Sobota, 08 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Cypriana, Emiliana, Dominika
Ministerstwo Zdrowia: 843 nowe przypadki koronawirusa, 24 w Kujawsko-Pomorskiem - najwięcej od początku epidemii
Ministerstwo Zdrowia: 843 nowe przypadki koronawirusa, 24 w Kujawsko-Pomorskiem - najwięcej od początku epidemii
Ministerstwo Zdrowia: 843 nowe przypadki koronawirusa, 24 w Kujawsko-Pomorskiem - najwięcej od początku epidemii
Polskie Radio PiK » Kultura
2020-07-28, 07:49 Jolanta Fischer/Redakcja

Dyrektorem biblioteki została przez przypadek. Została do emerytury

Ewa Stelmachowska Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Ewa Stelmachowska Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
To było burzliwe, ale i piękne 30 lat. Ewa Stelmachowska nie będzie już dyrektorem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy. W poniedziałek przeszła na zasłużoną emeryturę.
W uroczystym pożegnaniu wzięli udział pracownicy, przyjaciele i przedstawiciele władz województwa.

- W dzieciństwie bardzo chciałam być bibliotekarką, ale wcale nie poszłam na takie studia. Kiedy wystartowałam w konkursie, to bardziej za namową znajomych. Poszłam z przekonaniem, że na pewno nie zostanę dyrektorem i przyznaję, że jak sekretarka zamknęła za mną drzwi, to nagle pomyślałam: co ja zrobiłam? - wspomina Ewa Stelmachowska

O zasługach Ewy Stelmachowskiej mówił wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski.

- Instytucje to nie mury, nawet bezcenne księgozbiory, ale to przede wszystkim ludzie. Liczne filie, które rozwijała pani dyrektor zbliżały mieszkańców Bydgoszczy do miejsca, gdzie wypożycza się książki i nie tylko. To też ogromna zasługa, bo biblioteki zmieniały się przez ten czas, doszły nowe kanały komunikacji, przyszła pora na digitalizację zbiorów -wyliczał Zbigniew Ostrowski.

Ewa Stelmachowska odebrała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Unitas Durat...”

Dyrektor Stelmachowska z wykształcenia jest archeologiem. Przed rozpoczęciem pracy w bydgoskiej bibliotece pracowała przez 13 lat w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu i przez 3 lata w Dyrekcji Okręgowej Dróg Publicznych w Bydgoszczy. Funkcję dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy pełniła nieprzerwanie od 1991 roku i jest najdłużej urzędującym dyrektorem w historii tej instytucji.
Dyrektorem biblioteki została przez przypadek. Została do emerytury (Popołudnie z nami)

Kultura

2020-08-07, godz. 17:19 Mieszkańcy zapraszają na swoje podwórka czyli kolejna edycja 9 Hills Festival w Chełmnie [zdjęcia] Trzydniowe spotkanie ze sztuką, kulturą, muzyką i historią trwa w Chełmnie. » więcej 2020-08-07, godz. 07:04 Wypięknieją głównie kościoły. Są pieniądze z Unii na remonty zabytków Kolejne zabytki wypięknieją dzięki wsparciu samorządu województwa i Unii Europejskiej. Umowy na dofinansowanie prac konserwatorskich - głównie w świątyniach - ... » więcej 2020-08-06, godz. 14:45 Fotel z teatru? Kto chętny! Teatr Horzycy sprzedaje i oddaje fotele Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu w związku z remontem sprzedaje i oddaje fotele. 246 z nich można nabyć w cenie po 10 zł, a 143 - z II balkonu — otrzymać za ... » więcej 2020-08-04, godz. 10:01 Meksyk na początek radiowych spotkań z latynoską prozą. Przez cztery tygodnie, począwszy od bieżącego, słuchacze Polskiego Radia PiK zbliżyć się będą mogli do prozy latynoskiej prezentowanej w ramach projektu pt. „ ... » więcej 2020-08-03, godz. 09:02 Wacław Kuczma odebrał powołanie. Będzie kierował Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego Wacław Kuczma odebrał z rąk prezydenta Rafała Bruskiego powołanie na dyrektora Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Kuczma został wybrany ... » więcej 2020-08-03, godz. 07:45 Oczekując na festiwal "Przeźrocza" Pandemia koronawirusa, obostrzenia, to również wyzwanie dla organizatorów filmowych festiwali. Nie inaczej jest w przypadku organizatorów bydgoskiego Festiwal ... » więcej 2020-08-02, godz. 15:05 Mnóstwo ciekawych zdjęć. Poznaj historię toruńskiego teatru na wystawie w ratuszu 20-lecie międzywojenne, PRL i historia najnowsza. Wystawę „Stulecie teatru polskiego w Toruniu 1920-2020” otwarto na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego. » więcej 2020-08-02, godz. 08:45 24 Festiwal Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej Po raz 24 w Ciechocinku prezentowali się młodzi, niepełnosprawni, utalentowani wokaliści. Festiwal Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej dziś po południu przejd ... » więcej 2020-07-31, godz. 22:00 Czy uda się zrealizować plany Opery Nova w nowym sezonie? Zakończył się kolejny sezon artystyczny w Operze Nova. Był to wyjątkowy czas z różnych powodów... Jaki będzie nadchodzący sezon, co zobaczymy i kiedy będziemy ... » więcej
1234567