowali za okazane zaufanie.

Podczas konferencji prasowej w Salonie Hoffmann w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury mówiono także o tegorocznych budżetach instytucji kulturalnych, podległych Urzędowi Marszałkowskiego. - Nie są, jak na razie, zagrożone - zapewnili marszałek województwa kujawsko -pomorskiego Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
Umowy dla dyrektorów - relacja Andrzeja Krystka
Budżety instytucji kultury - relacja Andrzeja Krystka
Relacja Magdy Jasińskiej (Śniadanie z Muzami)

Kultura

2020-11-28, godz. 12:10 Rozmowa z Maciejem Niesiołowskim Przed wieloma laty prowadził „Z batutą i humorem” - telewizyjny program, który okazał się wielkim hitem. Dziś przygotowuje w Bydgoszczy koncert specjalny - na ... » więcej 2020-11-28, godz. 11:52 Piotr Strojnowski nie żyje. Był współzałożycielem zespołu Daab Nie żyje muzyk i wokalista Piotr Strojnowski - współzałożyciel zespołu Daab, twórca przeboju „Ogrodu serce”. Miał 62 lata. » więcej 2020-11-28, godz. 09:55 100-lecie polskiego teatru w Toruniu. Na początek wideo spektakl Dokładnie 100 lat temu - 28 listopada w 1920 roku zainaugurowana została działalność polskiej sceny narodowej w Toruniu. Teatr Wilama Horzycy zaczyna więc świ ... » więcej 2020-11-27, godz. 21:08 Budowa Centrum Camerimage w Toruniu w projekcie budżetu państwa Budowa siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage (ECFC) została w piątek dołączona przez sejmową Komisję Finansów Publicznych do budżetu państwa na ... » więcej 2020-11-27, godz. 19:05 Pogranicza muzyki na Festiwalu Muzykofilia w Toruniu Tworzą oryginalną muzykę, poszukują dźwięków i przekraczają artystyczne granice - w sobotę (28 listopada) będzie można posłuchać ich w Toruniu. W Centrum Kult ... » więcej 2020-11-27, godz. 18:00 Atma String Quartet na festiwalu Muzyka w willi Blumwego w Polskim Radiu PiK Przedostatni koncert w ramach III festiwalu Muzyka w willi Blumwego upłynie przy kompozycjach Beethovena i Dobrzyńskiego. Koncert odbędzie się w sobotę (28 li ... » więcej 2020-11-26, godz. 08:53 Kwiecień w listopadzie w Bydgoszczy, czyli spotkanie ze słynnym barytonem Światowej sławy baryton - Mariusz Kwiecień skończył kurs mistrzowski w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. » więcej 2020-11-25, godz. 14:47 Wystarczy zadzwonić i zamówić. Zapakowane książki będą czekały w bibliotece „Książka na wynos” - tak nazywa się  nowa usługa, którą oferuje swoim czytelnikom biblioteka publiczna w Sępólnie Krajeńskim. To sposób na udostępnienie księg ... » więcej 2020-11-25, godz. 12:05 W jej orkiestrze grają budowlańcy, farmaceuci i nauczyciele. Medal dla Ewy Makuli [wideo] Ewa Makula - nauczycielka i wychowawca wielu pokoleń muzyków, założycielka i dyrygent Orkiestry Muzyków Bydgoskich EMBand została uhonorowana marszałkowskim m ... » więcej 2020-11-24, godz. 22:02 Andrzej Maria Marczewski nie żyje. Reżyser, autor, dramaturg Dyrektor wielu teatrów w Polsce, m.in. Teatru Polskiego w Bydgoszczy w latach 1988 - 1994, a dodatkowo w 1991 pełnił obowiązki dyrektora naczelnego bydgoskiej ... » więcej
1234567