Piątek, 18 września 2020 r.   Imieniny: Irmy, Stanisława, Ireny
Polskie Radio PiK » Kultura
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-08-25, 08:02 Jolanta Fischer/Redakcja

Okole: powstaje Centrum Edukacyjno-Społeczne, czyli nauka, zabawa, historia

Na placu budowy Centrum Edukacyjno-Społecznego na bydgoskim Okolu./fot. Jolanta Fischer
Na placu budowy Centrum Edukacyjno-Społecznego na bydgoskim Okolu./fot. Jolanta Fischer
Na placu budowy Centrum Edukacyjno-Społecznego na bydgoskim Okolu./fot. Jolanta Fischer
Na placu budowy Centrum Edukacyjno-Społecznego na bydgoskim Okolu./fot. Jolanta Fischer
Przy ul. Staroszkolnej 10 powstaje wielofunkcyjne miejsce, Centrum Edukacyjno-Społeczne, które poza interaktywnym Muzeum Kanału Bydgoskiego stanie się także miejscem spotkań dla okolicznej młodzieży, seniorów i społeczników. Miasto pozyskało na to zadanie 2,1 mln zł dofinansowania z Gminnego Programu Rewitalizacji.
- To pomoże zaktywizować mieszkańców Okola, ale także przyciągnie turystów - mówi Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego:

- Będzie tutaj wiele tematów, przestrzeni, w których odnajdą się społecznicy, wolontariusze, ludzie którzy poszukują pomieszczeń, również przestrzeni do wyrażenia samego siebie. Młody człowiek zobaczy tutaj żywe lekcje historii, będzie mógł ubrać strój, poćwiczyć, chociażby w plenerze - szablę historyczną, łuk historyczny, udoskonali swoje umiejętności z przedmiotów, które realizowane są w szkole. Zaproponujemy taniec, śpiew, zajęcia plastyczne - wylicza Tomasz Izajasz.

Dodał, że że w tym projekcie, po pięciu latach od otwarcia Muzeum Kanału Bydgoskiego, urzeczywistnia się plan patrona tego miejsca, Sebastiana Malinowskiego.

Centrum Edukacyjno-Społeczne będzie mieścić się w dwukondygnacyjnym budynku, z zagospodarowanym poddaszem. Do użytku zostanie oddane prawdopodobnie w kwietniu 2021 roku.

Do tej pory wykonawca zakończył prace konstrukcyjne i termomodernizacyjne. Wymieniony został dach. Aktualnie prowadzone są prace instalacyjne, w najbliższych dniach zamontowana zostanie stolarka okienna. Planowany termin zakończenia prac to II kwartał przyszłego roku.
Relacja Jolanty Fischer

Kultura

2020-09-17, godz. 20:32 Wojciech Smarzowski kręci nowy film. Zdjęcia w Fordonie i w Ostromecku W kościele pw. św Mikołaja w Starym Fordonie w Bydgoszczy w czwartek rozpoczęły się zdjęcia do najnowszej produkcji Wojciecha Smarzowskiego. » więcej 2020-09-16, godz. 20:30 Teorba, lutnia i klawesyn czyli Muzyka dawna na ziemiach polskich Muzyka dawna na ziemiach polskich - tak zatytułowano jedyny koncert, który odbędzie się w najbliższą niedzielę w ramach festiwalu Musica Antiqua Collegium Byd ... » więcej 2020-09-16, godz. 18:36 Dawne receptury na powidła ze śliwek. Multimedialna płyta wydana przez muzeum „Smażenie powideł metodą tradycyjną' to tytuł najnowszej płyty multimedialnej wydanej przez toruńskie Muzeum Etnograficzne. Jest efektem badań terenowych, zwi ... » więcej 2020-09-16, godz. 09:45 Hołd dla Pendereckiego na początek. Bydgoski Festiwal Muzyczny w koronie [wideo, program] Od Bacha, poprzez Mozarta, Beethovena, Pendereckiego i Kilara, po Sinatrę, Brela i Wodeckiego - taki repertuar znajdzie się w programie tegorocznego Bydgoskie ... » więcej 2020-09-15, godz. 17:23 Zmarł dyrygent i kompozytor Jan Krenz, autor muzyki m.in. do „Kanału” Wajdy [nagranie archiwalne] W wieku 94 lat zmarł dyrygent i kompozytor Jan Krenz. Należał do generacji muzyków, która rozpoczynając swą działalność po wojnie, dała fundamenty życiu muzyc ... » więcej 2020-09-15, godz. 13:12 Zamiast na stres łykać leki, wybierz się do biblioteki! Teledysk zachęca do czytania [wideo] Do czytania zachęcają śpiewająco! Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej  we Włocławku i Kapela z Szaconkiem wspólnie nagrali teledysk. - Biblioteka to dl ... » więcej 2020-09-15, godz. 07:04 Ta historia wydarzyła się w Toruniu. „Cholernie mocna miłość" w Teatrze im. Horzycy „Cholernie mocna miłość' to najnowsze przedstawienie, które powstaje w Teatrze im. Horzycy w Toruniu. Premiera spektaklu - w najbliższą sobotę (19 września). » więcej 2020-09-13, godz. 21:30 Za piosenkę i pojedynek z mistrzem. Wyśpiewali nagrody na Festiwalu Kaczmarskiego 15. Festiwal Piosenek Jacka Kaczmarskiego „Źródło wciąż bije' zawojowały kobiety. Wśród laureatów jest tylko jeden mężczyzna. » więcej 2020-09-13, godz. 19:15 Przeczytałeś, podziel się książką z innymi. Wielka zbiórka w Toruniu Wielką Zbiórkę Książek organizuje w Toruniu Fundacja Zaczytani.org i Książnica Kopernikańska. Zebrane egzemplarze mają trafić do bibliotek w szpitalach, hospi ... » więcej 2020-09-13, godz. 17:00 Festyn odwołany, ale turyści są. Biskupin szykuje dla nich nowe atrakcje Gdyby nie pandemia, w Biskupinie trwałby właśnie 26. Festyn Archeologiczny. Coroczną imprezę odwołano ze względów bezpieczeństwa, ale turystów wcale nie braku ... » więcej
1234567