Piątek, 04 grudnia 2020 r.   Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana
Polskie Radio PiK » Kultura
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-08-22, 10:35 Redakcja

Nakło: w roli głównej ks. Zygmunt Zieliński - jego dorobek i najnowsza książka

Ks. Zygmunt Zieliński./fot. kul.pl/archiwum
Ks. Zygmunt Zieliński./fot. kul.pl/archiwum
Nakielski Ośrodek Kultury, Parafia pw. św. Wawrzyńca w Nakle nad Notecią oraz Towarzystwo Przyjaciół KUL o/Bydgoszcz zapraszają na spotkanie z pochodzącym z Nakła nad Notecią ks. prof. dr. hab. Zygmuntem Zielińskim, autorem książki pt. „Powroty minionego czasu”.
"Powroty minionego czasu" to najnowsza książka ks. prof. Zygmunta Zielińskiego, będąca tym razem nie monografią naukową, lecz próbą upamiętnienia miejsc, osób, wydarzeń, które zapisały się trwale w 88. letnim życiu Autora. To nowość na rynku wydawniczym. Ukazała się w bieżącym roku nakładem IPN. Około 100 stron z 871 poświęcona jest Nakłu, jego mieszkańcom i jego historii.

Ksiądz Profesor (ur. 1931) jest pochodzącym z Nakła długoletnim, obecnie już emerytowanym, profesorem zwyczajnym KUL im. Jana Pawła II . Ukończył I LO im. Bolesława Krzywoustego w Nakle, a później Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie. Po studiach specjalistycznych z zakresu historii Kościoła przez lata pracował na KUL, mając także wykłady w Niemczech i USA.

Był członkiem wielu towarzystw naukowych m.in. Görres Gesellschaft zur Pflege der Wissenschaft, Komisji Historii Najnowszej i Komisji Badań nad Polonią PAN, Komitetu Nauk Historycznych PAN, okresowo w jego prezydium. Wypromował 46 doktorów. Jest autorem ok. tysiąca publikacji, w tym ok. 50 książek.

Jego zainteresowania naukowe obejmują: dzieje papiestwa, historię Kościoła w XIX i XX w., kulturę i historię Niemiec, stosunki polsko-niemieckie, stosunki polsko-żydowskie w czasie II wojny światowej, sytuację Kościoła w zaborze pruskim w XIX w., dzieje mniejszości niemieckiej w Polsce, dzieje prasy katolickiej i historię Kościoła w Polsce po 1944 roku.

Spotkanie 23 sierpnia 2020 roku (niedziela) o godz. 16:00 w siedzibie NOK, przy al. Mickiewicza 3.

(źr. Nakielski Ośrodek Kultury/Kurier Nakielski)

Kultura

2020-12-03, godz. 21:09 Piękno roślin, zwierząt i krajobrazów uchwycone w kadrze. Festiwal „Sztuka Natury” Prezentacje multimedialne wystaw, spotkania z autorami zdjęć oraz wręczenie nagród w konkursie fotograficznym. W piątek 4 grudnia rozpoczyna się w Toruniu XII ... » więcej 2020-12-02, godz. 21:08 W Toruniu po książkę do paczkomatu. Nowa oferta Książnicy Kopernikańskiej Wypożycz, odbierz i oddaj w paczkomacie. Książnica Kopernikańska w Toruniu jest pierwszą biblioteką publiczną w Polsce, która we współpracy z firmą InPost, ur ... » więcej 2020-12-02, godz. 12:22 Spotkania, warsztaty i spacery literackie. Festiwal Książki w Toruniu online Zygmunt Miłoszewski, Mariusz Szczygieł, Radek Rak czy Robert Górski - to tylko niektórzy goście rozpoczynającego się w środę (2 grudnia) w Toruniu 26. Festiwa ... » więcej 2020-11-30, godz. 22:15 Kujawy i Pomorze dla Jana Sebastiana Bacha - koncert 11. listopada w Filharmonii Pomorskiej został zarejestrowany specjalny koncert łączący różne światy muzyczne. 'Kujawy i Pomorze dla Jana Sebastiana Bacha' tak ... » więcej 2020-11-30, godz. 19:22 Czarno-biały, upamiętnia Grzegorza Ciechowskiego. Mural na budynku UMK Toruński mural poświęcony Grzegorzowi Ciechowskiemu jest już prawie gotowy. Ogromne malowidło powstaje na budynku uniwersyteckim przy ulicy Reja 25. » więcej 2020-11-30, godz. 16:46 Singiel „Chcę pamiętać” na początek. Wspólna płyta Krzysztofów: Herdzina i Iwaneczki „Origami” - taki tytuł nosi płyta dwóch bardzo zapracowanych artystów związanych z Bydgoszczą. Krzysztof Iwaneczko i Krzysztof Herdzin spotkali się w studiu i ... » więcej 2020-11-29, godz. 21:43 O białoruskiej literaturze w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy Premiera antologii współczesnej literatury białoruskiej pt. „Wschód wolności” była częścią niedzielnego wieczoru w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. » więcej 2020-11-29, godz. 11:45 Beethoven i Dobrzyński podczas czwartego koncertu festiwalu Muzyka w willi Blumwego [zdjęcia] To był już przedostatni koncert w ramach III festiwalu Muzyka w willi Blumwego. W studiu Polskiego Radia PiK im. Jeremiego Przybory zabrzmiały kompozycje Ludw ... » więcej 2020-11-29, godz. 08:45 Numizmatyczne skarby trafiły do inowrocławskiego muzeum Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu wzbogaciło się o numizmatyczne skarby. Jeden przekazał placówce Narodowy Bank Polski, drugi wojewódzki konserwator ... » więcej 2020-11-28, godz. 12:10 Rozmowa z Maciejem Niesiołowskim Przed wieloma laty prowadził „Z batutą i humorem” - telewizyjny program, który okazał się wielkim hitem. Dziś przygotowuje w Bydgoszczy koncert specjalny - na ... » więcej
1234567