Wtorek, 20 października 2020 r.   Imieniny: Ireny, Kleopatry, Jana
Polskie Radio PiK » Kultura
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-07-12, 18:40 Redakcja/Urząd Marszałkowski Toruń

Pani Felicji Kreft życie na medal! Marszałek uhonorował stulatkę

Do grona rówieśników Niepodległej dołączyła stuletnia Felicja Kreft./fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Do grona rówieśników Niepodległej dołączyła stuletnia Felicja Kreft./fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Pani Felicja Kreft żyje już ponad wiek. Jest założycielką i najstarszą członkinią koła gospodyń wiejskich w Góralach, w powiecie brodnickim, a przy tym zwolenniczką zdrowej kuchni i ziołolecznictwa. To kolejna seniorka uhonorowana marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniesis.
Wieś Górale, w której się wychowała i gdzie obecnie mieszka pani Felicja (ur. 3 czerwca, 1920 r.) , to jej mała ojczyzna. Wyrazem przywiązania do miejsca i jego mieszkańców jest jej aktywne uczestnictwo w życiu lokalnej społeczności.

Pani Felicja zawsze była skora do pomocy służy wsparciem sąsiadom i bliskim. Z jej inicjatywy powstało koło gospodyń wiejskich, którego członkinią jest do dziś. Była też wolontariuszką, działała przy Ochotniczej Straży Pożarnej, oferując druhom pomoc medyczną i wsparcie w organizacji lokalnych imprez, a przy okazji, stoły rozmaitych imprez były zastawiane jej potrawami i ciastami.

26 sierpnia 1947 roku pani Felicja stanęła na ślubnym kobiercu. Jej wybrankiem został Piotr Kreft. Para miała trójkę dzieci – Danuty, Jerzego i Dariusza. Seniorka wychowała też trójkę dzieci pana Piotra z pierwszego małżeństwa. Doczekała się jednego wnuka Adama.

Felicja Kreft uwielbia spotkania z bliskimi i przyjaciółmi. Ciekawa jest nowinek z życia wsi, interesuje się wydarzeniami z regionu, kraju i świata. Mimo sędziwego wieku z przyjemnością czyta książki i czasopisma.

Marszałkowski medal wręczył nestorce wicemarszałek Zbigniew Sosnowski. Uroczystość odbyła się w Urzędzie Miasta i Gminy w Jabłonowie Pomorskim.

Imiennym medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis marszałek Piotr Całbecki honoruje osoby, które ukończyły setny rok życia. Medale przyznawane są w ramach kontynuowania akcji zorganizowanej w 2018 roku, z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Do tej pory uhonorowano w ten sposób sto trzydzieści osób.

Kultura

2020-10-20, godz. 16:20 Wczesne średniowiecze wyszło na powierzchnię ziemi przy ul. Kujawskiej! Bydgoszcz odsłania przed nami swoje tajemnice, tym razem z zamierzchłych czasów Polski Piastów. Archeolodzy pracujący przy rozbudowie ulicy Kujawskiej po raz ... » więcej 2020-10-20, godz. 14:12 Kolejny dzień Festiwalu Tofifest w Toruniu. Zapraszamy na naszą relację! 'Sole' i 'Asia' to dwa spośród 11 filmów konkursowych prezentowanych na 18. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest w Toruniu. Za nami kolejny dzień tego ... » więcej 2020-10-20, godz. 10:15 Startuje 18 Bydgoszcz Jazz Festival Sinatra kontra Presley - ten projekt muzyczny zainauguruje Międzynarodowy Bydgoszcz Jazz Festival. Koncert to połączenie dwóch projektów - Elvis symfonicznie ... » więcej 2020-10-19, godz. 21:00 „Zniewolony umysł” na scenie i na DVD. Wybierz się do Opery Nova Na trzy pokazy spektaklu „Zniewolony umysł” zaprasza pod koniec października bydgoska Opera Nova. Informuje też o wydaniu DVD z zapisem tego przedstawienia. » więcej 2020-10-19, godz. 09:58 Zmarł Wojciech Pszoniak. Wybitny aktor miał 78 lat - W Starym Teatrze w Krakowie trafiłem od razu na wspaniałych artystów; zacząłem pracować z Konradem Swinarskim, grałem główne role szekspirowskie - mówił w j ... » więcej 2020-10-18, godz. 22:58 Chór Kameralny Akademii Muzycznej z Grand Prix na szczecińskim festiwalu Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy zdobył Grand Prix Międzynarodowego Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Sakralnej. » więcej 2020-10-18, godz. 22:23 Zmarł Piotr Trella - wieloletni solista bydgoskiej opery Piotr Trella nie żyje - to solista bydgoskiej opery w latach 1972-1992. Kreował wiele głównych partii w wystawianych, jeszcze na gościnnej scenie Teatru Polsk ... » więcej 2020-10-18, godz. 13:45 Ogrody Wersalu na Bydgoskiej Scenie Barokowej Bydgoską Scenę Barokową tym razem opanowali gospodarze, czyli Stowarzyszenie Muzyki Dawnej. Kolejny - piąty wieczór w kinie Pomorzanin wypełnił program nazwan ... » więcej 2020-10-18, godz. 11:45 Te Deum Krzysztofa Herdzina w Filharmonii Pomorskiej Mimo trudnej sytuacji pandemicznej, w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, w piątek odbyła się światowa premiera nowego dzieła Krzysztofa Herdzina napisanego ... » więcej 2020-10-17, godz. 22:43 Maciej Cuske z główną nagrodą międzynarodowego festiwalu Off Cinema! Bydgoszczanin Maciej Cuske wygrał Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Off Cinema w Poznaniu. Główną nagrodę Złoty Zamek zdobył wyreżyserowany przez ... » więcej
1234567