Środa, 25 listopada 2020 r.   Imieniny: Erazma, Katarzyny
Polskie Radio PiK » Kultura
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-08-21, 17:20 Magda Jasińska

Mariusz Smolij nagrywa w Bydgoszczy płytę z dziełami Paderewskiego

Mariusz Smolij Fot. Magda Jasińska
Mariusz Smolij Fot. Magda Jasińska
Mariusz Smolij Fot. Magda Jasińska
Mariusz Smolij Fot. Magda Jasińska
Nagrał już kilkanaście płyt dla wytwórni NAXOS. Ta będzie 14. Mariusz Smolij - dyrygent od kilkudziesięciu lat mieszkający w Stanach Zjednoczonych przyjechał do Bydgoszczy, aby nagrać materiał na kolejny album. Tym razem będą to pieśni i utwory instrumentalne Ignacego Jana Paderewskiego.
W znanej ze swej znakomitej akustyki sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej nagrywa orkiestra kameralna - Capella Bydgostiensis i solistki.

Kilka lat temu, inny album z muzyką Grażyny Bacewicz w wykonaniu Capelli Bydgostiensis pod dyrekcją Mariusza Smolija otrzymał nagrodę Fryderyka.

Magda Jasińska: Każdego o to pytam, bo przecież nikt z nas nie żył w takich czasach, jakie mamy od kilku miesięcy. Jak wygląda życie artysty - muzyka, który do tej pory miał kalendarz bardzo szczelnie zapisany?

- Na pewno to bardzo trudny okres, okres, który zmusza nas do wyciszenia, do zwolnienia, do przemyśleń. Może mamy się czegoś nowego nauczyć, może dotrzeć do tych elementów rzeczywistości, na które zwykle nie ma czasu. Wszyscy mamy chyba taką szufladę intelektualną, do której wkładamy projekty, które zrobimy, jak będzie na to czas. Tak sobie pomyślałem w pewnym momencie, kiedy już było wiadomo, że to zatrzymanie będzie dłuższe, niż 3 tygodnie, że muszę zajrzeć do tej szuflady. Jeżeli teraz nie zrobię tych rzeczy, to prawdopodobnie już nigdy do nich nie wrócę. (...) Oczywiście, generalnie, jest to bardzo negatywny stan dla działalności wszystkich tych, dla których kontakt z kulturą, z publicznością, ze sztuką jest podstawą zawodowy egzystencji. Z drugiej strony trzeba szukać rzeczy, które są unikalne i mogą być pozytywne....

Powiedzmy zatem trochę o tym projekcie, który w tej chwili powstaje. Capella Bydgostiensis nie weszła do żadnego studia, bo studiem państwa jest jej siedziba.

Mamy szczęście, że jest tak wspaniała sala, z której zresztą korzystają także inni przy nagraniach. Rozmawialiśmy o tym już wielokrotnie, podczas moich pobytów w Polsce. Ze strony orkiestry, ze strony instytucji padł pomysł właśnie z muzyką Paderewskiego, z jego pieśniami. Na początku byłem lekko sceptyczny, ale przekonałem się do tego projektu. Trafiłem na suitę na smyczki Paderewskiego - podobno nie ma nigdzie komercyjnego, profesjonalnego nagrania tego utworu. Ukazała się na rynku stosunkowo niedawno - jakieś 10 - 15 lat, wcześniej był to utwór zaginiony. Dołożyłem więc ten utwór, zaproponowałem także moją własną aranżację nokturnu Paderewskiego na fortepian, która wypełni tę instrumentalną część. Ten balans 20% muzyki instrumentalnej i 80% wokalnej już był dla mnie bardziej przekonywujący. Doszło do projektu z czego się bardzo cieszę.

Oprócz Capelli Bydgostiensis usłyszymy wokalistki Alinę Adamską i Agata Schmidt. Opracowani pieśni: kompozytor Marcin Gumiela.
Materiał Magdy Jasińskiej (Popołudnie z nami)
Rekacja Magdy Jasińskiej (Śniadanie z Muzami)

Kultura

2020-11-25, godz. 12:05 W jej orkiestrze grają budowlańcy, farmaceuci i nauczyciele. Medal dla Ewy Makuli [wideo] Ewa Makula - nauczycielka i wychowawca wielu pokoleń muzyków, założycielka i dyrygent Orkiestry Muzyków Bydgoskich EMBand została uhonorowana marszałkowskim m ... » więcej 2020-11-25, godz. 09:47 Atma String Quartet na festiwalu Muzyka w willi Blumwego w Polskim Radiu PiK Przedostatni koncert w ramach III festiwalu Muzyka w willi Blumwego upłynie przy kompozycjach Beethovena i Dobrzyńskiego. Koncert odbędzie się w sobotę (28 li ... » więcej 2020-11-24, godz. 22:02 Andrzej Maria Marczewski nie żyje. Reżyser, autor, dramaturg Dyrektor wielu teatrów w Polsce, m.in. Teatru Polskiego w Bydgoszczy w latach 1988 - 1994, a dodatkowo w 1991 pełnił obowiązki dyrektora naczelnego bydgoskiej ... » więcej 2020-11-23, godz. 20:11 Jakub Małecki prezentuje książkę „Saturnin”. Książnica Kopernikańska zaprasza Spotkanie online z pisarzem Jakubem Małeckim organizuje we wtorek (24 listopada) toruńska Książnica Kopernikańska. Będzie to jednocześnie promocja jego nowej ... » więcej 2020-11-22, godz. 21:01 Pierwszy raz online. Kasia Lins promowała w Toruniu płytę „Moja wina" Miała wystąpić na żywo, ale zobaczyliśmy ją online. Kasia Lins promowała w Toruniu w Centrum Kultury Dwór Artusa swoją najnowszą płytę „Moja wina'. » więcej 2020-11-22, godz. 18:56 O tym warto sobie przypominać. Plakaty Katarzyny Boguckiej na wystawie [zdjęcia] Katarzyna Bogucka prezentuje swoje plakaty w bydgoskiej Galerii Miejskiej bwa. Wystawę można oglądać tylko online. » więcej 2020-11-22, godz. 15:27 Wirtualny spacer śladami bydgoskich fotografistek. Farbiarnia zaprasza Ten projekt był przygotowywany przez kilka miesięcy i jest już gotowy! Bydgoska Farbiarnia proponuje wirtualny spacer śladami bydgoskich fotografistek. » więcej 2020-11-22, godz. 10:51 Natalia Walewska i jej płyta „Perły Polskiej Kultury". Wśród kompozytorów - Piotr Salaber Natalia Walewska jest skrzypaczką wszechstronną. Koncertmistrzyni Orkiestry Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, koncertująca skrzypaczka, doskonale wykształcona ... » więcej 2020-11-22, godz. 07:15 Vołosi zapraszają na drugi koncert festiwalu Muzyka u źródeł Pod tą nazwą zadebiutowali w 2010 roku na Festiwalu Nowa Tradycja, zdobywając wszystkie nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe. Dziś Vołosi, a kiedyś (w 2007 ... » więcej 2020-11-21, godz. 20:13 James Richards ze Złotą Żabą Festiwalu Energa Camerimage Autor zdjęć filmowych Joshua James Richards otrzymał Złotą Żabę w konkursie głównym Festiwalu Energa Camerimage za film „Nomadland”. Konkurs filmów polskich w ... » więcej
1234567