Czwartek, 22 października 2020 r.   Imieniny: Halki, Filipa, Salomei
Polskie Radio PiK » Kultura
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-07-18, 10:20 Agnieszka Marszał

Włocławek: wystawa wielkiej wagi. Ktoś się odważy ją zwiedzić? Warto!

Niezwykła wystawa we Włocławku: wagi i miary od początku naszej ery do czasów współczesnych./fot. Browar B - M. Maciejewski
Niezwykła wystawa we Włocławku: wagi i miary od początku naszej ery do czasów współczesnych./fot. Browar B - M. Maciejewski
We włocławskim Centrum Kultury Browar B znajduje się największa w Polsce kolekcja wag i miar. W jednym miejscu zgromadzono ponad 10 tysięcy eksponatów z różnych stron świata, najstarsze pochodzą z początków naszej ery.
Po wystawie oprowadziła nas Anna Michalak z Działu animacji i edukacji kulturalnej Browaru B.

- Warto zacząć od najstarszych eksponatów, a nasze najstarsze eksponaty pochodzą z czasów od I do XV wieku. Są to odważniki, które wyglądają jak kamyki. Gdy się państwo bawicie nad rzeką i znajdziecie w miarę równomierne kamyki, to być może są to odważniki. Mamy eksponaty pochodzące znad rzeki Zgłowiączki, warto więc być uważnym.

Jeden z dziwniejszych eksponatów, których się w domach raczej nie spotka, to wagi listowe i jubilerskie, które bardzo ciekawie wyglądają w ruchu. Mnie bardzo się kojarzą z pajacykami. Kiedyś były takie pajacyki, które po pociągnięciu za sznureczek ruszały kończynami. Takie mam skojarzenie patrząc na te właśnie wagi. Są tu także wagi z różnych krajów europejskich, ale także z Azji. (...) Waga to urządzenie, które towarzyszy nam od urodzenia. Jako małe dzieci kładzeni jesteśmy na wagę, i ta waga towarzyszy nam przez całe życie. Czasami nie jesteśmy z tego towarzystwa zadowoleni, szczególnie gdy wskaźnik pokazuje za dużo. Mamy tu niemiecką wagę do ważenia niemowląt z 1938 roku. To przytulny wiklinowy koszyk z miękką wyściółką (...).

WŁOCŁAWSKA KOLEKCJA WAG I MIAR

Kolekcja Wag i Miar zawiera ponad 10 000 tys. eksponatów – miar i wag, od towarowych, kupieckich i sklepowych po domowe, pocztowe, aptekarskie i jubilerskie. Ekspozycja zawiera wiele unikalnych urządzeń i przedmiotów, w tym odważniki, pojemniki na płyny, ziarno oraz XIX-wieczną kasę sklepową. Eksponaty pochodzą z różnych krajów, m.in. z Chin, a także z wielu epok począwszy od średniowiecza. Polecamy:

Godziny zwiedzania:

środa i piątek 11.00 – 18.00
wtorek i czwartek 8.30 – 14.30
soboty 14.00 – 18.00

(ostatnie wejście pół godziny przed zamknięciem)

Zwiedzanie z przewodnikiem (bez dodatkowych opłat) po wcześniejszym ustaleniu terminu.

Ceny biletów:

bilet normalny 5 zł, Karta Seniora / Karta Dużej Rodziny 4,25 zł (w tym 8% VAT)
bilet ulgowy 3 zł, Karta Seniora / Karta Dużej Rodziny 2,55 zł (w tym 8% VAT)
bilet grupowy (min. 10 osób) 2 zł/os.
W przypadku grupy min. 10 osób przewodnik miejski, przewodnik terenowy lub pilot wycieczek nie płaci za bilet.

Warsztaty metrologiczne:
Prowadzimy warsztaty metrologiczne dla grup zorganizowanych. Są one przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym (4-5/6 lat) i wczesnoszkolnym (I-V kl).
Maksymalna liczba uczestników warsztatów: 25 osób + opiekunowie (2 opiekunów gratis), koszt = 30 zł.

Kontakt w sprawie rezerwacji i warsztatów metrologicznych: tel. 54 427 02 50, kolekcjamiariwag@ckbb.pl
Materiał Agnieszki Marszał (Popołudnie z nami)

Kultura

2020-10-21, godz. 18:49 Bydgoszcz Jazz Festiwal. Rozpoczął Elvis, teraz kolej na bitwę jazzmanów Sinatra kontra Presley - ten projekt muzyczny zainaugurował we wtorek, 20 października, międzynarodowy, 18. Bydgoszcz Jazz Festival. Ten pierwszy koncert był ... » więcej 2020-10-21, godz. 18:00 Marcel Woźniak: jeździ, śledzi, notuje - i publikuje. O Tyrmandzie! Pierwszą książkę o Leopoldzie Tyrmandzie napisał cztery lata temu, teraz toruński pisarz i reżyser proponuje drugie, jeszcze bardziej obszerne wydawnictwo. Ks ... » więcej 2020-10-21, godz. 14:16 Filmy z różnych stron świata. Trwa Festiwal Toffifest w Toruniu „My name is Bagdad' i „The tree' to kolejne filmy głównego konkursu Festiwalu Filmowego Tofifest, który trwa w Toruniu. » więcej 2020-10-21, godz. 07:15 Film, muzyka i fotografia, czyli „Trzy sztuki w Antarktyce” na festiwalu Tofifest. Przedpremierowo! Film „Trzy sztuki w Antarktyce” zostanie przedpremierowo pokazany na trwającym w Toruniu Festiwalu Filmowym Tofifest. Dostępny będzie na ekranie w sali kamera ... » więcej 2020-10-20, godz. 20:43 Zmarł aktor Dariusz Gnatowski W wieku 59 lat zmarł we wtorek w Krakowie Dariusz Gnatowski popularny aktor teatralny i filmowy, znany m.in. z serialu „Świat według Kiepskich”. Informację o ... » więcej 2020-10-20, godz. 16:20 Wczesne średniowiecze wyszło na powierzchnię ziemi przy ul. Kujawskiej! Bydgoszcz odsłania przed nami swoje tajemnice, tym razem z zamierzchłych czasów Polski Piastów. Archeolodzy pracujący przy rozbudowie ulicy Kujawskiej po raz ... » więcej 2020-10-20, godz. 14:12 Kolejny dzień Festiwalu Tofifest w Toruniu. Zapraszamy na naszą relację! 'Sole' i 'Asia' to dwa spośród 11 filmów konkursowych prezentowanych na 18. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest w Toruniu. Za nami kolejny dzień tego ... » więcej 2020-10-20, godz. 10:15 Startuje 18 Bydgoszcz Jazz Festival Sinatra kontra Presley - ten projekt muzyczny zainauguruje Międzynarodowy Bydgoszcz Jazz Festival. Koncert to połączenie dwóch projektów - Elvis symfonicznie ... » więcej 2020-10-19, godz. 21:00 „Zniewolony umysł” na scenie i na DVD. Wybierz się do Opery Nova Na trzy pokazy spektaklu „Zniewolony umysł” zaprasza pod koniec października bydgoska Opera Nova. Informuje też o wydaniu DVD z zapisem tego przedstawienia. » więcej 2020-10-19, godz. 09:58 Zmarł Wojciech Pszoniak. Wybitny aktor miał 78 lat - W Starym Teatrze w Krakowie trafiłem od razu na wspaniałych artystów; zacząłem pracować z Konradem Swinarskim, grałem główne role szekspirowskie - mówił w j ... » więcej
1234567